Міжнародні перемоги українців-2014

31 Грудня 2014, 15:55

Політика

Найбільшою політичною перемогою України – це підписання угоди про асоціацію. Так  16 вересня Верховна Рада України синхронно з Європейським парламентом ратифікувала угоду про асоціацію між Україною та ЄС.

На цей час процедуру ратифікації Угоди про асоціацію України і Євросоюзу повністю завершили з 29 країн-членів ЄС Угорщина, Румунія, Словаччина, Литва, Латвія, Мальта, ЕстоніяШвеція, Болгарія, Данія, Польща, Хорватія, а також сама Україна. Крім того, ратифікацію угоди підтримав Європейський парламент.

Угода формально набуде чинності після того, як ратифікаційні процедури завершать усі країни, що може протривати й кілька років. Із 1 листопада, ще до завершення ратифікаційного процесу, розпочалося тимчасове застосування угоди. 

Наразі в Адміністрації президента переконують, що працюють над тим, аби угода запрацювала в повному обсязі вже у 2015 році.

Наука

Цього року українські школярі й студенти не особливо радували перемогами на міжнародних олімпіадах, найкраще себе показали в хімії.

Дві золоті та дві срібні медалі завоювали українські школярі на 46-й Міжнародній хімічній олімпіаді в Ханої (В'єтнам). За сумою загальних балів українські школярі увійшли до трійки найкращих команд світу серед 77 країн-учасниць.

Золоті медалі здобули кияни Роман Діденко і Христофор Хохлов. Срібло для України привезли Олег Гордійчук і Владислав Нешта, учні Львівського фізико-математичного ліцею-інтернату. До того ж, золотий призер олімпіади Роман Діденко вперше в історії України набрав рекордну кількість балів – 86,08 – і став другим абсолютним золотим чемпіоном олімпіади, поступившись школяреві з Сінгапуру всього одним балом.

Український Petcube переміг на європейському конкурсі стартапів Europas. Його визнали найкращим у категорії Hardware (переносні пристрої, робототехніка та інше). Petcube розробив проект робота для розваги домашніх тварин, поки господарів немає вдома.

Petcube – це пристрій, що дозволяє через мобільний додаток дистанційно слідкувати, розмовляти і навіть грати у лазерні ігри із домашнім улюбленцем.

 

Також 3D-принтер співзасновника цифрового видавництва Gutenbergz Володимира Усова придбав широку популярність на конференції IDCEE 2014, де його визнали найкращим на конкурсі стартапів і вручили приз в 15 000 євро.

За ціною персональний 3D-принтер вже зрівнявся з новим iPhone, і буде ще доступніше. Проблема в тому, що користуватися 3D-принтерами дуже складно –  без спеціальних навичок користувач не зможе створити з його допомогою якісний продукт.

Discovery Networks CEEMEA визнала переможцем міжнародного конкурсу відеороликів, приуроченого до святкування Всесвітнього дня науки, українку Анну Шевченко. Як приз її іменем буде названа одна із нещодавно відкритих зірок. Крім того, ролик Анни продемонстрували в ефірі Discovery Science у Всесвітній день науки.

 

Журналістика

Українські онлайн-проекти StopFake та «Янукович-Лікс» потрапили до списку журі переможців міжнародного конкурсу громадської журналістики The BOBs. 

За підсумками онлайн-голосування на першому місці у категорії «Кращий блог російською» опинився український проект StopFake, автори якого перевіряють та спростовують спотворену інформацію про події на Україні в офіціних ЗМІ. 

Проект «Янукович-Лікс» удостоєний призу міжнародної організації «Репортери без кордонів».

За народним вибором «Євромайдан» випередив усіх у номінації “Найкращий блог”. «Вавилон´13» став «Найкреативнішим та найоригінальнішим». “Євромайдан SOS“ до останнього дня лідирував у номінації «Приз від Global Media Forum», але потім його випередив проект із Бангладеш.

У номінації «Вибір користувачів: найкраща сторінка українською» переміг блог журналіста Сергія Лещенка, випередивши проект «Телебачення Торонто».

Фільми

Неочікувано цього року українці здобули чимало «кіношних» перемог у світі.

Безперечним лідером став фільм «Плем’я»  режисера Мирослава Слабошпицького. Так на Каннському кінофестивалі 2014 року фільм здобув три нагороди «Тижня критики» з чотирьох можливих: Гран-прі Nespresso, Премія «Одкровення», Грант від фундації Gan. Таким чином, фільм став єдиним, який за 53-річну історію «Тижня критики» отримав таку кількість нагород.

На 19-му Міланському міжнародному кінофестивалі стрічку визнано найкращою художньою роботою 2014 року. Окрім того, фільм здобув приз "Сазерленд Трофі" Лондонського кінофестивалю BFI London Film Festival як переможець у номінації найоригінальніших і найсильніших режисерських дебютів First Feature Competition, польського кінофестивалю «Tofifest», отримавши гран-прі з формулюванням «Яскрава робота та крик у безсловесності проти нелюдського ставлення». Також кінострічка отримала нагороду престижного кінофестивалю AFI FEST, який щорічно відбувається у Лос-Анджелесі, премію в номінації «Європейське відкриття» від Європейської кіноакадемії та інші нагороди.

 

Також фільм «Майдан» українського режисера та оператора Сергія Лозниці був визнаний кращим повнометражним документальним фільмом на 55-му італійському кінофестивалі Festival Dei Popoli у Флоренції.

