"Звичайно, і президент, і уряд, і я, як міністр закордонних справ, розуміємо, що це головна проблема, яка знаходиться між 46 мільйонами українців і 500 мільйонами громадян ЄС. Я вважаю, це несправедливо і неправильно, щоб одне питання затьмарювало відносини майже 550 мільйонів людей", – зазначив він.
Кожара згадав останню резолюцію Європарламенту, в якій, за його словами, міститься заклик до України "звільнити Тимошенко безумовно".
"Немає ні в кого повноважень у цій країні "безумовно, визволяти" засуджену людину", – підкреслив міністр.
Він додав, що Тимошенко повинна співпрацювати з правосуддям для того, щоб вирішити це питання в правовій площині.
"Для того щоб воно було вирішене у правовій площині, по-перше, сама засуджена повинна співпрацювати з правосуддям. На сьогоднішній момент вона ніяк не співпрацює…", – зазначив Кожара.
"На сьогоднішній момент іноді виходить так, що наші західні партнери надихають засуджену Тимошенко на те, щоб вона не співпрацювала, вселяючи впевненість, що вона буде звільнена за незрозуміло якими нормативним актом", – сказав Кожара.
За його словами, Тимошенко не бажає проводити необхідне медичне обстеження, щоб лікарі зробили свій висновок про стан її здоров'я.
"Доля самої Тимошенко знаходиться в її руках, і якщо хтось думає, що Тимошенко може бути звільнена, як написано в резолюції ЄП, це – велика ілюзія, це неможливо", – резюмував міністр.
Кожара також заявив, що міжнародне та національне законодавства не передбачають можливість лікування Тимошенко за кордоном.
"З точки зору міжнародно-правових питань це неможливо. Адже якщо Україна звернеться до Німеччини про видачу ув'язнених – нам просто в обличчя посміються", – сказав міністр.
За його словами, існуючий договір про правову допомогу та угоди в рамках Ради Європи прямо не регулюють ці питання, а для того, щоб це стало можливим, повинна існувати відповідна правова база.
"Ми чуємо від сторони захисту Тимошенко аргументи, що це не заборонено, але оскільки ці відносини лежать у сфері кримінального та адміністративного права, то ці принципи тут не працюють. У цій сфері працює принцип: дозволено тільки те, що наказано законом", – сказав глава МЗС.
Як відомо, серед умов підписання Угоди про асоціацію з ЄС значиться вирішення проблеми екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко.
Ряд європейських політиків неодноразово наголошували на тому, що підписання асоціації на саміті у Вільнюсі залежить від справи Тимошенко. Нещодавно міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкевічюс зазначав, що «питання Юлії Тимошенко в деяких країнах сприймають як символ». І, відповідно, від ставлення цих країн може залежати доля Асоціації. А голова МЗС Німеччини Гідо Вестервелле заявив, що темпи зближення ЄС і України багато в чому будуть залежати від розвитку подій, пов'язаних з Тимошенко.