Політолог: Янукович реалізує цинічний сценарій для звинувачення ЄС у зриві угоди про асоціацію

13 Листопада 2013, 16:38

За його словами, зрозуміло, що вся відповідальність за непідписання угоди з ЄС ляже на плечі однієї людини – президента Віктора Януковича.

«Ні Рибаку, ні владі, ні опозиції не прийдеться їхати підписувати угоду, а винятково одній людині – Януковичу. Чесно кажучи, якщо він за останню добу не примусить депутатів прийняти закон, щоб змінив статус екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко, то на нього ляже вся відповідальність за непідписання угоди про асоціацію», – вважає Небоженко.

За його словами, сьогоднішнє позачергове засідання засвідчило, що «регіонали роблять все, щоб саботувати євроінтеграційний процес, а в опозиції для прийняття рішень просто не вистачає голосів».

«Рада уже давно працює у ручному режимі, і Європа прекрасно розуміє, що це гра. Але парламентарі й справді не хочуть брати на себе відповідальність за звільнення Тимошенко, особливо більшість, яка має достатньо голосів, аби прийняти цей закон», – переконує політолог.

Тож, як стверджує експерт, місія Кокса-Квасневського, швидше за все, «поїде ні з чим і постане питання про відміну питання підписання угоди».

«Кокс і Кваснєвський також не будуть церемонитись із Україною, оскільки вони несуть відповідальність перед європарламентом. Але це не означає, що Януковича не запросять, як і президента Вірменії – для підписання звичайної декларації про дружбу й співпрацю між українським й європейськими народами», – зазначає Небоженко.

Проте, за його словами, є ще один варіант розвитку подій – «більш цинічний, але досить зрозумілий людям із кримінальним минулим».

«Коли Європа через кілька днів за рекомендаціями Кокса й Кваснєвського прийме рішення про відміну підписання угоди про асоціацію, тоді раптом Янукович може знайти політичний чи правовий хід із звільненням Тимошенко. І тоді винною вийде Європа. Такий варіант, зокрема, вже зараз реалізовує прем’єр-міністр Микола Азаров, який заявляє, що саме європейські політики винні у тому, що Тимошенко досі не на свободі», – наголошує експерт.

Насправді, за його словами, Партія регіонів «не хоче брати на себе брудну політичну роботу щодо звільнення Тимошенко».

«Як вони будуть пояснювати своєму електорату, що вони проголосували спочатку за європейська закони, а потім ще й звільнили Тимошенко – свого політичного опонента», – дивується політолог.

На його думку, після Нового року знову розпочнуться перемовини про євроінтеграцію.

«Євроінтеграційні процеси вже почались, тому зробити щось назад Україні насправді вже неможливо, хіба що Янукович не поїде до Вільнюса, а поїде у Москву й підпише скороспілий договір про дружбу й співробітництво з Митним союзом», – не виключає Небоженко.

Як відомо, сьогодні представники Європарламенту Пет Кокс та Александр Кваснєвський оприлюднять остаточний звіт у Європарламенті щодо результатів роботи місії в Україні.  

Член комітету Європарламенту у закордонних справах Яцека Саріуша-Вольського вважає, що відсутність рішення Верховної Ради щодо євроінтеграційних законопроектів є  очевидним сигналом відсутності політичної волі з боку української влади щодо підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом.

Тим часом європейська комісія заявила, що Україна має в обмежений термін ухвалити три "євроінтеграційні" закони для того, щоб угода про Асоціацію з ЄС була підписана.

На позачерговому засіданні парламенту 13 листопада депутати не розглядали жодного  євроінтеграційного законопроекту, в тому числі  щодо вирішення питання Тимошенко.

Представники місії Європейського парламенту  висловили сподівання, що Верховна Рада 19 листопада такиухвалить всі необхідні для підписання угоди про асоціацію з ЄС законопроекти.