Моя хата скраю

ut.net.ua
13 Лютого 2009, 00:00
Згідно з міжнародними стан­­­­дартами енерговитра­­ти пасивного будинку не повин­­ні перевищувати 15 кВт/м2 (без урахування теплої води й електрики), а на обігрів приміщень працюють побутові прилади, люди, сонячні промені й тепло з кухні.
 
Проектуючи пасивний будинок, важливо правильно зорієнтувати його за сторонами світу з відповідним використанням того чи іншого будівельного матеріалу. Так, для Центральної Європи оптимальним вважається максимально відкрите (засклене) південне крило будинку. В цій самій зоні можна розмістити зимовий сад. Річ у тім, що в результаті застосування багатокамерних склопакетів, заповнених аргоном чи криптоном, отриманої енергії сонячних променів навіть узимку буде більшою ніж тепловтрати, спричинені таким заскленням.
 
Окрему увагу слід приділити стіновим матеріалам. Оптимальний варіант – комірчастий бетон (пінобетон чи газосилікат), що вирізняється не тільки довговічністю і хорошими теплоізоляційними характеристика­­ми, а й прийнятною ціною.
 
Збудовану коробку обов’язково утеплюють. Мінеральна вата, піноскло, екструдований пінополістирол, теплі штукатурки – ось непов­­ний перелік матеріалів, які можна використати для теплоізоляції стін, даху, вікон, перекриттів і підлоги. Посилити збереження тепла оселі можна і продуманою вентиляцією. Перед тим як потрапити на вулицю, відпрацьоване повітря має віддати своє тепло свіжому вуличному – так звана рекуперація.
 
Завдяки професійно розробленій і продуманій технології утеплення можна знизити тепловтрати будівлі у 20 разів.
 
У пасивному будинку можна використати одразу кілька систем, що забезпечуватимуть житло гарячою водою, а інженерні установки і техніку – електричним струмом. Наприклад, у той час як українські господарі засівають свої наділи городиною, представники розвиненіших країн віддають перевагу насадженням із вітряків. Нескладна конструкція, що перетворює кінетичну енергію на електричну, складається з щогли і лопатей, які приводять вал генератора в рух. Союз трьох складових і є вітровою установкою. Логічно, що система потребує певної автоматики і перетворювачів – не може ж вітряк подавати струм одразу до розетки. Тому конструкція також включає: контролер – мозок системи, що відповідає за контроль робочих характеристик і захист, керування апаратом, заряд акумуляторів; акумуляторні батареї для накопичення отриманої енергії; інвертор – пристрій для перетворення постійного струму (з акумуляторів) на змінний; автоматичний перемикач джерела живлення, що відповідає за подачу енергії з альтернативного джерела в разі вимкнення основного. Головне – правильно розрахувати вихідні дані ділянки і потреби будинку, а далі залишається покластися на природу.
 
Близько ¾ енергії, спрямованої на обігрів, охолодження оселі, гаряче водопостачання, можна отримати з навколишнього середовища, що досягається за допомогою теплового насоса. Принцип його роботи полягає ось у чому. Охолоджений теплоносій, проходячи крізь певне природне середовище (зем­­лю, воду, повітря), бере його тепло і підігрівається на кілька градусів. Теплоносій проходить через теплообмінник і віддає зібране тепло у внутрішній контур. В останньому міститься холодоагент, що проходить через випарник і перетворюється на газ. Газ потрапляє в компресор, де його температура підвищується. Гарячий газ надходить у другий теплообмінник, де віддає своє тепло теплоносію з трубопроводу системи опалення. Результат – температура теплоносія системи опалення підвищується, холодоагент переходить у рідкий стан і цикл повторюється.
 
Сумарна потужність сонячних променів, що потрапляють на Землю протягом 22 діб, відповідає всім запасам органічного палива нашої планети. Про це свідчать результати наукових досліджень. Власники будинків із великим дахом можуть обладнати їх сонячними колекторами, що, використовуючи енергію сонячних променів, нагрівають суміш води і гліколю. Нагрітий коктейль передається до накопичувача тепла, а звідти – у тепловий насос. Перетворення сонячного електромагнітного випромінювання на електричний струм – справа сонячних батарей, що працюють на основі фотоелектричних перетворювачів. 

Кожна система має свої переваги і недоліки, зумовлені як самою конструкцією, так і її залежністю від природних чинників. Відповідно оптимальний варіант – обладнання пасивного будинку електронною сис­­темою «розумний дім», що контролюватиме витрати енергії і, наприклад, вимикатиме опалення за досягнення в приміщенні оптимальної температури. Закордонний досвід експлуатації пасивних будинків засвідчив, що система «розумного дому» дає змогу заощаджувати до 25% коштів.[1164]

 
Як заощадити енергію
Поради Міністерства енергетики США (www.energy.gov)

 Автомобіль

– за кермом поводьтеся неагресивно (різко не газуйте і не гальмуйте);
– купуйте авто економічні, гібридні, на альтернативному пальному;
– вирішуйте кілька питань за одну поїздку;
– вчасно міняйте фільтри, мастило;
– достатньо накачуйте шини;
– речі краще перевозити всередині, а не на даху;
– не возіть зайвого багажу;
– кондиціонер вмикайте лише за потреби
 
Освітлення
– замість галогенових і ламп розжарювання використовуйте економні;
– встановіть освітлення, що вмикається / вимикається від датчиків руху чи світла;
– оформіть інтер’єр у світлих тонах;
– замість великої люстри використовуйте місцеве освітлення меншої потужності;
– вимикайте світло у кімнаті, де нікого немає
 
Побутові прилади, електроніка
– повністю її вимикайте (навіть із розетки апаратура тягне електрику), користуйтеся подовжувачами з вимикачами;
– не залишайте в режимі очікування;
– сушіть посуд на повітрі;
– купуйте техніку з позначками ефективного використання енергії;
– сушіть випраний одяг на повітрі;
– краще купувати ноутбук, ніж стаціонарний комп’ютер;
– не пересушуйте одяг;
– використовуйте перезаряджувані акумулятори;
– заставка монітора не зменшує витрат, краще його вимкнути або перевести у сплячий режим
 
Ізоляція
– добре ущільнюйте вікна;
– залежно від клімату купуйте вікна з відповідним ультрафіолетовим коефіцієнтом;
– використовуйте штори, жалюзі;
– закривайте щілини, особливо в нижній частині дверей, щоб уникнути протягів;
– утеплюйте стіни, стелю, підлогу, двері
 
Ландшафт
– розташування будинку відносно інших будинків, гір, дерев, водоймищ впливає на енергетичний баланс;
– садіть дерева і кущі біля будинку, плющ і виноград – на стінах (прохолодніше влітку, тепліше взимку).
 
 
 
 
 Тепло, охолодження
– встановлюйте термоізоляційні рефлектори між батареєю і стінкою;
– випускайте повітряні пробки з батарей раз чи двічі на рік;
– мийте батареї, радіатори, не заставляйте їх меблями, не завішуйте килимами;
– у спеку краще користуватися вентилятором, а не кондиціонером;
– вимикайте витяжку на кухні та у ванній кімнаті не пізніше ніж через
20 хв після приготування їжі або купання;
– зробіть термоізоляцію труб;
– замініть старий кондиціонер на новий, економний (заощаджує до 50% грошей);
– мийте повний набір посуду, періть одяг разом, а не по одній речі;
– приймати душ дешевше, ніж ванну;
– встановіть сонячні нагрівачі води;
– ремонтуйте крани, щоб не капала вода;
 встановіть теплозберігальну систему на труби, що відводять гарячу воду