Анна Бабінець журналіст

Перевірка Конституцією

ut.net.ua
18 Квітня 2008, 00:00

  Тимошенко напрошується на відставку. Гусари мовчать
ФОТО: Андрій Ломакін

Про ризик розриву коаліції між БЮТ на НУ-НС уже не шепочуться в кулуарах. Тепер словосполучення «розвал коаліції» фігурує в офіційних виступах та повідомленнях. З’ясування стосунків між командами Віктора Ющенка та Юлії Тимошенко перейшло у конституційну фазу. Подальше існування теперішньої коаліції безпосередньо залежить від того, хто поступиться місцем найголовнішого у державі. Із закріпленням цієї позиції в Конституції.
 
Всіх турбує дуалізм
 
Останнім часом бютівці надто часто змінювали партнерів по голосуванню: залежно від законопроекту фракція БЮТ одностайно голосувала чи з НУ-НС, чи з ПР, чи навіть з КПУ. Безладне фракційне життя БЮТ, зрозуміло, не сподобалося законному партнерові – НУ-НС. Останньою краплею стало спільне рішення бютівців та регіоналів створити Тимчасову слідчу комісію ВР з розробки змін до Конституції. Нагадаємо, що при Президентові вже діє подібний орган – Національна конституційна рада. Виникнення другого центру реформування Основного Закону – під склепінням ВР – тільки загострить процес конституційної реформи, вважають у НУ-НС. Схоже, під час понеділкових загальних зборів коаліції нашоукраїнці зуміли вмовити партнерів не робити різких рухів у бік Конституції. Принаймні, на деякий час. Після засідання навіть регіонали якимось дивом відмовились ініціювати створення конституційної комісії у ВР. Процес можливого розколу коаліції начебто призупинено. Проте причин цього розколу навряд чи вдасться позбутися.
 
«Тимошенко прямим текстом сказала, що треба ліквідувати посаду Президента. Ну, спочатку якось скасувати вибори 2010 року, а згодом і посаду взагалі,» – повідомив Тижню один із депутатів, присутній на нараді НУ-НС та БЮТ у понеділок, і додав, що про цю тезу прем’єра коаліціанти домовилися не повідомляти пресу. Раніше лідер фракції БЮТ Іван Кириленко заявляв, що їхню політсилу «турбує дуалізм у виконавчій гілці влади, який необхідно ліквідувати». Іншими словами: Президент і прем’єр заважають однин одному, треба когось із них усунути з політичної карти. Не особу, а посаду взагалі – так надійніше.
 
У НУ-НС вважають заяви щодо скасування посади Президента безглуздям. «Це означатиме загрозу державному суверенітетові», – сказав Тижню народний депутат від НУ-НС Руслан Князевич. Він переконує, що не чув таких слів з уст Тимошенко і вважає, що не потрібно скасовувати жодної посади. «Конституцію справді треба підкоригувати: більш детально прописати повноваження прем’єра та Президента – щоб запобігти дуалізму влади», – каже пан Князевич.
 
Безперечно, нашоукраїнців теж турбує питання дуалізму і вони хочуть змінити Конституцію у такий спосіб, щоб прем’єр мав менше повноважень, аніж Президент. Нашоукраїнці  неодноразово заявляли про це. Але в НУ-НС своє бачення процесу внесення конституційних змін. Віктор Ющенко хоче, щоб Нацрада ухвалила попередній варіант Конституції, який буде винесено на загальноукраїнський референдум. Це й не дивно, бо громадська думка завжди схиляється до посилення президентської влади. І лише потім ці зміни має затвердити парламент. Із невідомих причин Секретаріат вважає, що після затвердження проекту Конституції на референдумі інші політичні сили в парламенті проголосують за президентський проект. БЮТ та ПР переконують, що весь процес має відбуватись у стінах ВР без жодних апеляцій до народу. І така позиція цілком логічна: ці дві фракції цілком здатні провести будь-які зміни до Конституції.
 
