Про розчарування виборами в Україні заявив міністр у справах Європи МЗС Великої Британії Девід Лідінгтон: «Вибори до парламенту України стали розчаруванням… Нам шкода, що Україна втратила можливість продемонструвати тверду і послідовну прихильність демократичним принципам».
Водночас, Польща відзначила, що вибори Верховної Ради України не повністю відповідали демократичним стандартам. «Процес виборів був пов'язаний з різними видами порушень, зокрема, використанням адміністративного тиску, відсутністю прозорості фінансування політичних партій і обмеженням доступу до ЗМІ для опозиційних і незалежних кандидатів. Таким чином, виборчий процес не повністю відповідав демократичним стандартам», – йдеться в повідомленні прес-служби Міністерства закордонних справ Польщі.
США вважають парламентські вибори на Україні «кроком назад» у розвитку демократії в країні. Про це заявив представник Держдепартаменту США Марк Тоунер.
Міністр закордонних справ Канади Джон Берд і міністр міжнародної співпраці Джуліан Фантіно «розчаровані тим, що нинішні вибори в парламент, як видається, не відповідають тому рівню розвитку демократії, який раніше був досягнутий в Україні». Це вони підкреслили в спільній письмовій заяві.
Про те, що сьогоднішні парламентські вибори в Україні не відповідають більшості демократичних стандартів, у коментарі Тиждень.ua заявив і посол Канади в Україні протягом 1998-2001 років, головний спостерігач місії Світового Конгресу Українців Дерек Фрейзер.
Місія спостереження за виборами від Світового конгресу українців також вважає, що парламентські вибори в Україні не відповідали всім стандартам проведення демократичних виборів.
Глава делегації спостерігачів парламентської асамблеї Ради Європи на парламентських виборах в Україні Андреас Гросс звинуватив українську владу в «олігархізації» всього виборчого процесу. «Українці заслуговували більшого в результаті минулих виборів. «Олігархізація» всього процесу означала, що громадяни втратили можливість управляти виборами, а також втратили віру в них», – заявив Гросс.
«Ці вибори не привели до реалізації того демократичного потенціалу, що має українське суспільство. Ми вважаємо, що український народ заслуговує на краще, аніж на це спотворення волі українського народу», – наголосив він.
У свою чергу, голова довгострокової місії спостерігачів Бюро з демократичних інститутів і прав людини Одрі Гловер вважає, що «відсутність адекватної відповіді влади на різні порушення в ході виборів призвело до створення навколо них атмосфери безкарності».
Серед найбільших порушень під час виборчої кампанії, міжнародні спостерігачі виділяють використання адмінресурсу, підкуп виборців, «каруселі» та ін.
Так спостерігачі від ОБСЄ вказують на зловживання адмінресурсом під час виборчої кампанії, відсутність збалансованого висвітлення кампанії в ЗМІ та вплив економічних груп на політичну ситуацію.
На думку одного із патронатів Міжнародної місії громадянського суспільства зі спостереження за виборами в Україні Маркуса Мекеля, вибори в Україні загалом можна назвати вільними, але є великий сумнів, чи є вони чесними. Спостерігачі від місії зазначають, що суперечливий судовий процес й увязнення колишнього примєр-мінівстра Юлії Тимошенко, головного політичного опонента чинного президента Віктора Януковича, а також Юрія Луценка несприятливо вплинули на виборчий клімат.
Як стверджують представники місї, неодноразово йшлося про використання адміністративних ресурсів правлячою Партією регіонів. Воно включало в себе тиск на державних службовців, працівників державних підприємств, а також ситуації, де фінансований державою проект представлявся широкій гомадскості та виборцям як досягнення кандидатів провладної партії.
Голова місії спостерігачів Канади, сенатор канадського парламенту Рейнелл Андрейчук вважає, що парламентські вибори в Україні не повністю відповідають міжнародним стандартам. Серед основних порушень вона також називає ув’язнення ключових опозиційних лідерів, структурні переваги на користь правлячої партії, нерівне та несправедливе застосовування аспектів виборчого законодавства, використання адмінресурсу на користь правлячої партії. За її словами, непокоїть і кількість погроз у бік опозиційних кандидатів та згортання свободи медіа, альянси ЗМІ з політичними партіями тощо.
Спостерігачі від місії європейської мережі організацій зі спостереження за виборами ENEMO відзначили більшу кількість порушень на нинішніх парламентських виборах, порівняно з виборами 2006 та 2007 років і президентськими виборами 2010 року.
Зокрема, представники ENEMO заявили, що парламентські вибори в Україні характеризуються низкою адміністративних порушень, підкупом виборців і тиском на журналістів.
Також міжнародні спостерігачі вказали на непрозорість роботи як окружних, так і дільничних виборчих комісій. «Дуже часто засідання виборчих комісій проходили за зачиненими дверима, без доступу як міжнародним спостерігачам, так і місцевим», – заявив координатор довгострокових спостерігачів місії Ельмір Цамін.
Екс-голова моніторингового комітету ПАРЄ Ганне Северінсен також припустила, що під час підрахунку результатів парламентських виборів в Україні могли відбуватись порушення. «Процес підрахунку відбувається в маленьких кімнатах, ви не можете там рухатися, ви не бачите, як іде підрахунок. Не можна вважати, що якщо на екзит-полах заявлено про підтримку тих чи інших партій, а після підрахунку виявляється, що підтримка певних партій менша. Ми можемо підозрювати, що такі результати отримані через специфіку підрахунку і десь відбувалися можливі порушення», – заявила Северінсен.
У свою чергу спостерігачі від СНД та ГУАМ не побачили суттєвих порушень на виборах в Україні.
Голова Місії спостереження від виконкому СНД Владімір Гаркун заявив, що «місія оцінює вибори народних депутатів України як такі, що відповідають національному виборчому законодавству і загальновизнаним демократичним нормам».
Його підтримав і генеральний секретар Організації за демократію і економічний розвиток ГУАМ Валерій Чечелашвілі. «Вибори у Верховну Раду були організовані і проведені відповідно до міжнародних зобов'язань і стандартів демократичних виборів, включаючи зобов'язання і стандарти ОБСЄ і Ради Європи, а також національного законодавства, правил і процедур, розроблених Центральною виборчою комісією України», – зазначив він.