Оновлення сайтів державних відомств: мінімальне “покращення” за максимальні гроші

14 Жовтня 2013, 16:37

Користуючись інструментами ресурсу WebArchive, Тиждень.ua порівняв зміни у сайтах державних відомств до і після виділення коштів на їхню оптимізацію.

Генеральна прокуратура України

У липні минулого року Генпрокуратура уклала угоду з ТОВ «Веб-Формат» на супроводження інтернет-порталу ГПУ та веб-сайтів обласних прокуратур вартістю 400 тис грн.

Окрім послуг з технічного супроводу існуючого сайту ГПУ передбачено створення та впровадження макетів дизайну для регіональних сайтів, розробку модуля «Фотогалерея», а саме можливість створення фотогалерей та завантаження більше ніж одного файлу, створення навігаційного модуля для сторінки «Державні органи в Інтернеті» (реалізація швидкого та зрозумілого навігаційного пошуку необхідного посилання), оптимізацію модуля «Статистика», оптимізацію роботи модуля у БД, впровадження нового програвача відео, реалізацію можливості дублювання новин у інші рубрики.

Торги проведено за неконкурентною процедурою закупівлі «в одного учасника».

Наразі макет дизайну регіональних сайтів дійсно впроваджено, є можливість проглядати відео. Проте на оновленому ресурсі немає модулю "Фотогалерея", а модуль «Державні органи в Інтернеті» представлені всього двома сторінками, на яких міститься лише перелік державних органів України й державних органів Російської Федерації, країн колишнього СРСР, кількох країн ЄС і США.

Міністерство аграрної політики та продовольства України

У липні 2012 року відомство уклало угоду з ТОВ «Медіа бренд» на розробку і впровадження офіційного веб-порталу Міністерства вартістю 150 тис грн. В тендері брали участь пять компаній, дві з яких пропонували виконати роботи дешевше на 15-40 тис грн. Однак вибір переможця на 20% залежав від пропонованого терміну виконання робіт, зокрема, менше, ніж за місяць.

У конкурсній документації, сайт, розроблений за принципом «usability», повинен мати україномовну, російськомовну та англомовну версії. Дизайн заплановано водночас і консервативним (використовувати кольорову гаму «аграрної» тематики), і прогресивним (відображати прогрес та сучасність Мінагрополітики України).

 

Як бачимо, до 1 серпня програмісти не впорались, адже станом на вересень 2012 року сайт працював у тестовому режимі. Лише у січні 2013 року портал Міністерства аграрної політики та продовольства оновився. Наразі на сайті дійсно працюють озвучені англійська та російська версії.

«НАК «Нафтогаз України»

Улипні минулого року також ПАТ «НАК «Нафтогаз України» за 1,62 млн грн. замовив ТОВ «Лізард софт» створення внутрішнього корпоративного порталу до кінця року на базі SharePoint. Дизайн внутрішнього порталу мав узгоджуватимся з дизайном існуючого сайту «Нафтогазу» для зовнішніх користувачів. У дизайні не повинні використовуватись флеш-банери та велика кількість тексту.

Проглянути внутрішній корпоративний сайт не вдалось.

Фонд державного майна України

У серпні фонд уклав угоду з ТОВ НВО «Ер-Джі-Дейта» на супроводження, технічну підтримку та розширення функцій інтернет-порталу ФДМУ вартістю 298 тис. грн. До кінця року портал мали інтегрувати з Єдиною комп’ютерною інформаційною системою, ПТК «Єдиний реєстр об’єктів державної власності» та структурованого електронного документообігу «Система автоматизації діловодства та документообігу Фонду державного майна України» (САДД ФДМУ). Згідно з документацією, співробітникам Фонду надавалася можливість брати участь в оновленні змісту веб-сайту. Для цього планувалось вдосконалити інтерфейс адміністратора для керування користувачами порталу.

 

Станом на жовтень 2012 року сайт ще не мав змін. У січні 2013 року він не працював. Оновлена версія порталу запрацювала лише у березні.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України

У вересні минулого року відомство уклало угоди з ТОВ «Клевер Софт» на програмні послуги щодо сайту міністерства на загальну суму 270 тис. грн. Послуги із технічного та технологічного супроводження офіційного веб-сайту Мінекономрозвитку коштували 150 тис грн. Ще 120 тис грн програмісти отримали за консультативні послуги щодо розробки комплексної системи захисту інформації, щоб уникнути несанкціонованого доступу до системи «Офіційний веб-сайт» з інших комп’ютерів.

ТОВ «Клевер софт» обрано за неконкурентною процедурою закупівлі «в одного учасника», оскільки компанія є розробником та власником програмної платформи «CS doc», на базі якої створено ІТС «Офіційний веб-сайт».

 

Проте істотних змін у сайті відомства за цей час не спостерігалось: збережено всі рубрики й не додано жодного інтерактивного елементу.

Державне агентство з інвестицій та управління національними проектами України

У  листопаді відомство за результатами тендеру уклало угоду з ТОВ «АМІ» на послуги з створення та підтримки функціонування інтерактивного веб-порталу вартістю 966 тис грн.

