«Треба віддати належне Яценюку, який обкрутив навколо пальця цей з’їзд і неочікувано для всіх заговорив про те, що потрібно ще кілька тижнів для того, щоб відбулося об’єднання. Але це вже шантаж. Він міг прямо на з’їзді виступити і сказати, мовляв, об’єднання буде, і ми це обіцяємо. Найвірогідніше, що сам Яценюк не хоче цього об’єднання. Тим самим, ставить БЮТ в скрутне становище. Це – як шлюб, який починається з шантажу. У нього погані шанси», – зазначив політолог.
На його думку, такий поворот подій був несподіванкою і для лідерів «Батьківщини».
«Я думаю, для БЮТу було повною несподіванкою, коли Яценюк як один із ініціаторів об’єднання, раптом йде на такий ворожий хід по відношенню до того, з ким об’єднується. Вочевидь, він вимагає знову зібратися, аби виставити наступні умови, тобто «Фронт змін» точно хоче виторгувати собі певні привілеї, але це буде нечесно, тому що під час виборчої кампанії це вилізе в конфлікти», – переконаний він.
«Насправді «Фронт змін» хоче залишитися єдиним носієм бренду «опозиція». А потім сказати, мовляв, я дав вам три тижні на вашому з’їзді, а ви, хлопці, мене не зрозуміли», – зазначив політолог.
Небоженко зауважив, усі непорозуміння щодо об’єднання між «Батьківщиною» та «Фронтом змін» керівництво партій могло погодити до з’їзду.
«З’їзд був організований для того, щоб обидві сторони виставили однакові умови. У цьому сенсі «Фронт змін» наніс, звісно, страшний удар Турчинову. Він повинен зараз з’ясовувати, що таке відбулося, що Яценюк на три тижні відкладає об’єднання. Мовляв, для чого організовувати з’їзд? Адже його можна було відкласти, поки не з’ясують всі відносини про об’єднання», – зауважив політолог.
Щодо можливих привілеїв, які лідер «Фронту змін» хоче виторгувати у «Батьківщини», Небоженко припускає: «Можливо, більший відсоток мажоритарникам для таємного продажу їх "тушкам". В кінцевому результаті ми побачимо, що під іменем «Фронту змін» піде велика кількість людей, які різко змінять свою позицію у Верховній Раді. Звісно, для цього потрібно мати свої мажоритарні округи. Постають, вочевидь, проблеми фінансування і нарешті проблема управління – хто буде керувати виборчою кампанією, очолювати штаби».
Небоженко зазначає, що «Фронт змін» – це так звана «м’яка» опозиція, «яка налякана владою більше, ніж БЮТ».
«Батьківщина» набагато сильніша. Тимошенко сидить в тюрмі, тому вони змушені бути опозиціонерами, опортуністами влади. А у «Фронті змін» немає мотивації боротися, у них є мотивація влади. При цьому партія прекрасно розуміє, що не можна жити на стороні Партії регіонів і логічно – її критикувати. А в БЮТ – мотивація боротьби за себе. Вони розуміють, що під час виборчої кампанії, а особливо після неї, буде наступна хвиля арештів, і якщо посадили Тимошенко і Луценка, то це може статися з будь-ким із них», – зазначив політолог.
Водночас Небоженко вважає, що відсутність рішення про об’єднання на сьогоднішньому з’їзді – «на руку» владі.
«На словах говориться про об’єднану опозицію, але насправді створюється така її ієрархія: добре керована опозиція в особі «Фронту змін», погана – в лиці БЮТ і Тимошенко, що сидить в тюрмі, і розрізнена опозиція, не кажучи вже про блюзнірську – під правицею Ющенка. Таке владу, звісно, влаштовує більше, аніж об’єднана і сильна опозиція, яка завтра починає працювати. Цей з’їзд – це велика перемога Адміністрації президента», – переконаний Небоженко.