Кримська комуністична революція

ut.net.ua
25 Червня 2010, 00:00

Кримські комуністи побили горщики з прем’єром автономії Василем Джарти. Підтримавши його призначення на сесії парламенту республіки кілька місяців тому, тепер «вірні ленінці» заявляють, що виживуть Джарти з Криму. Приводом став намір голови Ради міністрів автономії вигнати комуністів із уряду через те, що їхня партія не увійшла до коаліції в кримському парламенті.

Наприкінці квітня цього року після публічного «розносу» від глави Радміну подав у відставку міністр ЖКГ Криму Володимир Баженов, який пройшов до парламенту автономії за квотою Компартії. В середині черв­­ня парламентська коаліція більшіс­­тю голосів відправила у відставку комуністів – міністра освіти і науки півострова Валерія Лаврова, а також першого віце-прем’єра Криму Юрія Корнілова. «Сьогодні комуністи не входять до коаліції або вийшли з коаліції, я б так сказав. Тому їхнє перебування у владі під питанням», – заявив Василь Джарти. У відповідь лідер фракції комуністів у парламенті автономії В’ячеслав Захаров звинуватив керівництво півострова в політичному шантажі й тиску, а також повідомив, що новий кримський прем’єр «звільняє місця для своїх людей, яких привіз із Макіївки». В Захарова своя версія звільнення міністра освіти і науки республіки: Валерій Лавров не хотів брати участь у корупційних схемах. За його словами, помічник Джарти запропонував Лаврову витратити €800 тис. на обладнання шкіл євровікнами за програмою «Зелені інвестиції в Криму». Підрядником встановлення склопакетів мала стати кримська будівельна фірма «Про­­фесіонал». Та Лавров, мовляв, відмовився йти на повідку в керівництва республіки й нагадав про необхідність провести тендер. За словами В’я­­че­­слава Захарова, люди з оточення Джарти навіть пропонували Лаврову публічно оголосити про вихід із республіканського комітету КПУ – в обмін на збереження посади міністра освіти.

На прес-конференції у вівторок В’ячеслав Захаров повідомив, що Юрій Корнілов подав позов до Окружного адміністративного суду Криму, вимагаючи визнати рішення ВР Криму щодо його звільнення неправомірним. За словами Захарова, в поданні на звільнення Корнілова Василь Джарти послався на закон Кри­­му про Радмін автономії, що втратив чинність після прий­­няття в 1998 кримської Конституції: «Люди, які приїхали сю­­ди, – прибульці. Вони думали, що це звичайна область. Вони навіть не знають норм Конституції. Їм писарчуки підсунули цей так званий закон Криму, який давно не діє… Це і є авторитарний стиль керівництва людини, яка не вміє працювати на такій території, як Автономна Республіка Крим. Це не місто Макіївка. Це побільше…»

Валерій Лавров став заручником ситуації, що склалася напередодні осінньої виборчої кампанії, вважають кримські експерти. «В Джарти справді є обґрунтовані претензії до виконання цими людьми (Юрієм Корніловим і Валерієм Лавровим. – Тиждень) своїх посадових обов’язків. До того ж, Джар­­ти хоче зміцнити свої позиції напередодні виборів до місцевих рад», – вважає політолог Олександр Форманчук. Такі дії влади в особі регіоналів будуть, на думку експерта, своєрідним попередженням іншим політичним силам, які перебувають у коаліції або можуть спробувати бути в якійсь опозиції.  Ще один штрих – мера Керчі Олега Осадчого, який раніше під­­тримував лідера кримських комуністів Леоніда Грача, взяли в Партію регіонів і поставили на чолі міського партосередку.

Кримські комуністи не лише втратили свого першого віце-прем’єра в уряді республіки, – тепер їхні міністри перебуватимуть у більшій залежності від Василя Джарти, ніж раніше, вважає політолог Андрій Нікіфоров. «Джарти вибудовує пев­­ну вертикаль, йому потрібна керованість і коаліція. Склад уряду його не дуже й влаштовує, він шукає, де слабше. Слабшою виявилася позиція комуністів через те, що вони не підписали цієї коаліційної угоди. По них і завдали удар», – каже аналітик.

