Польські ЗМІ про перемогу Дуди: Виборчий популізм можна пробачити, руйнування країни – ніколи

25 Травня 2015, 15:10

Головний редактор польського видання Gazeta Wyborcza Адам Міхнік стверджує, що перемога Анджея Дуди на президентських виборах означатиме зміни в країні.

«Модель Польщі – незалежної, демократичної, стабільної держави з економічним зростанням, в ЄС і НАТО, без цензури – не задовольняє більшості виборців. Голосували інакше задля змін. Якими будуть ці зміни – ми не знаємо напевне. Знаємо одне: «це мають бути зміни на краще» і за Анджеєм Дудою стоїть «ПіС» («Право і справедливість», – ред.), Ярослав Качинський, Антоній Maцєревіч, Маріуш Камінські і вся компанія», – зазначив Міхнік, наголосивши, що варто привітати Дуду з перемогою.

«Треба говорити чітко: це (перемога Дуди – ред.) – вердикт демократії. Не можна сказати, що вибори були сфальсифіковані, що це незаконний чи випадковий президент. Анджей Дуда був обраний на основі Конституції. Його обов'язок – бути її гарантом. Він отримав мандат на управління, а не на знищення демократичної держави», – наголосив головред.

«Якщо молоді люди проголосували за Кукіза (Павел Кукіз, колишній рок-музикант, в першому турі президентських перегонів посів третє місце – ред.) чи Дуду, то вони вважають, що їхні сподівання не виправдались. Але на цих людей може чекати гірке розчарування», – додав Міхнік.

Анджей Дуда

Polskie Radio цитує переможця виборів Дуду, який вранці 25 травня заявив, що вийде з партії «Право і справедливість».

«Я мушу вийти (з партії – ред.). Це природно, адже як тільки людина стає президентом, то в жодному випадку не може залишатися партійною», – зазначив Дуда, підкресливши, що президента обирає увесь народ.

В свою чергу Броніслав Коморовський привітав конкурента з перемогою, наголосивши, що так вирішили громадяни «вільної і демократичної Польщі», і що «демократія полягає не лише в тому, щоб визнати результати виборів, але й поважати їх».

«Той, хто не отримував поразки і не пережив її, не вартий перемог. З нами залишиться поєднання польської демократії та свободи, польської віри в те, що ми йшли, йдемо і будемо йти шляхом польської мудрої волі. Ми переживали і не такі випробування, і не такі битви. Це важке випробування для всіх нас, і від нього залежить, чи вдасться перетворити цю невдачу на перемогу. Я в цьому впевнений», – наголосив Коморовський.

Видання Rzeczpospolita зазначає, що Дуда неодноразово критикував зовнішню політику «Громадянської платформи» (партія Коморовського – ред.), однак ця сфера «не є матерією, в якій виправдані радикальні зміни».

«Особливу обережність варто проявляти в період кризи, і ми маємо справу з двома величезними (кризами – ред.). Одна з них походить з-за східного кордону, і, можливо, ще не дійшла до найгіршого свого етапу. Друга –  в Європейському Союзі, і її подальший розвиток, особливо в зоні євро, також не відомий», – йдеться у публікації.

Rzeczpospolita зазначає, що Дуда планує переконати найважливіша країну ЄС – Німеччину – враховувати польські інтереси, особливо в дискусіях щодо майбутнього України і постійних баз союзників НАТО в Польщі.

«Ці ідеї, швидше за все, приречені на провал через небажання Росії, а також через відсутність ентузіазму в самій Україні», – йдеться у статті.

Читайте також: Світові ЗМІ про вибори в Польщі: Нова влада планує альянс з Україною та Литвою на противагу Берліну і Парижу

Головний редактор видання Newsweek Томаш Ліс написав про «три побажання і одне прохання» до новообраного президента Дуди.

Зокрема, журналіст побажав Дуді «завжди пам'ятати про всю країну і служити всім полякам», – тим, які привели його до перемоги, і тим, які бажали йому поразки.

«Бажаю йому ніколи не забувати, що для глави держави найбільш важливим є одна з Десяти заповідей – «нехай не буде в тебе інших богів окрім мене», – додав Ліс.

«Бажаю, щоб йому не вдалося виконати свої найважливіші обіцянки. Тут я зупинюся на одному. Польща не може дозволити собі знизити пенсійний вік. Ми не можемо цього собі дозволити, зважаючи на бюджет… Молоді поляки не стерплять такого тягаря. Виборчий популізм можна ще якось пробачити, руйнування Польщі – ніколи», –  пише журналіст.

Разом з тим Ліс наголошує, що Дуда походить з партії, яка схильна «до ідеологізації суспільного життя».

«Якщо Ви (Дуда – ред.) не встоїте перед спокусою і ідеологія партії впливатиме на Вашу роботу, Ви швидко втратите підтримку, як і скоротите власні шанси на переобрання, змагання за яке розпочинається в день виборів», – підсумував головред Newsweek.

Видання wPolityce цитує очільницю передвиборчого штабу Дуди Беати Шидло, яка вже оголосила про наміри лідера «ПіС» Ярослава Качинського зайняти крісло прем’єр-міністра Польщі.

«Анджей Дуда буде президентом, Ярослав Качинський буде прем'єр-міністром, і я думаю, що політичні поради і політичний досвід Ярослава Качинський виправдовують себе», – зазначила Шидло.

Читайте також: Вибори у Польщі: досвід Коморовського проти маніпуляцій Дуди