Мін’юст заявляє, що закон про біометричні паспорти порушує Конституцію

23 Вересня 2011, 19:26

В Мін’юсті переконані, що офіційним приводом для ухвалення закону стала «благородна мета – налагодження безвізового режиму з Європейським Союзом». Проте намагання досягнути поставлених цілей спровокували порушення основних конституційних засад розвитку держави.

Згідно з Конституцією, Україна є соціальною, правовою державою, а людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави. .

«Натомість, закон, визначаючи безальтернативну технологію виготовлення документів, що посвідчують особу, закріплює таким чином існуючу монополію у цій сфері, тобто є потенційно корупціогенним. До того ж, застосування передбаченої технології виготовлення зазначених документів призведе до здорожчання, що матиме наслідком збільшення витрат з державного бюджету, а відповідно й кожного громадянина», – переконані в міністерстві юстиції.

Там звертають увагу, що положення закону щодо формування та засад діяльності Державної інформаційної системи реєстраційного обліку фізичних осіб та їх документування, переліку інформації, яка до неї включатиметься (цей перелік невичерпний), порушують статтю 32 Конституції України, яка звужує можливості держави втручатися в особисте сімейне життя, оскільки сформульовані надто узагальнено, нечітко та припускають різне тлумачення.

«Слід звернути увагу, що до зазначеної Державної інформаційної системи, яка на сьогодні використовується Державною міграційною службою для обліку виданих паспортів, Законом пропонується вносити значний, необмежений лише питаннями документування населення обсяг інформації, що завуальовано перетворює ДІС у єдиний реєстр фізичних осіб. Однак такий реєстр має бути створений на підставі окремого закону, в якому були б визначені засади його створення, створена система гарантій щодо захисту приватного життя, чіткий перелік інформації, яка в ньому має міститись, права і обов’язки людини і громадянина, тощо», – йдеться у повідомленні.

Як повідомлялось, 23 вересня Верховна Рада прийняла Закон «Про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України», який передбачає впровадження документів з імплантованими безконтактними електронними носіями інформації для внесення біометричної та іншої інформації про особу.

Нагадаємо, впровадження біометричних паспортів є зобов'язанням України, прийнятим в межах плану дій із введення безвізового режиму з ЄС. 

Міністерство внутрішніх справ через рік планує видавати ID-картки замість внутрішніх паспортів України. 

На початку вересня біля Раді відбулися акції протесту віруючих, які виступили проти запровадження біометричних документів