Небезпечний розпродаж

ut.net.ua
13 Лютого 2009, 00:00

 

 
 
Президент та прем’єр-міністр вийшли на нове поле битви – приватизаційне. 10 лютого Віктор Ющен­­ко заявив, що зробить усе від нього залежне, щоб не допустити цього року «авантюрної» приватизації. Нагадаємо, що затверджений урядом Юлії Тимошенко на початку грудня план приватизації на 2009 рік передбачає продати 228 підприємств, зокрема, таких стратегічних, як «Укртелеком» та харківський «Турбоатом». Продавати ці гіганти саме зараз невигідно, адже після того, як світ вийде з кризи, вони коштуватимуть значно дорожче. Однак неминучий бюджетний дефіцит змушує уряд уже тепер почати останній великий розпродаж держвласності. Цього року від приватизації планують отримати 8,5 млрд грн.
 
Одеський припортовий завод (ОПЗ)
 
Одеський припортовий завод – одне з найбільших хімічних підприємств України, яке спеціалізується на виробництві аміаку та карбаміду, а також перевантаженні хімічної продукції з країн СНД на експорт. Підприємство розташоване на березі Аджаликсько­­го лиману недалеко від Одеси. На території заводу закінчується аміакопровід із Тольятті (Росія), що дає додаткові переваги для експорту.
 
ОПЗ є монополістом на ринку спеціалізованих послуг із прийому, охолоджування та перевантаження аміаку, на його частку припадає 50% експорту українського аміаку і 20% – карбаміду. Близько 88% виробленої заводом продукції експортують: аміак – до Бельгії, США та Франції, карбамід – до Швейцарії, Бельгії, США і Німеччини.
 
ОПЗ працює з 1978 року. У 2005-му завод був акціонований, 99,57% акцій товариства належить державі, їх номінальна вартість – 795 млн грн. Уряд намагався приватизувати ОПЗ у 2007 та 2008 роках, однак президент своїми указами припиняв процес приватизації. На думку експертів, 2007-го підприємство можна було продати за $1 млрд. Цього року отримати такі гроші нереально, оскільки зацікавлені у купівлі ОПЗ компанії мають фінансові проблеми. Докладніше про приватизацію ОПЗ читайте у Тижні 18–19 (27–28) від 08.05.2008 року. 
 
ВАТ «Укртелеком»
 
ВАТ «Укртелеком» – одне з найбільших телекомунікаційних підприємств країни, якому належать 78,5% ринку фіксованого зв’язку. «Укртелеком» обслуговує близько 10 млн абонентів та надає послуги мобільного зв’язку в стандарті UMTS ще 92 тис. абонентам. Держава володіє 92,16% акцій ВАТ, ще 0,7% акцій уже продано на біржі, а 7,14% належать працівникам підприємства.
 
Уряд планує продати 67,79% акцій підприємства номінальною вартістю 3,173 млрд грн. Попередньо Фонд держмайна оцінює цю частку в 7,5 млрд грн. Торік «Укртелеком» коштував майже вдвічі більше, і навіть у грудні міністр транспорту й зв’язку Йосип Вінський заявляв, що підприємство має бути оцінене принаймні в $1,5 млрд.
 
 
ВАТ «Турбоатом»*
 
Харківське ВАТ «Турбоатом» – найбільший виробник турбінного устаткування в Україні, єдине підприємство на пострадянському просторі, де проектують, виготовляють і модернізу-­­
ють турбіни для електростанцій. Підприємство має великий експортний потенціал – турбіни його виробництва працюють у 45-ти країнах світу.
 
«Турбоатом» – це чи не єдине хар­ківське підприємство, яке і в період кризи працює у три зміни та на продукцію якого є стабільний попит. За 2008 рік реалізовано продукції на 470 млн грн, а чистий річний прибуток прогнозують на рівні 41,6 млн грн. Цього року підприємство планує реалізувати продукції на 540 млн грн і отримати чистий прибуток 45 млн грн.
 
Державі належить 75% акцій ВАТ «Турбоатом», які вона оцінює в 79,5 млн грн. На думку експертів, торік підприємство можна було продати за $0,5 млрд. У теперішніх умовах за нього можна виручити у п’ять разів менше.
 
Енергогенеруючі * та енергорозподільні компанії
 
Держава виставляє на продаж по 60% акцій «Дніпроенерго», «Західенерго», «Донбасенерго» та «Центренерго», а також міноритарні акції «Полтаваобленерго», «Львівобл­енер­­го», «Одесаобленерго», «Су­­м­и­­обл­­енерго», «Чернігівобленерго», «Прикарпаттяобленерго».
 
За 6 обленерго уряд планує виручити близько 1 млрд грн. За словами виконувача обов’язків Фонду державного майна Дмитра Парфененка, минулого року ці пакети акцій коштували 2,5 млрд грн.
 
Феодосійська суднобудівна компанія «Море»*
 
Завод «Море» випускає багатоцільові патрульні та десантні катери, зокрема такі, як малий десантний корабель на повітряній подушці «Зубр» та малий протичовновий корабель на підводних крилах «Сокіл». Єдине підприємство України, яке спеціалізується на військовому суднобудуванні, останні три роки перебуває в стані банкрутства. Держава оцінила стовідсотковий пакет акцій у 112,7 млн грн.
 
Науково-виробничий комплекс «Київський завод автоматики імені Петровського»*
 
Завод виробляє електромеханічні прилади та системи управління мінно-торпедної та ракетної зброї, бронетанкової техніки, космічних апаратів та морських навігаційних комплексів. Підприємство володіє територією 15 га неподалік від центру Києва, на якій діють офісні центри. Держава оцінила 93,07% акцій у 24,1 млн грн.
 
*19 грудня 2008 року президент України своїм указом зупинив дію розпорядження Кабміну в частині визначення такими, що підлягають продажу в 2009 році, державні пакети акцій Науково-виробничого комплек­­су «Київський завод автоматики імені Г. І. Петровського», «Турбо­атому», Феодосійської суднобудівної компанії «Море», «Дніпроенерго», «Донбасенерго», «Західенерго» та «Центренерго».