Юрист: рішення Луганської облради про легалізацію російської мови – незаконне

30 Травня 2011, 16:04

«Рішення органів місцевого самоврядування, котрі суперечать Конституції і законам України, є нелегітимними. На них повинні відреагувати прокурор чи глава облдержадміністрації та видати відповідний припис. Окрім цього, якщо орган місцевого самоврядування приймає незаконне рішення, є всі підстави для того, щоб ставити питання про дострокове припинення його повноважень і проведення нових виборів», – зазначив експерт.

На запитання, чи саме це рішення є незаконним, юрист зазначає, що не бачив його, втім, зрозуміло, що воно суперечить закону.

«Згідно з Конституцією українська мова є державною. Якщо приймаються рішення, що в Україні вводиться друга державна мова, то це рішення є незаконним. У державних органах і органах місцевого самоврядування повинна використовуватися державна мова. Коли ми говоримо про приватне право, то особа може спілкуватися будь-якою мовою на приватному рівні. Адже в приватному праві діє принцип – дозволено все, що не заборонено законом. Однак, якби облрада прийняла рішення і, наприклад, дозволили користуватися якоюсь іншою мовою, крім української, це було би вже незаконно, знову ж таки, вона перевищила б свої повноваження», – заявляє Березюк.

Коментуючи неодноразові подібні прецеденти у різних регіонах України, юрист зазначає, що нині навіть Верховна Рада дозволяє собі порушувати закон.

«У нас зараз суди дуже часто приймають незаконні рішення, які суперечать Конституції, але вони їх приймають. Навіть Верховна Рада порушила закон, зокрема, коли внесла зміни до Конституції і продовжила термін власних повноважень до 2012 року. А якщо вони завтра захочуть продовжити до 2015 або взагалі скасують вибори. Що ми тоді будемо робити? Абсурдні рішення…» – стверджує Березюк.

За словами юриста, «українці чомусь не ставлять питання, наприклад, про те, що ввели другу державну українську мову в Тюменській області, хоча там проживає більшість українців».

«Завтра облрада Закарпаття прийме рішення про використання угорської мови, чи Буковина – румунської як другої державної. Що з цього буде? Вавилон», – додає експерт.

Водночас в обласній прокуратурі кореспонденту Тижня повідомили, що наразі «це питання вивчається».

Окрім цього, голова Луганської обласної організації Української народної партії Валентин Ткалич сьогодні подав позов до Луганського окружного адміністративного суду з вимогою «Визнати нечинним п.1 ч.1 Рішення Луганської обласної ради від 27.05.2011 р. «Про реалізацію конституційних гарантій на вільне використання російської мови, інших мов національних меншин в Луганській області». Адже, за його словами, «цим рішенням депутати облради фактично дали добро на використання російської мови на рівні із державною, що суперечить українському законодавству».

Нагадаємо, 25 квітня 2006 року Луганська облрада ухвалила рішення про надання російській мові статусу регіональної в області. 2 червня Луганська облрада відхилила протест прокурора області на рішення ради про надання російській мові статусу регіональної. Однак 5 червня їй таки вдалося оскаржити це рішення.