Посланці Ємену неофіційно намагаються умовити Україну повернути гроші за непоставлені танки

26 Червня 2012, 10:07

Як пише газета «Коммерсанть-Украина», про прибуття племінника колишнього президента Ємену Алі Абдалли Салеха Таріка Салеха в Україну повідомила газета «Yemen Post». За даними видання, Салех прилетів до Києва, щоб провести переговори про повернення грошей в рамках контракту, підписаного з держконцерном «Укроборонпром» в 2011 році.

«Під час масових протестів проти режиму президента Алі Абдалли Салеха влада Ємену уклала з Україною договір на поставку військової техніки, що включав важку зброю і танки. Проте вона не була поставлена замовнику через навігаційні причини», – йдеться в публікації. За даними Yemen Post, Салех прибув в Україну разом з бізнесменом, який брав участь в угоді як партнер уряду Ємену.

Як повідомило джерело видання, знайоме з умовами поставок озброєнь, неофіційний характер візиту Салеха пояснюється тим, що контракт міг укладатися не з міноборони Ємену, а через фірму-посередника.

«Ця фірма може залучати до вирішення питань колишню урядову особу, тим більше, якщо ця людина займався питаннями оборони в Ємені. Тому він, як уповноважена особа, приїхав з представником цієї структури домагатися виконання умов договору. Це юридично правильна ситуація. Тепер українській стороні доведеться розбиратися, чому контракт не був виконаний», – сказав співрозмовник.

Новина про появу в Києві Таріка Салеха в «Укроборонпромі» сприйняли з подивом. Керівник апарату генерального директора держконцерну Олег Кошелєв заявив, що Україна не має контрактів з постачань важкої техніки в Ємен.

«Останні подібні контракти з Єменом були закриті в 2004 році. Швидше за все, єменські газети переплутали Україну з однією з країн колишнього СРСР. Бізнесмен, який прибув з Салехом, є посередником Ємену в контрактах з цією країною з постачання озброєнь. Вважаю, що саме туди прилетів Салех», – заявив Кошелєв.

Коментуючи обсяги військового співробітництва Україна і Ємену, експерт Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Сергій Згурець зазначив, що на Північну Африку та Близький Схід припадає близько 40% поставок українських озброєнь.

Нагадаємо, згідно з міжнародним реєстром ООН про постачання озброєнь, Україна займає 12-е місце серед експортерів військової техніки у світі – в минулому році вона поставила зброї майже на $1 млрд.

«Йемен однозначно потрапляє в сферу інтересів українських експортерів. З 2005 по 2007 рік туди поставлялися винищувачі МіГ-21 і Су-22 (загалом 47 одиниць – Ред.). У 2008 році компанія «Одесаавіаремсервіс» уклала контракт на модернізацію винищувачів МіГ-21», – зазначив Згурець.

Зрив угоди неминуче підірве міжнародний престиж України, вважає директор військових програм Центру ім. Разумкова Микола Сунгуровський.

«Тут не приймаються посилання на форс-мажорні обставини. У сегменті поставок і модернізації озброєнь Україна є серйозним гравцем, і будь-які промахи з її боку вигідні конкурентам, серед яких і Росія», – зазначив Сунгуровський.

Він додав, що питання компенсації за невиконаними договору, швидше за все, буде вирішено судом: «Безумовно, представники єменської сторони можуть звернутися в міжнародні судові інстанції, але найімовірніше, що сторони будуть уникати розголосу подробиць контракту і домовляться мирним шляхом».

Як відомо, антиурядові виступи почалися в Ємені в кінці січня 2011 року. Вони тривали більше року і привели до збройного конфлікту між опозиціонерами і лояльними режиму військами. У квітні Алі Абдалла Салех, який правив країною 32 роки, під тиском повстанців склав з себе президентські повноваження в обмін на гарантії недоторканності для себе і членів своєї сім'ї.

Під час правління свого дядька Тарік Салех був командиром 3-й армійської бригади національних збройних сил Ємену. Однак після відставки президента він був змушений покинути свій пост разом з десятками інших високопоставлених офіцерів, так і не дочекавшись українських танків.