Нижче плінтуса

ut.net.ua
6 Лютого 2009, 00:00

 

Квартири за $20 000 у ­столиці – більше не анахронізм десятирічної ­давності, а притча во язицех, без якої не проходять ані чаювання домогосподарок, ані серйозні розмови з ріелтором. Але й тепер експерти не говорять про обвал цін. Фахівці з нерухомості зауважують лише про «окремі випадки зниження ціни». Тим, у кого заощаджень вистачає на житлові метри, радять уже тепер прицінюватися й торгуватися, бо продавці здебільшого поступливі. Особливо якщо продаж терміновий, а задекларована ціна не перевищує $50-60 тис.
за півціни
 
Столичний інженер Андрій два роки тому розлучився з дружиною, проте «поділити» нерухомість ніяк не вдавалося. «Ми одразу виставили на продаж наші півбудинку в Броварах, що біля Києва. Але він ніяк не продавався», – згадує чоловік. Аж наприкінці цього літа житло купила молода родина. «За півбудинку площею 50 м2 ми виручили $100 тис., – не приховує фінансового боку справи пан Андрій. – Уже тоді, в серпні, я заходився шукати житло в передмісті, адже за такі гроші – мою частину в 50 тис. – про столичну квартиру годі було мріяти. Дивився різні варіанти, орієнтувався переважно на старі дачі, які потім планував зробити придатними для життя. Звісно, «світили» мені тільки будиночки за межею 30‑кілометрової зони. Вже практично купив крихітну дачу без зручностей на невеличкій ділянці за містом. Аж тут почалося!» – пожвавлюється чоловік, маючи на увазі фінансову кризу, котра так несподівано поставила під питання доцільність придбання заміської дачі.
 
Сьогодні Андрій щотижня оглядає столичні квартири та новобудови. Він почувається паном – перед пропозицією «зеленої» готівки «тут і одразу» капітулює ледь не кожен продавець. «Але ще прицінююся, та й продавці подекуди бояться продешевити. Планую купівлю на початок весни, адже саме тоді обіцяють, що ціни будуть чи не найнижчі», – розповідає про свої плани щасливий власник готівкової валюти.
 
Міфічне «дно»
 
Більшість фахівців із нерухомості часом Х називають березень-квітень цього року. Вже сьогодні житлові метри продають майже вдвічі дешевше, аніж до кризи. «Первинний ринок «упав» приблизно на 30%, вторинний – на 30-40%. Але в окремих випадках, залежно від конкретної ситуації, що склалася у власника нерухомості, можна бачити падіння цін і до ­­­50%», – коментує ситуацію Лариса Ставинога, директор агентства нерухомості Lavina real estate, котра також очікує мінімальних цін навесні. Натомість Сергій Костецький, провідний фахівець консалтингової компанії SV Development, твердить, що «дна», тобто межі падіння цін, варто сподіватися у ІІ-ІІІ кварталах. 2009 рік загалом він називає сприятливим для купівлі нерухомості, прогнозуючи стабілізацію цін та зміну спадної динаміки в 2010-му.
 
«Сьогодні «економ-пропозиції» на ринку житла – це приблизно 10% від загальної кількості, адже більшість власників зайняли вичікувальну позицію і не пропонують знижок більше 10-15%, – припускає Костецький. – Натомість ті продавці, котрим реалізувати житло за різних обставин потрібно негайно, готові на поступки навіть понад 50%, саме ці випадки в пресі й називають обвалом ринку».
Пан Андрій, котрий після піврічних активних пошуків житла знається на ринку не гірше пересічного ріелтора, підтверджує тезу пана Сергія: «Справді, й сьогодні за хату-мазанку у Василькові, яку я колись оглядав, хочуть $40 тис. Часто діти продають материн спадок і кажуть – «їсти не просить, а землю задарма не віддаватимемо» і по-своєму мають рацію».
 
«Якщо держава не підтримуватиме банківську систему, – далі теоретизує Костецький, – тоді «вимушених» продавців нерухомості стане набагато більше і, можливо, дешеві квартири вже не будуть окремими випадками, а саме таких пропозицій стане 99%».
Поки ж на квартиру за $40 тис. у столиці все ще треба «полювати». Двокімнатне житло в Голосіївському районі ми з паном Андрієм не встигли навіть оглянути – його «забрали» одразу після появи оголошення в мережі.
 
Норовливі новобудови
 
Забудовники твердять, що знижувати ціни на «свіжозбудовані» житлові метри більше нікуди. «Корекція ціни здебільшого стосується вторинного ринку, адже він не при­в’язаний до сьогоднішньої собівартості квадратного метра, – аргументує позицію девелоперів Клавдія Бондарєва, директор фінансово-будівельної ком­­панії «Пагода». – На жаль, наразі склалася ситуація, в якій забудовник не має можливості істотно знизити ціну на квадратний метр ­новобудови. Це пов’язано з надзвичайно високою собівартістю будівництва житла в Києві».
 
Пан Андрій скептично ставиться до таких заяв. «Та навіть на новобудови ціни ще зменшаться», – переконаний він. Аби пересвідчитися в правоті Андрія, ми виїхали на одну з новобудов, котру покупець оглядав ще восени. «В цьому недобудованому будинку двокімнатну квартиру віддавали тоді за $80 тис., – дорогою до селища Петрівське розповідає передісторію пан Ан­дрій. – Я тоді навіть обмірковував можливість кредиту, так уподобав це житло: 15 хвилин від метро, проте за містом, із вікон видно поля – саме на мій смак. І от позавчора мені телефонує брокер та й каже, що власник новобудови хоче зі мною зустрітися, поговорити про можливий продаж». На новобудові, як виявилося, з осені нічого не змінилося. «Сходову клітку ще доробити треба, котел поставити, каналізацію провести», – окреслює найближчі плани власник недобудованого восьмиквартирного будинку. Ціну хазяїн навіть не називає, каже, що орієнтуватиметься на суму, яку запропонує пан Андрій. Зрештою, чоловіки домовляються зустрітися ще навесні: «Поки ніби сторгувалися за 45 тис., але я ще почекаю й, сподіваюся, домовимося дешевше», – говорить Андрій.
 
Приватно девелопери зізнаються – кредитні проблеми стосуються не тільки фізичних осіб. «Останнім цвяхом стала для нас вимога банку достроково повернути кредит, який ми брали на будівництво під заставу своєї ж ліквідної нерухомості», – нарікає на типову поведінку банків у кризовий період директор однієї з великих компаній-забудовників. Це значить, що навіть норовливих забудовників незабаром можна буде скорити нехай і незначними, але «живими» грошима.