Під час виборчої кампанії суди забороняли мітинги, газети та рекламу з Кличком

24 Жовтня 2012, 19:49

"Королевська проти соціологів": 11 жовтня партія Наталії Королевської "Україна – Вперед!" подала до суду заяву проти Фонду "Демократичні ініціативи" та ТОВ "Київський міжнародний інститут соціології ЛТД", в якій вимагає спростування інформації щодо рейтингу партії. Згідно з результатами опитування, проведеного фондом «Демократичні ініціативи» спільно з КМІС, якби вибори до Верховної Ради відбулися наприкінці вересня, партія Королевської не здола б 5%-й бар’єр. Водночас у ЗМІ було опубліковано кілька "соцопитувань" сумнівних компаній, які показували, що партія Королевської проходить в парламент.  Суд призначений на 25 жовтня.

В той же час Київський міжнародний інститут соціології підготував  позов проти глави партії "Україна-вперед" Наталії Королевської. До нього також приєднався  фонд "Демократичні ініціативи".

Соціологи мають намір вимагати від Королевської спростування її заяв про нібито фальсифікації результатів соцопитувань  та компенсації витрат, які вони несуть у зв'язку з підготовкою до засідання Господарського суду Києва 25 жовтня. "Ми зараз множимо 2040 анкет по 8 сторінок – це 32 тисячсторінок", – зазначила директор фонду Ірина Бекешкіна.

Через соціологічне дослідження 3 жовтня Ленінський районний суду Луганська заборонив випуск газети «Наш вибір» до закінчення виборчого процесу. Як вказано в тексті постанови суду, у випуску газети №18 від 16.09.2012 р. були розміщені результати соціологічного опитування рейтингу політичних партій у 113 виборчому окрузі. При цьому, як встановив суд, газета вказала територію, на якій проводилося дослідження, розмір вибірки, метод і спосіб опитування, точне формулювання  питання, однак не вказала точної назви організації, що проводила опитування –  організація «Соціолаб» замість, натомість вказала  «агентство «Соціолаб». Представник відповідача пояснював, що замовника не було, громадська організація виконала це дослідження за власною ініціативою.

Білборди та реклама: Дніпропетровський окружний суд  не встановив порушення при агітації заступника мера Дніпропетровська, кандидата в депутати Анатолія Крупського. На його агітаційних бігбордах в окрузі №24 було розміщено фото та цитата мера міста Іван  Куліченка. "Анатолію Крупському Дніпропетровськ може довірити найскладніші завдання. Я довіряю Крупському". Суд встановив, що оскільки, на білбордах не зазначена посада мера Куліченка, то він виступав не як посадова особа, а як особистість – Іван Куліченко.

Кіровоградський окружний адміністративний суд  за позовом обласної організації Партії регіонів заборонив кандидатові від УДАРу в 99-му виборчому окрузі Максимові Кідруку використовувати агітаційну продукцію із зображенням лідера УДАРу Віталія Кличка. У позовній заяві посилається на виборче законодавство, згідно з яким реклама має виготовлятися на кошти виборчого фонду партії, а не Кідрука.

Рівненський окружний адміністративний суд відмовився задовольнити позов Партії регіонів щодо заборони випуску газети "Рівне вечірнє". Підставою для позову стала публікація статті  "Суд – прислуга Партії регіонів". Представники штабу провладної політичної сили вважали, що даний матеріал має на меті сформувати негативний імідж ПР, а також містить завідомо неправдиві та наклепницькі дані про політичну силу. Редакція газети відмовилася визнавати позов. Представник видання повідомив, що стаття  опублікована як передвиборча агітація партії УДАР. Матеріал був належним оплачений з виборчого фонду замовника і не містив недостовірних даних, а лише відображав критичні судження, зумовлені обставинами інших адміністративних справ.

Чернівецький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні адміністративного позову партії УДАР до Заставнівського міського голови Ярослава Цуркана щодо незаконної, на думку позивача, передвиборної агітації за кандидата від Партії регіонів в 204 виборчому окрузі Артема Семенюка під час відкриття пам’ятника художнику Миколі Івасюку.   Цуркан  дякував кандидату від ПР за фінансову підтримку в споруджені пам’ятника вартістю в 168 тисяч гривень. Партія УДАР подала апеляцію.

Цей же суд своєю постановою визнав протиправними дії кандидата в народні депутати Віталія Михайлішина, який агітував за себе на  щорічній конференції працівників педагогічних закладів міста Чернівці 29 серпня.