Хоча навряд чи це була особиста ініціатива кримського пре­­м’єр-міністра, припускають експерти. Не виключено, що таку позицію головний кримський регіонал погодив зі своїм вищим партійним керівництвом, проговорено це, швидше за все, і з керівництвом Компартії України. У глави кримських комуністів Леоніда Грача й лідера Компартії Петра Симоненка давній конфлікт. Перший секретар кримської КПУ, за даними прес-служби партії, направив президентові Віктору Януковичу депутатське звернення з проханням призупинити своїм указом дію рішення ВР автономії про звільнення Юрія Корнілова. Грач також нагадав, що парламент республіки взагалі не може ухвалювати рішення, позаяк нелегітимний з огляду на термін давності повноважень.

Загалом складається враження, що Леонід Грач, який, нагадаємо, був проти входження КПУ в коаліцію з ПР, свідомо йде на відкритий конфлікт із Києвом. В останніх заявах він не добирав слів. Зокрема, днями сказав, що після 31 жовтня (коли пройдуть місцеві вибори) влада завершить створення на Півдні й Сході України авторитарного режиму: «Все йде до того. Шляхом захоп­­лення, правдами і неправдами, зміною закону, застосуванням адміністративного ресурсу, залученням величезних коштів… Усе для того, щоб встановити в місцевих органах влади свою диктатуру». «Головний кримський комуніст сподівається пройти хоча б до парламенту автономії, – пояснює тактику Леоніда Грача доктор політичних наук Олександр Старіш, – тому що пройти в майбутню Верховну Раду України в КПУ шансів дуже мало, а так хоч щось за собою залишать».

На цьому етапі лідеру КПУ Петрові Симоненку вигідна опа­­ла кримських комуністів на чолі з його затятим опонентом Леонідом Грачем. Але хто гарантує Симоненку, що на півострові ПР не відпрацьовує технологію витіснення комуністів із влади, яку пізніше застосує й до самого Петра Миколайовича? Тим більше що Компартія, одностайно зазначають експерти, вже не становить для регіоналів такого інтересу, як раніше, – у Верховній Раді внаслідок масової мобілізації «тушок» для більшості вистачає голосів і без комуністів…

Кримські регіонали тіснять не лише комуністів. На черзі – Мед­­жліс кримськотатарського на­роду. Всупереч домовленостям і запевненням залишити на посадах представників Меджлісу на чолі Кіровської та Бахчисарайської райадміністрацій, го­­лова Кіровського району Кадир Османов звільнений, а керівник Бахчисарайського Ільмі Умеров не затверджений, попри те що пройшов усі погодження. Кримську війнушку з комуністами регіонали, напевно, виграють досить швидко, а ось протистояння з Меджлісом мо­­же мати непередбачувані наслідки для регіоналів принаймні в місцях компакт­ного проживання кримських татар.[1953]

 
Точка зору
Ігор Жданов, президент аналітичного центру «Відкрита політика»

Позицію комуністів у цих процесах визначають дві сюжетні лінії. Перша – поповнення коаліції за рахунок індивідуалів у центрі. Ця тактика розширює поле для маневру Партії регіонів і зменшує вагу комуністів і Блоку Литвина в правлячій коаліції. Набралося вже достатньо голосів і, думаю, вони ще додаватимуться, щоб роль комуністів була фактично зведена до нуля. Друга сюжетна лінія пов’язана з ситуацією в Криму, яка, зрозуміло, має відлуння в центрі. У Леоніда Грача завжди була особлива позиція щодо коаліції з регіоналами: він заявляв, що така коаліція не піде на користь комуністам. Грач має специфічне становище всередині партії – він опозиціонер до нинішнього керівника Петра Симоненка. Тому те, що говорить Грач, не є офіційною позицією партії. Грач педалюватиме цю тему, але поки на чолі партії Симоненко, йому не вдасться кардинально змінити позицію комуністів.