Анна Бабінець журналіст

Неочікуваність Третьої світової

ut.net.ua
6 Лютого 2009, 00:00

 

Минулого тижня відбулася подія, якої з нетерпінням очікував весь світ: Все­світній економічний форум у Давосі. Усі сподівалися, що зустріч найвпливовіших політиків та бізнесменів хоча б накреслить шляхи виходу з економічної кризи. Цього не сталося: глобального плану немає. Проте є неурядові організації, які такі плани розробляють. Одна з найвідоміших – RAND Corpopation |див. довідку|. Тиждень зустрівся з головою департаменту з питань європейської безпеки RAND, експертом у пострадянських країнах паном Стівеном Ларрабі. Нещодавно він відвідав Україну на запрошення Фонду Віктора Пінчука.
 
У. Т.: Ви вельми скептично налаштовані щодо шансів України вступити до НАТО, про що не раз писали і заявляли. Чому?
 
– Перше, що має статися, щоб Україна вступила до НАТО, – населення повинно підтримувати таке приєднання. Причому значно біль­­ше людей, ніж зараз. Це дуже важливо. Остання зустріч у Брюсселі, коли говорили про надання плану дій щодо членства в НАТО Україні та Грузії, дала досить зрозумілий сигнал, що під час саміту в квітні знову не буде ухвалено позитивного для вас рішення.
 
У. Т.: Гадаєте, у зв’язку з політичною кризою, що є перманентною у нашій країні?
 
– Так, думаю, криза зменшує шанси України щодо членства у НАТО. Та в будь-якому разі Україна не стане членом Альянсу, доки не матиме достатньої підтримки з боку політичних еліт і людей.
 
У. Т.: Чи змінилося останнім часом місце Росії у світі? Є думка, що США, так би мовити, заграють із Росією.
 
– Не те щоб Америка зараз більше дивилася на Росію. Просто нова адміністрація Барака Обами має більше шансів вибудувати з нею дружніші відносини, ніж це було раніше. Вони матимуть міцнішу основу.
 
У. Т.: З іншого боку, США все менше впливають на світові процеси. Вплив буде поновлено чи спостерігатиметься подальший спад?
 
– Якщо говорити про 50-річну перспективу, то тренд буде спадним. Якщо ви маєте на увазі короткотерміновий період, то я не погоджуюся з тим, що все так песимістично. Це лише думка європейських аналітиків. Я вважаю, що зниження впливу США на світові процеси багато в чому пов’язане з політикою адміністрації Джорджа Буша. А за нової політики президента Обами США зможуть суттєво поновити свій моральний авторитет у світі.
 
У. Т.: Як зміниться світ після економічної кризи?
 
– Мине чотири-п’ять років до того, як світ оговтається від кризи. Це будуть дуже важкі часи для економіки всіх країн світу. Зараз ще складно сказати, як зміниться світ. Але, думаю, зміни будуть суттєвими.
 
У. Т.: Наприклад, збільшиться вплив неурядових організацій: антиглобалістів, «Аль-Каїди», інших?
 
– Я впевнений, що вплив таких організацій, як «Аль-Каїда», зростатиме. Але все-таки держави та їхні уряди залишаться ключовими гравцями.
 
У. Т.: У такому разі чи потрібні сьогодні світові такі структури, як МВФ, ООН?
 
– Ці організації, безумовно, мають адаптуватися до нових реалій. Їх створено під час холодної війни. Тепер зовсім інші реалії, тому вони часто не справляються зі своєю місією, не можуть адекватно діяти у новій ситуації. Але про те, що їх треба взагалі знищити, думаю, говорити зарано. Їм потрібні глибокі реформи. 
 
У. Т.: Як зміниться позиція країн БРІК (Бразилія, Росія, Індія, Китай) у світі після кризи?
 
– Я впевнений, що їхній вплив зростатиме. Криза, звісно, позначиться на їхньому розвитку. Але все одно вони будуть локомотивом світової економіки.
 
У. Т.: Одним із ключових напрямів роботи RAND є військові технології. Чи можна сказати, що невдовзі для вирішення конфліктів будуть не потрібні люди і техніка, а війни вестимуться на інформаційному рівні?
 
– Так, вплив інформаційних технологій у війнах зростатиме. Проте у таких країнах, як Афганістан, де технології не мають настільки високого рівня розвитку (і, напевно, ще довгий час не матимуть), війна все одно вестиметься на рівні людей. Також є ще один важливий момент: війна на людському рівні не вирішує результату конфлікту. Світ це бачив на прикладі Іраку. Війну виграли досить швидко. Але потім постала проблема: ми не змогли швидко відбудувати країну.
 
У. Т.: Чи можлива Третя світова війна? Як вона виглядатиме?
 
– Третя світова завжди можлива, але малоймовірна. Загалом прогнозувати її трохи недалекоглядно. Та якщо Третя світова розпочнеться, то з якоїсь події, яку наразі неможливо передбачити. Це буде щось неочікуване, я сказав би, неприємний сюрприз.

[1150][1151]

 
ДОВІДКА

 RAND Corpopation

Перший у світі think-tank (мозковий центр), заснований 1948 року в Каліфорнії. Займається переважно стратегічними дослідженнями з національної безпеки США.
 
Колектив працівників створений із групи вчених та інженерів, які займалися технологічними розробками під час Другої світової війни. Після війни корпорація працювала як підрозділ авіабудівної компанії «Дуглас», її завданням було вивчення «міжконтинентальних воєн за всіма аспектами, за винятком наземних бойових дій». У 1950-х здійснили низку розробок і відкриттів у космічній галузі.
 
Згодом до штату залучили політиків, соціологів, психологів. Це дало змогу проводити різні дослідження – від вивчення ринку праці до зовнішньої політики США.
 
Штаб-квартира корпорації досі розташована у Каліфорнії, відділення працюють у Нідерландах, Великій Британії та Катарі. Одне з польових бюро працює у Москві.
 
ДАВОС – 2009

Всесвітній економічний форум у Давосі цього року відбувався під російським прапором (захід відкрив прем’єр РФ Владімір Путін) та у вельми песимістичній атмо­сфері.

Напередодні експерти форуму підготували прогноз розвитку світової економіки до 2020 року. Вони пропонують чотири сценарії:
 
1) світова торгівля зосереджена у трьох блоках: американському, європейському, азіатському;
 
2) на перший план виходять уряди держав, зона євро припиняє існування, глобальна економіка фактично руйнується;
 
3) США, ЄС, Японія і Китай домінують і нав’язують світу своє бачення існування валютної системи;
 
4) світова економіка стане по-справжньому багатополярною.
 
Проте до жодних висновків учасники давоської зустрічі не дійшли, лише обмінялися думками і пропозиціями. Однією з найпопулярніших була думка Томаса Фрідмана, колумніста The New York Times: «Досить заробляти гроші на грошах. Давайте повернемося до старого дідівського способу і зароблятимемо гроші на виробництві».
 
Планувалося, що Україну на форумі представлятиме президент Віктор Ющенко, але з невідомих причин делегацію високого рівня сформовано не було. Відвідали форум секретар РНБО Раїса Богатирьова, віце-прем’єр Григорій Немиря, а також бізнесмен Віктор Пінчук, який традиційно влаштовує під час форуму український ланч.