Небоженко: вирішення конфлікту з Укрнафтою залежить від позиції президента-олігарха

23 Березня 2015, 15:41

У боротьбі олігархів важливим лишається те, чию сторону займе український президент Петро Порошенко. Таку думку в коментарі Тиждень.ua висловив керівник соціологічної служби «Український барометр», політолог Віктор Небоженко.

За його словами зараз відбувається боротьба олігархів – насправді це не українська держава забирає щось у Коломойського, а просто йде перерозподіл влади й власності.

«Забирають у Коломойського й передають комусь іншому. Можливо, поки ми їх не знаємо. Але механізми, закладені Коломойським, залишаються, просто це будуть якісь інші люди», – припускає він.

Українська держава використовується в боротьбі олігархів як інструмент, вважає Небоженко.

«Так як у Януковича були свої Курченки, які за останні кілька років побили всі рекорди Гіннеса й ставали мільярдерами, так і тут з’являться якісь талановиті бізнесмени, які займуть місце Коломойського», – підкреслює він.

За його словами, важливим лишається питання, чию позицію займе український президент.

«Якщо він стане на сторону Коломойського, то останній збереже ці ресурси й виграє битву. А якщо він стане на сторону антиколомойського пакту (а це Ахметов, Фірташ і Пінчук), то, звісно,  виграють вони. Все залежить від позиції Порошенка, а він її ще не визначив, – говорить Небоженко.

Проблему нейтральності глави держави експерт пояснює саме його приналежністю до олігархічного класу.

«Якби був президент не олігарх, а президент-політик, він  би міг бути зараз арбітром і обрати державну точку зору. А так як він один із них, йому дуже тяжко обирати. Він повинен стати на чиюсь сторону. Просто пустити на самоплин цю ситуацію також не можна, оскільки така війна може згубити українську державність. Всі бачать, вони не жаліють один одного», – вважає політолог.

Але стати на чийсь бік Порошенку все-таки доведеться, переконаний Небоженко.

«У президента немає можливості зробити вигляд, що нічого не відбувається, тому що для людей це перша державна особа, яка більше за всіх знає і має певні повноваження. Він повинен вирішувати, або змушувати Коломойського виконувати рішення, або ставати на сторону Коломойського», – зауважує він.

На думку політолога, цей конфлікт може спричинити розкол у окремих фракціях, де кожен депутат-раб буде відстоювати позицію свого хазяїна, це вплине на статистику голосувань, але до розколу коаліції не призведе.

Весь інцидент із Коломойським політолог окреслює як відкриту фізичну війну між олігархами з використанням державних інститутів примусу й порядку.

Крім цього, Небоженко переконаний, доки Коломойський залишається особистим ворогом Путіна, владі доведеться його терпіти.

«На Дніпропетровщині позиції Коломойського досить сильні. До того ж йому за цей рік вдалося стати офіційним ворогом Путіна. Будь-яка дестабілізація на Дніпропетровщині буде розглядатися як успіх Путіна». 

Як відомо, 19 березня Рада ухвалила поправки в закон про акціонерні товариства, які позбавлять Коломойського контролю над "Укртранснафтою".

Після цього на підприємстві були здійснені кадрові зміни, що й стало причиною конфлікту.

19 березня Коломойський прибув із озброєними людьми в офіс «Укртранснафти» розбиратися із «рейдерським захопленням компанії». Уночі будівлю взяла під охорону столична міліція. 20 березня Коломойському вдалося узгодити окремі аспекти щодо керівництва «Укртранснафтою» з прем’єром та президентом.

22 березня будівлю «Укрнафти» почали обносити залізним парканом, а вхід до держпідприємства заблокували автоматники. За даними МВС, охорону «Укранфти» наразі здійснює приватне підприємство, а не батальйон «Дніпро-1», як до того припускалося.

Нагадаємо, формально державі через НАК "Нафтогаз України" належить 50%+1 акція компанії. Іншу частку (близько 42% акцій), а також менеджмент компанії контролює група Приват Ігоря Коломойського, що дозволяло йому роками не виплачувати державі дивіденди.