Напруженість на Близькому Сході. Як Катар став вигнанцем у Перській затоці

7 Червня 2017, 13:46

Уже десять країн – Об'єднані Арабські Емірати, Саудівська Аравія, Бахрейн, Єгипет, Ємен, тимчасовий уряд Лівії, Мальдіви, Маврикій, Мавританія та Коморські острови – розірвали дипломатичні відносини з Катаром, звинувативши країну у підтримці тероризму, екстремістської ідеології, ворожої політики, а також у втручанні у справи арабських держав. Низка країн припинила морське й авіаційне сполучення, закрила сухопутний кордон, зупинила банківські операції, вислала дипломатів і підданих Катару. Тиждень розбирався у подробицях конфлікту в Перській затоці.

Як так сталося?

Катар уже давно відійшов від консенсусу країн Перської затоки щодо Ірану, якого вони звинувачують в розпалюванні конфліктів на Близькому Сході. Відносини країни з ОАЕ та Саудівською Аравією були традиційно ворожими, незважаючи на спільне членство в Раді співробітництва арабських держав Перської затоки.

Якщо вірити уряду Катару, то офіційне інформаційне агентство країни QNA 24 травня зазнало хакерської атаки. У результаті чого з'явилася новина, згідно з якою емір країни Тамім бін Хамад Аль Тані заявив: «Немає причин для ворожості арабів до Ірану». У ймовірно неправдивому повідомленні він висловив підтримку руху "Брати-мусульмани" та "Хамасу", заявив про хороші відносини з Ізраїлем, а також припустив, що Дональд Трамп піде з посади президента США раніше за встановлений термін. 

Попри заяву МЗС Катару, що новина не має відношення до катарського лідера, Саудівська Аравія і Об'єднані Арабські Емірати відреагували сплеском обурення. Саме вони є двома головними натхненниками фронту боротьби проти Тегерана. Катар звинуватили у підтримці різних терористичних і релігійних груп, які націлені на дестабілізацію регіону і проти яких бореться коаліція держав на чолі з США, а саме, «Хізбалли», «Ісламської держави»  і «Братів-мусульман», а також в наданні підтримки терористичним групам, пов'язаних з Іраном.

Зокрема, сусідів Катару хвилює те, що Доха заплатила велику суму їх «головному регіональному конкуренту» Ірану. За даними Financial Times, в квітні Катар дійсно переказав мільярд доларів угрупуванням, пов'язаним з Аль-Каїдою, а також службам безпеки Ірану. Але ці гроші були викупом за членів королівської сім'ї, яких викрали під час соколиного полювання в Іраку. Влада Катару хотіла звільнити з полону 26 членів королівської сім'ї, а також 50 осіб, захоплених бойовиками в Сирії. 

Не без Росії

У провокуванні кризи у відносинах Катару з іншими арабськими країнами спецслужби США звинуватили російських хакерів. Американська сторона вважає, що саме російські хакери зламали сайт державного інформаційного агентства Катару і розмістили там підроблений текст промови еміра.

Як повідомляє CNN, Федеральне бюро розслідувань (ФБР) уже направило в Катар групу слідчих, які повинні розслідувати інцидент зі зломом. На думку чиновників, подібними діями Росія прагнути внести розкол між США та їхніми союзниками.

Тим часом глава МЗС Катару шейх Мохаммед бін Абдулрахман Аль Тані сказав, що ФБР підтвердило факт злому та розміщення фейкової інформації. «Все, що було кинуто як звинувачення, засноване на дезінформації, і ми думаємо, що вся криза заснована на дезінформації», – сказав міністр.

До чого тут Трамп?

Президент США Дональд Трамп безпосередньо пов'язав рішення арабських держав зі своїм нещодавнім візитом на Близький Схід – першою закордонною поїздку на посаді президента. Тиск на Катар, на думку Трампа, може стати «початком кінця жахів тероризму».

«Приємно бачити, що візит до Саудівської Аравії і зустріч з королем і представниками ще 50 держав вже дає свої плоди. Вони заявили, що займуть тверду позицію щодо фінансування екстремізму, і всі вказували на Катар. Можливо, це стане початком кінця жахів тероризму», – написав Трамп у Twitter.

Виступаючи на саміті під час поїздки, Трамп закликав лідерів Близького Сходу об'єднатися проти тероризму та взяти на себе лідерство в боротьбі з радикалізацією. «Народи Близького Сходу не можуть чекати, поки американська міць розтрощить за них їхніх ворогів. Народи Близького Сходу повинні вирішити, якого майбутнього вони хочуть для себе, для своїх країн і для своїх дітей», – заявив Трамп.

Він також звинуватив Іран у дестабілізації регіону, а також фінансуванні і військовій підтримці терористів у Сирії і Ємені. 

Саудівська Аравія таким чином відчула, що завдяки теплому візиту Трампа, їй дозволено посилити конфронтацію з Катаром.

Наслідки

В еміраті розташована найбільша в регіоні база армії США, і високопоставлені чиновники в Пентагоні вже дали зрозуміти, що мови про її закриття бути не може.

Катар відомий передусім телекомпанією Al Jazeera, авіакомпанією Qatar Airways, чемпіонатом світу з футболу 2022 року і спонсорським контрактом з каталонським футбольним клубом "Барселона".

Закриття кордону також означає практично повне припинення будівельних робіт, оскільки матеріали для них (і насамперед – для стадіонів і інших об'єктів, пов'язаних з чемпіонатом світу з футболу) також надходять з Саудівської Аравії. Під загрозою опиняються будівництво метро, ​​медичного центру та нового морського порту.

Катар не забезпечує себе продуктами харчування і приблизно на 40% залежить від імпорту з Саудівської Аравії. Тому закриття кордону може призвести до різкого зростання цін і, якщо конфлікт затягнеться, до дефіциту.

Зрештою, хоча на частку Катару припадають всього 2% експортованої країнами ОПЕК нафти, конфлікт може привести до розбіжностей в організації та розриву домовленостей про скорочення видобутку нафти.

Що далі?

За даними Sky News Arabia, Саудівська Аравія передала Катару перелік з 10 умов для нормалізації відносин. З-поміж обов'язкових умов – розрив дипломатичних відносин з Іраном, видворення з Катару всіх членів ісламістських угруповань "Брати-мусульмани" і "Хамас", а також заморожування їхніх рахунків у катарських банках. Крім того, Саудівська Аравія наполягає на негайній зміні редакційної політики катарського інформаційного телеканалу Al Jazeera та зміні його керівництва.

Посередником між Катаром та іншими арабськими державами з метою врегулювання кризи вже виступив Кувейт. Також своє посередництво у конфлікті запропонував Судан. Окрім того, на підтримку Катару в конфлікті з арабськими країнами виступила Туреччина, яка намагається зняти напругу між країнами. А у Білому домі заявили, що президент США Дональд Трамп буде докладати зусилля до подолання катарської кризи.