Як зазначили в технічній документації, сайт створюють для потенційних інвесторів. 

Початково сайт планувався як двомовний – англійською та українською, з можливістю в перспективі додавати інші мови.

Новий веб-портал мають зробити за кошти держбюджету «у будь-якому випадку не пізніше 25 грудня 2012р.»

 

Змін у порталі станом на 25 грудня минулого року не виявили. Наразі додано кілька нових рубрик, зокрема "Інвестиційний клімат в Україні", "Відділ кадрів", "Вакансії". Як і в листопаді минулого року, наразі сайт функціонує у російській та англійській версіях, інших мов немає.

«Укрпошта»

У грудні минулого року «Укрпошта» також вирішила оновитити свій портал і уклала угоду з ТОВ «Веб студія» на створення оновленого корпоративного сайту вартістю 498 тис. грн. Розробники мали провести рестайлінг логотипу, створити концепцію дизайну сайту та шаблони для філій «Укрпошти», а також провести верстку сторінок за погодженим макетом, створити систему управління сайтом та функціональні модулі (пошук, новини, зворотній зв’язок та інш).

Сайт мав запрацювати до кінця 2012 року, тобто за два тижні від початку укладення угоди.

 

Проте за два тижні минулого року програмістам не вдалось змінити веб-портал. Станом на жовтень цього року справа у порталі додалось 16 банерів, які ведуть на окремі сторінки порталу. 

Два сайти мерії Кривого Рогу

У квітні Криворізький міськвиконком Дніпропетровської області уклав низку угод з ТОВ «Нова-Ком» на інформаційні послуги загальною вартістю 492 тис грн.

З цієї суми 352 тис грн мало піти на розвиток, супровід, технічну підтримку та просування сайту «Криворізький ресурсний центр». Під просуванням мається на увазі модифікація програмного коду для пошукових систем, створення алгоритмів для наповнення ключовими словами ресурсів споріднених за змістом та значенням у різних словосполученнях, наповнення службовою інформацією, яка інтегрована у функціонал сайту.

 

Сайт насправді змінився, додались нові рубрики та інтерактивні елементи.

Решта 140 тис грн. піде на Інтерактивну мультимедійну електронну енциклопедію інфраструктури міста, для неї замовлений той самий перелік послуг, окрім просування.

Тендери на усі послуги провели за неконкурентною процедурою «закупівля у одного учасника», оскільки саме фірма «Нова-Ком» розробляла обидва ресурси – сайт 2009 року, а енциклопедію – 2011.

Засновником ТОВ «Нова-Ком» є ТОВ «Нара», яке займається торгівлею автомобілями, деталями до них, послугами з техобслуговування та ремонту, тощо. До складу засновників «Нари» входить Надія Любоненко – дружина Юрія Любоненко, який на момент створення сайту  був мером Кривого Рогу, а нині є народним депутатом від Партії регіонів.

Минулого року послуги з супроводу та розвитку сайту та енциклопедії обійшлися в 273 тис грн.

У порівнянні з квітнем цього року на сайті укоплектовано інформація про бюджетні та приватні заклади, додано статистику про 30 будинків, позначено рух громадського транспорту тощо.

Реформування веб-порталу КМДА

У червні Київська міськдержадміністрація уклала низку угод на послуги з супроводу своїх інтернет-ресурсів на 1,49 млн грн. Найбільше коштів отримає ТОВ «НВФ «Гріс» за підтримку (665 тис грн.) та реформування інформаційної системи «Єдиний дозвільний центр м.Києва». Компанія у 2011 році отримала підряд на розробку цієї системи вартістю 610 тис грн. і наступного року отримала на її супроводження лише 90 тис грн. Однак цього року видатки значно зросли без пояснення причин.

Ще 350 тис грн. департамент виділив на системний супровід і технічну підтримку міського WEB-порталу адміністративних послуг в місті Києві (ТОВ «Клевер Софт»).

Станом на жовтень портал «Єдиний дозвільний центр м.Києва» поки що не функціонує.

Фонд соцстрахування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань

У жовтні фонд виділив 3,59 млн грн виділена на створення Порталу профілактики нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, призначеного для «формування позитивного іміджу служби страхових експертів з охорони праці Фонду та пропаганди безпечних і нешкідливих умов праці».

На порталі мають викладатись різні документи, текстові, відео- та аудіо матеріали, існувати інтерактивний зв’язок з користувачами, тощо.

Створення технічного завдання по розробці сайту покладено на виконавця робіт.

Власником фірми «БМС консалтинг» є Сергій Савченко.

У серпні Господарсько-фінансовий департамент Секретаріату Кабінету Міністрів України замовив ТОВ «Софтлайн-ІТ» послуги з супроводження Єдиного веб-порталу органів виконавчої влади вартістю 0,20 млн грн.

Як повідомлялось, за півроку на комп’ютерне обладнання та комп’ютерні програми державні установи витратили сотні мільйонів коштів державного бюджету. 

Нагадаємо, лише за 10 місяців 2012 року на сайти органів державної влади з державного бюджету витратили щонайменше 15 млн гривень.