Після бою

ut.net.ua
23 Січня 2009, 00:00

 

Увечері 17 січня Ізраїль припинив бойові дії в Секторі Газа, оголосивши про досягнення своїх військових цілей. Наступного дня ХАМАС також оголосив про припинення вогню, а один із лідерів руху Ісмаїл Ханія заявив про «велику перемогу» над Ізраїлем. Хамасівці дали ізраїльтянам тиждень на виведення військ, інакше вони погрожують відновити атаки. Ракетні обстріли ізраїльської території тривають. За три тижні операція «Литий свинець» забрала життя 1,3 тис. палестинців (приблизно третина жертв – діти) й 13 ізраїльтян. 5,5 тис. палестинців дістали поранення. У Секторі Газа цілковито зруйновано 4,1 тис. будівель, ще 17 тис. пошкоджено. Центральне статистичне бюро Палестини оцінило фізичні втрати у $1,9 млрд, зокрема інфраструктурні – у $200 млн.

[1102][1103][1104]

 
БОЙОВА НІЧИЯ
Сергій Толстов
директор Інституту політичного аналізу та міжнародних відносин (Київ)

 

Ситуативна пауза
 
На завершення діяльності адміністрації Бу­­ша Ізраїль провів інтенсивну воєнну кампанію, яка мала дві мети: по-перше, підвищити рейтинг уряду перед парламентськими виборами, що мають відбутися 10 лютого, по-друге, завдати поразки ХАМАСу. У свою чергу, Іран підбурював ХАМАС.
 
У Європі операція в Газі сприяла погіршенню ставлення до Ізраїлю, тому він іде на певну перерву та скорочення операції. Вона не виконала своїх основних завдань, а саме усунення ХАМАСу від влади в секторі Газа. Понад те, Євросоюз віддалився від Ізраїлю й стає критичнішим до ізраїльської політики. Тому зараз настала ситуативна пауза.
 
Утім, у політичному сенсі не думаю, що це значна поразка Ізраїлю. Його мета – налякати населення, яке має усунути ХАМАС від влади. Але палестинське населення звикло жити в умовах конфлікту. Воно не згодне з іншою реальністю, ніж визнання незалежності Палестинської держави. А це неможливо, доки контроль над її частинами перебуває в руках різних організацій.
 
 
 
ІЗРАЇЛЬ ПРОГРАВ
Маріуш Завадський
журналіст «Газети виборчої» (Варшава) по Близькому Сходу

 

ХАМАС не віддасть Гази
 
Уперше Завадський потрапив до Іраку після трьох місяців роботи в редакції. У його біографії – досвід бомбової атаки в іракській пустелі, незаконний перетин ізраїльського прикордонного муру, купівля ракетної установки в повстанців у Багдаді, подорож поміж воюючими сторонами у Лівані й арешт Хезболлою. Тижню Завадський розповів про ситуацію у Секторі Газа, звідки він нещодавно повернувся.
 
У.Т.: Хто виграв війну в Газі: Ізраїль чи ХАМАС?
 
– Це буде видно через кілька місяців: вочевидь, ХАМАС ослаблено через загибель кількасот бойовиків. Рух не сподівався на таку сильну реакцію з боку Ізраїлю на ракетні атаки з Гази. Якщо ХАМАС відновить свої позиції, маю на увазі контрабанду зброї з Єгипту через тунелі під кордоном, то виграє.
 
У.Т.: ХАМАС стверджує, що ракети летітимуть знову. Це означає, що війна триватиме? Як це позначиться на підтримці з боку населення?
 
– Населення Гази налаштоване антиізраїльськи. Зараз важко оцінити, що буде далі. Відомо, що в грузинсько-російській війні населення Осетії було антиросійським, але потім почало засуджувати і своїх лідерів. Таке може трапитися і в Газі, але радше в ментальній сфері, тож ми про це не дізнаємося. ХАМАС має сильні позиції: кільканадцять тисяч поліціянтів, бойовиків. Гази він не віддасть у будь-якому разі, навіть якби все було проти нього.
 
У.Т.: Чи можна очікувати зближення позиції Гази і Західного берега Йордану?
 
– Так, але цілковитого зближення не буде з двох причин. По-перше, ФАТХ (правляча політична сила на Західному березі. – Тиждень) вважає, що з Ізраїлем тре-­
ба вести переговори. Натомість ХАМАС переконаний, що треба боротися навіть протягом наступних кільканадцяти років, доки Ізраїль не виконає усіх його вимог. По-друге, ХАМАС не віддасть своєї влади у Газі. Можливий такий розвиток подій, коли він не втратить всієї влади, а деякі урядовці президента Аббаса матимуть шанс з’явитися у Газі.
 
У.Т.: Чи можна очікувати від Ізраїлю поновлення акції? 
 
– Гадаю, що наступні місяці характеризуватимуться утриманням від ракетних атак, як це було торік: з липня до жовтня ударів не було. ХАМАС може дотримуватися короткого перемир’я, яке він трактує тактично, натомість його метою на довшу перспективу є свобода для палестинців. ХАМАС не вдасться знищити бомбами, зате його можна знищити, даючи людям у Газі надію на краще життя.
 
ІЗРАЇЛЬ ВИГРАВ
Мейр Литвак
старший науковий співробітник Центру близькосхідних та північноафриканських досліджень імені Моше Дайана (Тель-Авів)

 

Це не поразка
 
Передусім хочу зазначити, що Ізраїль не зазнав поразки у Секторі Газа. І тільки у далекій перспективі стане зрозуміло, наскільки успішною була ця операція. Слід також зауважити, що вона не мала на меті цілковитого знищення ХАМАСу, адже в такому разі довелося б знищити кожну будівлю в Газі.
 
Але є істотні поліпшення. По-перше, тепер Єгипет значно більше уваги звертає на проблеми контрабанди зброї на його кордоні із Сектором Газа. По-друге, на це питання звернула увагу міжнародна спільнота. Але про те, що операція була успішною, говорити ще зарано.
 
ХАМАС стверджує про свою перемогу, але тепер він має бути значно обережнішим у своїх діях щодо Ізраїлю. Йому доведеться змінити свою поведінку. Погляньте на ситуацію в Лівані. У 2006 році ліванське шиїтсь­­ке угруповання Хезболла теж оголосило про свою перемогу над Ізраїлем, але Насралла (лідер Хезболли. – Прим ред.) усе ще переховується.
 
Тепер головним питанням є те, хто відбудовуватиме Газу. Якщо Іран, то це буде великою проблемою. Важливо, щоб у цьому процесі більшу роль відігравав Каїр. Раніше ХАМАС не зважав на його думку, але тепер потребуватиме участі Єгипту, щоб відбудувати Газу.
 
Обмежений вплив на ситуацію має і ЄС, але не під час конфлікту. Європейці не дуже ефективні у пошуку рішень. Та якщо громадська думка в Європі налаштована проти Ізраїлю, то уряди з розумінням ставляться до його дій. Ізраїльське ж суспільство підтримало дії свого уряду, багато ізраїльтян виступали за продовження операції.