Питання часу
 
Голосування разом із регіоналами, дивні заяви щодо майбутнього посади Президента наводять на думку, що Юлія Тимошенко провокує розвал коаліції і як наслідок – свою відставку. Недоброзичливці уряду пояснюють це припущення тим, що перший «транш» ощадбанківських виплат майже завершено, ціни зростають, а висока інфляція – чудовий привід постійно й влучно критикувати уряд. «Пік популярності Юлії Тимошенко, як голови уряду, минув десь у березні», – ділиться останніми даними зТижнем науковий керівник фонду «Демократичні ініціативи» соціолог Ірина Бекешкіна. На її думку, рейтинг лідерки БЮТ надалі поволі падатиме. Опоненти Тимошенко роблять зцього висновок: аби остаточно не розгубити рейтинг, прем’єру потрібно або вигадувати нові «роздачі слонів», або залишати посаду голови уряду. Перехід у опозицію, а також звинувачення опонентів у тому, що не давали їй працювати, допоможуть лідерці БЮТ втримати нинішній високий рейтинг. Один із засобів «красиво» залишити крісло – позбутися коаліції, яка, власне, делегувала її у прем’єри.
 
Наразі у НУ-НС знайшли аргументи для того, щоб БЮТ припинив свої спроби ситуативно блокуватися з іншими політичиними силами під час голосувань у парламенті. Руслан Князевич зазначає, що коаліціанти домовились ухвалювати рішення, тільки погодивши їх між собою.
 
Виникає дивна ситуація. З одного боку, керівник Секретаріату Президента Балога спить і бачить відставку Тимошенко й коаліцію НУ-НС з Регіонами, а з іншого виглядає так, ніби  й  сама Юлія Володимирівна не проти такого сценарію розвитку подій. На разі в збереженні коаліції, перш за все, зацікавлена лише партія «Наша Україна» і її голова В’ячеслав Кириленко. В них теж є  практичний інтерес: опитування свідчать: в разі конфліктіві з БЮТ, і без того невисокий рейтинг НУ падає. «Навіть Ющенконе здатен примусити фракцію створити коаліцію з ПР.  Адже, якщо це відбудеться, наш рейтинг просто зникне», – каже Тижню один із депутатів пропрезидентської фракції.
 
Після загострення стосунків з приводу Конституції увага парламентарів переключилася на усунення харківського мера – в цьому питанні БЮТ і НУ-НС єдині. Отже, поки регіонали блокуватимуть трибуну, відстоюючи Михайла Добкіна на посаді мера, долею коаліції можна не перейматися. Та тільки постане питання Конституції, розмови про розвал коаліції розпочнуться знову.[488]
 
ДІЙОВІ ОСОБИ
Володимир Філенко
народний депутат від БЮТ

 Юлю не відпустять

 Коли БЮТ із ПР домовилися створити Конституційну комісію в Парламенті, це була, якщо хочете, захисна реакція. Бо Конституцію написано так, що будь-які зміни до Основного Закону мають вносити парламентарі. Оскільки було багато розмов про референдуми, комісії поза Верховною Радою, ми змушені були якось діяти. Наразі, Президент і Парламент узяли паузу, глибоко вдихнули й осмислюють, що з цим далі робити.
 
Щодо посади президента, скажу таке. Ніхто в БЮТ – починаючи від Юлії Володимирівни й закінчуючи мною – не збирається скасовувати цю посаду. Окрема тема як узгодити повноваження між Президентом та прем’єром. Тут уже треба скликати круглі столи та обговорювати це. Конституцію варто трохи поправити, поліпшити. Але не можна її кардинально переглядати. Навіть на закритих партійних нарадах Юлія Тимошенко ніколи не казала, що хоче піти з посади прем’єра. Може, вона й справді хоче, я цього не виключаю. Але хто ж її відпустить. Ані Парламент, ані Президент, ані українськй народ цього не допустять.