Обігріли, обібрали

ut.net.ua
9 Жовтня 2009, 00:00

 

До минулого вівторка народні обранці працювали на рейтинг своїх лідерів – кандидатів у президенти, блокуючи трибуну, відтепер – приймаючи популістські рішення. Депутати від Партії регіонів, вочевидь, зрозуміли, що схвалення законопроектів, нібито спрямованих на збільшення соціальних виплат, в очах виборців виглядатиме привабливіше, ніж блокування роботи ВР під гаслом необхідності підвищення соцстандартів. У цьому їхні інтереси збіглися з бажанням спікера Володимира Литвина попіаритися, у якого теж виборча кампанія і якому потрібно з чимось виходити до народу. В результаті Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект Олега Зарубінського (Блок Литвина), щоправда, попередньо регіонали включили до нього бажані для них цифри. Отже, згідно з проектом закону з 1 листопада прожитковий мінімум має зрости до 701 грн (зараз 626 грн) і поступово підвищитися до 875 грн у грудні 2010 року. Мінімальна зарплата за цей час повинна збільшитися з 744 (нині 650 грн) до 922 грн.
Категорично проти збільшення соціальних виплат виступають Кабмін і, зрозуміло, фракція БЮТ. За оцінками Мінфіну, таке рішення коштуватиме держбюджету близько 40 млрд грн. У нинішніх умовах втілити його в життя неможливо, переконують урядовці. За словами заступника міністра фінансів Володимира Матвійчука, прийняття законопроекту призведе до різкого збільшення дефіциту держбюджету. Частка правди в таких аргументах є. На кінець серпня дірка в скарбниці збільшилася до 16,5 млрд грн, при цьому неемісійні можливості уряду для її латання обмежені. За даними Держказначейства, за січень – вересень цього року до загального фонду держбюджету надійшло 131,9 млрд грн доходів – 102,7% плану. Однак наповнюється скарбниця не завдяки, а всупереч. За інформацією Секретаріату президента, виконувати бюджет вдається лише тому, що заборгованість із відшкодування ПДВ зросла до 20 млрд грн, а 12 млрд грн податку на прибуток зібрали авансом, тобто в IV кварталі відповідних надходжень до скарбниці не буде.
 
Експерти впевнені, що виконати цьогорічний держбюджет буде вкрай складно і без збільшення соціальних виплат. Зокрема, через зрив приватизації-2009. За даними Фонду держмайна, за вісім місяців вдалося реалізувати держмайна лише на 639 млн грн – 7,5% плану. Враховуючи невизначеність з Одеським припортовим заводом, уряд не зможе до кінця року залатати цю бюджетну дірку.  
 
Водночас, заламуючи руки з приводу непосильних нових витрат, уряд дещо лукавить: без емісії все одно не обійдеться. Ось уже й готове виправдання, мовляв, надрукували гроші, щоб, виконуючи забаганку парламенту, виплатити людям збільшені зарплати…   
 
Регіонали переконують (чи жартують?), що джерелом покриття нових витрат може бути суттєве зменшення зарплат високопосадовців. Депутати навіть ухвалили у першому читанні законопроект, що передбачає зменшення нарахувань президентові, голові Верховної Ради, прем’єрові, віце-прем’єрам, народним депутатам, керівному складу РНБОУ, Секретаріату президента тощо. Однак насправді таким чином можна заощадити щонайбільше 2 млрд грн, а треба 40 млрд грн.
 
Утім, до остаточного схвалення законопроекту про підвищення соціальних стандартів, попри палкі обіцянки Партії регіонів, найімовірніше, не дійде. «У ПР дуже багато бізнесменів (як, зрештою, і в інших фракціях. – Авт.), яким потім зі своєї кишені потрібно буде платити ці підвищені зар­плати, – розмірковував у кулуарах колишній регіонал Тарас Чорновіл. – Вони збанкрутують і будуть змушені прикрити свої підприємства. Тому, гадаю, знайдеться безліч зачіпок до другого читання, що унеможливлять ухвалення закону в цілому».
 
…Того дня до обіду в парламентському буфеті розібрали всі млинці з сьомгою, яловичий язик та курку під ананасом. Для депутата прожитковий мінімум на один зуб…