Молдова перед вибором: новий прем’єр чи новий парламент?

4 Лютого 2015, 10:41

З часу парламентських виборів, які відбулися у листопаді, у Молдові досі не сформували нового уряду, однак рішення щодо прем’єра парламент має прийняти до 12 лютого. Про це йдеться в статті, оприлюдненій на сайті організації Atlantic Council.

«З часу перемоги на парламентських виборах минуло дев’ять тижнів, однак три основних про-європейських партії досі не змогли поділити міністерські портфелі, залишивши країну без ефективного уряду, який повинен подолати економічну кризу і тиск з боку Росії, спрямований на припинення зближення Молдови з ЄС. Така ситуація є небезпечною для Молдови та її євроінтеграції, адже виборці ще в листопаді чітко продемонстрували те, що їх терпець уривається через високий рівень безробіття, зниження рівня життя і нездатність уряду боротися з корупцією. Ці негаразди розширюють можливості Росії щодо побудови анти-європейської політичної коаліції в Молдові, а провал в цій країні про-європейського руху сприятиме й без того бурхливій російській кампанії, спрямованій на відновлення свого панування над Молдовою, сусідньою Україною, і більшою частиною Східної Європи», – йдеться у публікації.

Браян Меффорд, старший аналітик Atlantic Council, стверджує, що під час голосування 12 лютого парламент Молдови повинен або підтвердити кандидатуру нинішнього прем’єра Юрія Лянке, або знайти йому альтернативу. Відомо, що Лянка гарантовано отримає 24 голоси з 51, необхідного для того, щоб залишитися на своїй посаді. При цьому найвищі шанси очолити уряд має міністр закордонних справ Наталія Герман, який працювала заступником Лянке з 2013 року.

«Відповідно до Конституції Республіки Молдова, парламент може здійснити лише два голосування для затвердження прем'єра, і якщо обидва рази будуть провальними, це призведе до нових парламентських виборів», – пише Меффорд, додавши, що наразі тривають перемовини щодо того, що Герман стане компромісною кандидатурою в прем'єри.

45-річна Наталія Герман є безперечно про-європейським політиком. Вона отримала ступінь магістра в Лондонському університеті і розпочала дипломатичну кар'єру в той час як її батько – Мірча Снєгур – був президентом Молдови.

Герман була послом Молдови у Відні та Стокгольмі, і окрім молдавської володіє англійською, німецькою та російською мовами. Як соратниця Лянке і член Ліберально-демократичної партії Герман очолила групу молдавських політиків на переговорах щодо Угоди про асоціацію з Європейським Союзом.

Тепер Герман може стати лідером своєї країни як компромісний кандидат, який зможе залучити парламентську більшість, вигравши додаткові необхідні голоси як з боку комуністів, так і лібералів.

«Мотивацією для лібералів буде те, що вони не зможуть не голосувати за прем'єра, чітко орієнтованого на ЄС, який розділяє 90 відсотків їхньої програми. Мотивацією для комуністів буде той факт, що на виборах в листопаді партія показала найгірші результати ніж будь-коли до цього», – переконаний Меффорд.

Разом з тим, найбільше  молдавські партії сперечаються щодо того, чи варто країні інтегрувати в ЄС, чи навпаки –  підкреслювати історичні, етнічні та лінгвістичні зв'язки з сусідньою Румунією.

Ліберальна партія, яку вважають опозиційною до Лянке, надає перевагу більш тісним відносинам з Румунією. Ці прагнення викликають побоювання в середовищі молдавських нацменшин, і Росія може використати це напруження, щоб підірвати позиції прихильників ЄС у владі.

Разом з тим небезпеку для європрагнень Молдови може становити Соціалістична партія, яка отримала 25 місць у парламенті і сформувала найбільшу за чисельністю фракцію. Відомо, що нещодавно фракція соціалістів у повному складі відвідала Москву, щоб виробити стратегію на майбутнє.