Наслідки проголошення незалежності. Реакція Іспанії та світу на скандальні дії Каталонії

30 Жовтня 2017, 14:37

Парламент Каталонії 27 жовтня шляхом таємного голосування ухвалив запропоновану групою партій Junts pel Sí і CUP резолюцію, яка формально декларує незалежність від Іспанії. Відповідне рішення підтримали 70 депутатів, проти виступили 10, двоє утрималися.

При цьому одним із останніх, хто проголосував за резолюцію, був лідер уряду Каталонії Карлес Пучдемон. Натомість, депутати від опозиційних фракцій залишили зал перед початком голосування, назвавши його незаконним.

Тиждень зібрав офіційні кроки Іспанії щодо встановлення влади в регіоні, а також реакцію світу.

Одразу після того, як стало відомо про рішення каталонського уряду, офіційний Мадрид оголосив про позачергове засідання Кабінету Міністрів.

Згодом іспанський прем’єр-міністр Іспанії Маріано Рахой виступив у Сенаті та попросив депутатів підтримати активацію статті 155 Конституції Іспанії, яка передбачає введення прямого управління в Каталонії. Так, у ході голосування за активацію статті, 214 сенатори віддали голос "за". 

Зазначається, що активація статті 155 Конституції, яка була застосовано вперше з 1978 року, дає урядові Іспанії повноваження "вживати всіх заходів, необхідних для примусу" регіону у разі кризи.

А вже за декілька годин після проголошення незалежності, Рахой звільнив главу уряду Каталонії та ухвалив рішення про достроковий розпуск парламенту.

За словами Рахоя, було прийняте безпрецедентне рішення про введення прямого правління в Каталонії, щоб "відновити законність" в регіоні.

Крім того, одразу були призначені дострокові вибори в регіональний парламент на 21 грудня. Міністр закордонних справ Іспанії Альфонсо Дастіс висловив впевненість, що після проведення виборів регіон залишиться частиною Іспанії.

Уже наступного дня, Іспанія офіційно позбавила Каталонію автономії і взяла на себе відповідальність за її уряд. Рішення про звільнення каталонських лідерів було опубліковане в офіційному Державному віснику Іспанії. А обов’язки керівника Каталонії взяла на себе віце-прем’єр-міністр Іспанії Сорайя Саєнс де Сантамарія.

Після призначення нового очільника регіону, Пучдемон закликав прихильників сформувати "демократичну опозицію" і чинити мирний опір діям іспанської влади. 

Водночас у Барселоні  пройшла хвиля протестів проти незалежності Каталонії, у результаті чого постраждали троє осіб.

 

 

"Група ультрас з іспанськими прапорами вийшла на вулиці, щоб висловити протест проти визнання незалежності Каталонії. На своєму шляху в Барселоні вони напали на студію Catalunya Ràdio. Всього під час зіткнень постраждали три особи", – йдеться в повідомленні.

Водночас, тисячі людей зібралися в Мадриді, аби висловити свою підтримку єдності Іспанії.

Учасники демонстрації вигукували гасла "Іспанія єдина", "За переворот – до в’язниці".

 

Як показали результати опитування Metroscopia, що проводилося за тиждень до голосування за резолюцію, незалежність Каталонії від Іспанії підтримують лише 29% респондентів, тоді як 46% каталонців виступають за розширення повноважень уряду автономії у складі Іспанії.

Генеральна прокуратура Іспанії 30 жовтня порушила кримінальні справи проти колишнього глави регіональної адміністрації Каталонії Карлеса Пучдемона та інших членів регіональних адміністрацій і парламенту Каталонії, відповідальних за проголошення незалежності.

Генпрокурор Жозе Мануель Маса звинуватив політиків у заколоті, підбурюванні до заколоту, повстанні проти державної влади і зловживанні бюджетними коштами. Крім того, Маса закликав суд викликати обвинувачених для надання свідчень.

За інформацією, за підготовку заколоту іспанське законодавство передбачає максимальне покарання у вигляді позбавлення волі строком на 30 років.

Реакція світу

Україна

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що Україна підтримує територіальну цілісність Королівства Іспанія у межах міжнародно визнаних кордонів. 

"Україна підтримує державний суверенітет та територіальну цілісність Іспанії у межах міжнародно визнаних кордонів", – написав він.

США

У Державному департаменті США висловилися проти незалежності Каталонії.  

"Сполучені Штати цінують велику дружбу та довготривале партнерство з нашим союзником по НАТО Іспанією. Наші обидві країни тісно взаємодіють задля просування наших спільних безпекових та економічних пріоритетів. Каталонія є невід'ємною частиною Іспанії і Сполучені Штати підтримують конституційні заходи іспанського уряду з метою збереження Іспанії міцною та об'єднаною", – наголосила речниця Держдепу США Хезер Науерт.

Франція

Президент Франції Еммануель Макрон заявив про підтримку іспанського прем'єра Маріано Рахоя.

"Іспанія – правова держава. Він (Рахой – Ред.) має намір змусити поважати конституційний порядок, і в цьому я його повністю підтримую", – сказав він.

Велика Британія

Прем'єр-міністр Британії Тереза Мей висловила підтримку іспанському уряду. За її словами, Великобританія "не визнає і не визнаватиме" каталонську регіональну парламентську декларацію про незалежність, яка "базується на голосуванні, яке іспанські суди визнали незаконними".

Натомість, уряд Шотландії, який прагне провести власний референдум щодо незалежності від Британії, розкритикував Іспанію за відмову від діалогу та заявив, що нав'язування Мадрида прямого правління "не може бути рішенням".

Німеччина

Речник канцлера Німеччини Ангели Меркель Штеффен Зайберт заявив, що федеральний уряд "не визнає проголошення незалежності" іспанським регіоном.

Він наголосив, що голосування про незалежність в каталонському парламенті стало "ще одним порушенням конституції" 

"Федеральний уряд підтримує чітку позицію прем'єр-міністра Іспанії, спрямовану на збереження та відновлення конституційного порядку", – зазначив представник уряду ФРН.

Бельгія

Міністр з питань імміграції Бельгії Тео Франкен 29 жовтня заявив про можливість надання політичного притулку лідеру Каталонії Карлесу Пучдемону. 

Він зазначив, що відповідно до законодавства Бельгії, жителі Каталонії мають право подавати заяви про надання притулку.

Також Франкен наголосив, що Пучдемон може не отримати "справедливого суду", якщо буде затриманий в Іспанії.

Це питання зініціювала непорозуміння в бельгійському коаліційному уряді. Прем'єр-міністр Бельгії Шарль Мішель наголосив, що будь-який запит про надання притулку для Пучдемона "був абсолютно не в порядку денному" й порадив Франкену "не підливати бензин у вогонь".