І хоч історична картина «Поводир» Олеся Саніна не здобула міжнародних нагород, але здобула відчутну перемогу в українському прокаті.

 

Література

Щедрою міжнародна спільнота виявилася і до українських письменників.

Сергій Жадан, перекладачі Сабіне Штер і Юрій Дуркот отримали цьогорічну німецьку літературну та перекладацьку премію Brücke Berlin. Цю відзнаку вони отримають за роман “Die Erfindung des Jazz im Donbass” (“Винахід джазу в Донбасі”, назва українського видання – “Ворошиловград”), який вийшов 2012 року в німецькому видавництві Suhrkamp.

Премією Brücke Berlin німецького Фонду BHF-Bank, починаючи від 2002 року, щодвароки відзначають найвизначніший твір сучасної літератури з Центральної та Східної Європи, а також його переклад німецькою мовою. Розмір премії складає 20 тисяч євро.

Також Жадан отримав одну з найпрестижніших літературних премій Швейцарії − Jan Michalski Prize – знову за «Ворошиловград». Український автор отримає 50 000 швейцарських франків за "незвичайній епос пострадянської неприкаяності".

Фото – офіційна сторінка Жадана у Фейсбук

Відзначилася й письменниця українського походження Катя Петровська. Вона отримала літературну премію передачі німецького телеканалу ZDF aspekte за роман «Vielleicht Esther» (у перекладі «Можливо Естер»). У книзі Петровської йдеться, зокрема, про Київ у часи Другої світової війни, вигнання та винищення українських євреїв 1941 року.

У липні за вклад у розбудову демократії в Україні письменник Юрій Андрухович отримав премію імені Ганни Арендт, яку присуджують Фонд імені Генріха Бьолля та місто Бремен.

Повість «Душниця» українського письменника-фантаста Володимира Аренєва перемогла в російській літературній премії «Нові горизонти». Нагороду присуджують за фантастичні художні твори, новаторські за темою, образами й стилем.

Фото Грані-Т

Знаковим цей рік став і для українських ілюстраторів. Так книжка «Зірки і макові зернята» авторів та ілюстраторів Романи Романишин і Андрія Лесіва стала лауреатом нагороди «Opera Prima» конкурсу «Bologna Ragazzi Award 2014» (Болонья, Італія). Вперше українська книжка була відзначена на такому високому рівні.

Окрім того, три українські дитячі книжки увійшли в один з найпрестижніших каталогів — «Білі ворони 2014» (The White Ravens), що визначають найкращі дитячі книги у світі.

Зокрема, в каталог увійшли «Хто зробить сніг» Тараса та Мар’яни Прохаськів (видавництво «Видавництво Старого Лева»), «З життя хитрих слів» Романа Скиби (ілюстрації Тетяни Денисенко, видавництво Laurus) і «Лісова пісня» Лесі України (оформлення Поліни Дорошенко, видавництво «Основи»).

фото Читомо

Музика

Головна нагорода XII Міжнародного дитячого музичного конкурсу «Вітебськ-2014» на XXIII Міжнародному фестивалі мистецтв «Слов’янський базар» була присуджена юній українці  Насті Багінській.

Фото ПРО

Перше місце присудили білорусці Зінаїді Купріянович, друге розділили Ліза Шавгулідзе з Грузії та Андрій Бойко з України, а почесне третє місце посів представник Вірменії – Міка.

А хор «Глорія» із Житомира став переможцем Міжнародного поліфонічного конкурсу «Гвідо д’Ареццо».

Фото Житомир.info

Фото

Цього року відзначили й фотографів.

Фотографія з Майдану перемогла в конкурсі Czech Press Photo у Празі. Автор фотографії – молодий чеський фотожурналіст Філіп Сінґер з агенції ЕРА (European Pressphoto Agency) зафіксував мить, коли чоловік із закривавленим обличчям минав стіну з ангелами Михайлівського собору в Києві. Фото датується ніччю на 1 грудня 2013 року.

Результати 25-го щорічного гранту імені Юджина Сміта (W. Eugene Smith Grant in Humanistic Photography, Нью-Йорк) теж принесли перемогу Україні. Серед робіт представників із понад 42 країн журі обрало знімок американського фотографа українського походження Джозефа Сивенького. На фото увіковічено момент із життя людей під час подій Євромайдану 2013-2014 року.

Окрім того, фото «Вид на Карпатський національний природний парк з Говерли» стало переможцем в міжнародному фотоконкурсі «Вікі любить Землю 2014». Світлину, що отримала головну премію конкурсі, створив український фотограф Дмитро Балховітін.  

Під час конкурсу понад три тисячі учасників з різних країн світу завантажили і опублікували на умовах вільної ліцензії понад 70 тис. світлин.

Спорт

Українці здобули за рік чимало спортивних нагород, найпомітніші з них – на Олімпіаді-2014.

Українська біатлоністка Віта Семеренко завоювала для України першу олімпійську нагороду в Сочі. Також золото завоювали біатлоністкиЮлія Джима, Валентина Семеренко, Олена Підгрушна у жіночій естафеті.

Фото ukr.media

Частина української делегації спортсменів покинула Сочі і відмовилась від участі в Олімпіаді на знак протесту проти кровопролиття в Україні.

Важливим проривом була участь українців у чемпіонаті світу з баскетболу.