Мери просять Азарова списати 14 млрд грн боргів за газ і світло

11 Жовтня 2012, 11:24

Як пише газета «Коммерсанть-Украина», звернення Асоціації міст – підписане 72 мерами з проханням вирішити проблему заборгованості підприємств теплокомуненерго (ТКЕ) перед постачальниками. До 1 вересня їхній борг за газ досяг 10 млрд грн, за електроенергію – 4 млрд грн. НАК «Нафтогаз України» вимагає терміново погасити цю заборгованість, без цього неможливе підписання «кабальних угод та отримання лімітів на газ», йдеться у зверненні. Найбільші борги на 15 червня сформували Київ (1,2 млрд грн), Донецьк (704 млн 100 тис грн) і Дніпропетровськ (400 млн 100 тис грн). Проблеми виникли навіть у ТКЕ міст-супутників АЕС.

Аналітик Асоціації міст Ярослав Рабошук відзначає, що борг виник через те, що вартість газу, врахована в тарифі на виробництво тепла (686 грн за 1 тис. кубометрів), набагато нижча ціни (1309 грн), яку повинні сплачувати ТКЕ. За його словами, в тариф закладено 60% собівартості газу і 40% – електроенергії. Крім того, не враховано чотириразове підвищення мінімальної зарплати працівників протягом року.

«Витрати, які несе комунальне підприємство, повинні бути при формуванні тарифу на початку кожного року. В іншому випадку єдине джерело відшкодування збитків – субвенція. Можна, звичайно, економити на зарплатах і обслуговуванні мереж, але тоді буде страждати якість послуг», – говорить експерт .

У бюджеті закладено субвенції на компенсацію різниці в тарифах на 6,9 млрд грн, але регіони отримали лише 2 млрд грн. Платіжки ще на 2,3 млрд грн поки не затверджені.

«Цю ситуацію можна розцінювати так, що в держбюджеті немає грошей, і Мінфін гальмує підтвердження документації», – сказав Рабошук.

За вересень залишок коштів на єдиному казначейському рахунку скоротився в 2,9 рази, впавши до 2,31 млрд грн – мінімальної позначки до початку жовтня за останні 10 років. Навіть перед кризою – восени 2008 року – у Мінфіну було більше грошей.

Оскільки коштів на погашення заборгованості у місцевих органів влади немає, мери просять уряд списати борги перед постачальниками, як це було зроблено підприємствам сфери енергетики в 2011 році. Тоді галузі списали 24 млрд грн боргу за газ, спожитий у 1997-2011 роках.

«Питання боргу – не проблема міст, його потрібно ставити перед НАК і міністерствами. Ми не отримуємо коштів, які повинні надходити в якості компенсації різниці в тарифах, і «Нафтогаз» створює нам неприємності, адже йому потрібні гроші. Ми за рік отримали всього 2 млн грн субвенцій, тоді як «Львівтеплокомуненерго» необхідно 113 млн грн», – сказав мер Львова Андрій Садовий.

Міністр регіонального розвитку і ЖКГ Анатолій Близнюк заявив, що про лист асоціації в уряді знають, але борги за газ і електроенергію ТКЕ і водоканалам списувати не будуть: «Принаймні, цього не стануть робити зараз. Тема розглядається в рамках погашення різниці в тарифах».

Мери просять Кабмін вплинути на «Нафтогаз», який не встановлює ліміти на постачання газу до повного погашення заборгованості.

«Я проти лімітів НАК, як і проти санкцій за неплатежі. У населення борги – 9 млрд грн – і ТКЕ не отримують компенсації, накручуються збитки. Однак НАК – суб'єкт господарювання, і у нього своя думка. І коли я бачу, що 13 жовтня в Україні будуть заморозки до -5°C, то про які ліміти може йти мова? Необхідно розпочати опалювальний сезон 15 жовтня, газ має бути поданий», – зазначив Близнюк.

Мери не втомлюються просити закласти в тарифі на тепло хоча б нинішню ціну поставки газу ТКЕ у розмірі 1309 грн за 1 тис. кубометрів (без урахування ПДВ і транспортних витрат) замість ціни газу 2008 року – 686 грн. Однак навіть підвищений удвічі тариф буде заниженим, і держава продовжить дотувати галузь, оскільки НАК продає імпортний газ промисловим споживачам за 3509 грн (без ПДВ і транспортування). «Ця ціна (1309 грн – Ред.) була б об'єктивна і економічно обґрунтована», – визнає перший заступник мера Вінниці Володимир Кістіон.

Однак в уряді неодноразово заявляли, що підвищення тарифів ЖКГ, зокрема на опалення і газ, не відбудеться не тільки до парламентських виборів, але і після них.