Підкуп виборців: Донецький окружний адміністративний суд 10 жовтня відхилив позов партії УДАР щодо підкупу виборців кандидатом в народні депутати від Партії регіонів Тетяною Бахтеєвою під час зустрічі зі студентами у донецькому дельфінарії. За підрахунками УДАРу, кожен студент, присутній на зустрічі, мав при собі запрошення на вечірній сеанс у дельфінарії, також на сидінні в залі були розкладені пакети з агітаційними футболкою, блокнотом, буклетом та авторучкою – загальна вартість запрошення і подарункового пакету становила 181 грн. 50 коп. Суд  вирішив повністю відмовити партії УДАР у задоволенні позову. Аргументами для відмови стала відсутність складу злочину і доказової бази, зокрема наданий представником позивача відеозапис, на думку суду, не доводить факт вручення пакету відповідачем або представником відповідача та не свідчить про вміст пакету

7 вересня Донецький окружний адмінсуд відмовився визнати підкупом виборців роздачу кандидатом в депутати в одномандатному окрузі №47 Олексієм Азаровим ранців школярам, відхиливши позов кандидата в депутати по округу 47 від партії "Рідна Вітчизна" Олега Котенка. Також суд відхилив позов іншого кандидата з цього ж округу Фрідона Векуа проти Азарова-молодшого щодо підкупу виборців  та незаконного розміщення рекламних матеріалів  без вихідних даних в Слов'янську.

Читайте також: Син Азарова піариться на роздачі води, відкритті газогону та виплаті заборгованості по зарплаті

Громадянська  мережа "Опора" зафіксувала, що у Києві 16 вересня суд вперше визнав підкуп виборців – Київський апеляційний адміністративний суд визнав дії кандидата в народні депутати у 212 виборчому окрузі Ігоря Баленка підкупом. Голова наглядової ради мережі супермаркетів "Фуршет" роздавав виборцям 7% дисконтні картки своєї торгової мережі.

30 серпня Одеський Апеляційний адміністративний суд встановив, що кандидат у депутати по округу №140 Давид Жванія підкуповував виборців, зокрема він  "подарував" 275 комплектів шкільної форми Троїцькій загальноосвітній школі Беляєвського району Одеської області. У кандидата таке рішення Одеського апеляційного адмінсуду про порушення в проведенні агітації назвали поверхневим.

Читайте також: Кандидати-гречкосії: голос українців знову намагаються купити задешево

Голова Комітету виборців України Олександр Черненко  в інтерв’ю Тиждень.ua сказав, що  дуже важко в суді довести пряму причетність кандидата до підкупу виборців, бо переважно він здійснюється через благодійні фонди чи представників кандидата, відзначив голова.

Заборона мітингів: Чернігівський окружний адміністративний суд двічі забороняв проводити мітинг об’єднаної опозиції “Батьківщина” на Красній площі Чернігова  1 жовтня. Суд мотивував своє рішення тим, що місцева влада та органи самоврядування не зможуть забезпечити охорону громадського порядку під час акції. Згодом Київський апеляційний адміністративний суд задовольнив скаргу опозиції і скасував рішення Чернігівського адмінсуду як незаконне.

Харківський окружний адмінсуд за позовом міськради заборонив проведення зустрічі глави ради об'єднаної опозиції Арсенія Яценюка з виборцями 15 жовтня на площі Свободи.  «При проведенні зазначеного заходу існує реальна загроза порушення громадського порядку, порушення прав і свобод інших громадян, які не беруть участь у масовому заході, існує загроза безпеці та життю як учасників заходу, так і громадян міста, у зв'язку з чим проведення акції проти органів влади не є можливим з перерахованих вищевказаних причин», – йшлось у постанові суду.

Виборчі комісії: 6 вересня  Вищий адміністративний суд України відмовився задовольнити скаргу  щодо утворення окружних виборчих комісій із виборів депутатів Верховної Ради за позовом партії "ВО"Свобода" та УДАРу.

В середині жовтня  Адміністративний суд Рівненської області відмовився припинити повноваження осіб які одночасно стали членами комісій у різних виборчих округах. З позовом до суду звернулися представники ВО «Батьківщина», які вимагали скасувати рішення окружної комісії щодо внесення зміни до складу ДВК.

В той же час 19 жовтня ЦВК  доручила органам ведення Державного реєстру виборців знищити 4406 зайвих записів двократного включення виборців до списків.

Упродовж виборчої кампанії кандидати в народні депутати  також судились з дільничними виборчими комісіями щодо їх рішень.

Списки опозиції: 6 вересня Вищий адміністративний суд  визнав законною  постанову ЦВК щодо відмови внести у списки виборців екс-прем'єра Юлії Тимошенко та екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка.

30 липня в Україні стартувала виборча кампанія з виборів Верховної Ради.

При підготовці матеріалу використано інформацію громадянської мережі "Опора"

Позначки: