Жанна Безп’ятчук заступники редактора відділу "Світ"

Не лише ПРО вибори: розмова з Дмітрієм Мєдвєдєвим може коштувати Обамі президентства

Світ
29 Березня 2012, 19:17

Шальки народної підтримки схиляються на той чи інший бік практично в межах статистичної похибки. Екстраординарний провал адміністрації Обами найближчими місяцями – ось що потрібно для перемоги кандидата-республіканця. Таким провалом цілком може стати випадково, а не виключено, що й не випадково підслухана журналістами розмова американського та російського президентів на саміті з ядерної безпеки в Сеулі.

Читайте також: Мітт Ромні не завоював серце консервативного електорату США, але ще побореться

Американський керманич пообіцяв Мєдвєдєву «більшу гнучкість» у питанні створення європейської системи ПРО за участю НАТО, США й Росії, але вже після виборів 2012-го, зараз він виявити лояльність не може, позаяк ці перегони «будуть останніми в його кар’єрі». Зі свого боку, Дмітрій Мєдвєдєв виказав належну сумлінність: він усе перекаже Владіміру, який до цього лише звинувачував американців у тому, що, мовляв, апетити в них невситимі: вони хочуть контролювати абсолютно все самі, все саботують, не слухають росіян. І тут увесь світ переконався, що Обама таки слухає Росію і таки на якусь співпрацю сподівається.

Республіканці логічно вирішили вичавити максимум із цієї ситуації з «розмовою», яка не призначалася для сторонніх вух. Якраз напередодні сеульських подій Мітт Ромні назвав Росію «геополітичним ворогом США номер один». Суть підслуханої розмови він дефінував «тривожним розвитком подій». Ці заяви парирував спікер виборчого штабу Обами Бен Лаболт: «Губернатор Ромні уславився своїми коментарями щодо ключових зовнішньополітичних викликів, які стоять перед нашою країною, пропонуючи при цьому… багато порожньої риторики без жодних конкретних планів посилити нашу безпеку чи зміцнити наші союзи».

Дехто з консервативного табору готовий приписати Обамі «зраду національних інтересів», адже той веде якісь підкилимні ігри з росіянами, від яких невідомо що можна очікувати. Хоча якраз те, чого очікувати від нової-старої Росії Путіна, цілком зрозуміло: тестостеронного, наполегливого праг­нення довести свою співмірність і рівновеликість Сполученим Штатам. І що менш успішною буде Росія Путіна всередині країни, тим важливішою для неї буде символічна, ритуальна рівновеликість. Обама в цьому сенсі – ідеальний партнер, позаяк припускає можливість поступок.

Утім, американські експерти, опитані Тижнем, поки що не роблять трагедії з «гнучкості» президента США. «Навіть якщо Барака Обаму переоберуть, він не зможе надати росіянам юридичних гарантій того, що американські ПРО не будуть скеровані проти Росії, – пояснив Тижню Стівен Пайфер, старший науковий співробітник Інституту Брукінгс. – Немає жодних шансів, що Сенат США ратифікував би договір, який у будь-який спосіб обмежував би протиракетну оборону, і президент про це знає. Можливо, він запропонує чіткіші політичні гарантії та більшу транспарентність у зазначеному питанні в 2013-му. І, можливо, росіяни тоді будуть гнучкішими».

Читайте також: «Хотят ли русские войны»

А останні можуть наполягати на юридичних гарантіях, яких Барак Обама насправді надати не може, лише з однією метою: це дає їм змогу заморозити питання ПРО доти, доки світ не дізнається ім’я наступного американського президента. Зрештою, восени цього року Сполучені Штати обиратимуть не лише главу держави, а й новий склад Палати представників і 33 сенаторів. Хто знає, як зміниться розстановка сил у Конгресі після цих виборів. Сенатори від Республіканської партії, утім, вже написали протестного листа, у якому заявили, що нізащо не підтримують поступки Росії.  

Так як виборча президентська кампанія в Росії у виконанні Путіна чи Зюґанова не може обійтися без антиамериканістської риторики, так і американській кампанії у виконанні республіканців не уникнути антиросійських інтонацій. Це старий перевірений ідеологічний маркер для консервативного електорату старшого покоління в США. Однак таке маркування на потребу виборчого дня не означає, що втратило свою актуальність дилемне питання: чи можна розбудовувати ПРО й радіолокаційні станції спільно з авторитарним корумпованим режимом, який не поділяє ваших цінностей? А тим часом десь під Калінінградом уже працює радіолокаційна станція попередження про ракетні напади, яку Кремль ввів у дію у відповідь на розмови американців про плани розгортати ПРО в Східній Європі.  

КОМЕНТАР

Стівен Пайфер,посол США в Україні в 1997–2000 роках, старший науковий співробітник Інституту Брукінгс:

– Політичні опоненти Барака Обами використовуватимуть цю розмову, щоб піддати сумніву його відданість питанню ПРО. Головний претендент на президентське крісло від республіканців Мітт Ромні нещодавно назвав Росію «геополітичним ворогом США номер один». Точно так, як могли спостерігати певні вияви антиамериканізму під час російської президентської кампанії, ви бачитимете випади в бік РФ від деяких політичних штабів під час американських перегонів.

УКРАЇНСЬКИЙ КОНТЕКСТ

Радянський агітпроп «Сегодня»

Лідер США відмовився від повноцінної зустрічі з Віктором Януковичем на саміті з ядерної безпеки в Сеулі. Проте оточенню українського глави держави вдалося влаштувати йому кількахвилинну розмову з Бараком Обамою в кулуарах. Відтак наші речники за результатами спілкування повідомили, що «президенти двох країн обговорили питання ядерної безпеки, в тому числі ініціативу української сторони про створення науково-дослідного центру на базі Чорнобильської АЕС». Натомість у повідомленні американців вказано, що під час діалогу Обама порушив неприємну для українського колеги тему вибіркового переслідування політичної опозиції, а також говорив про забезпечення вільних, справедливих і прозорих парламентських виборів у жовтні. Утім, лояльні до української влади ЗМІ викрутили зустріч Януковича з Обамою в найкращих традиціях радянського агітпропу. Зокрема, газета «Сегодня», яка належить Рінатові Ахметову, вийшла із заголовками на першій шпальті: «Конец изоляции Януковича», «Разговор с хозяином Белого дома стал сигналом для ЕС: с Украиной теперь можно дружить».

Читайте також: ПРО. Перезавантаження

читати ще

показати ще