Євро – 2008: все вперше

ut.net.ua
20 Червня 2008, 00:00

Чемпіонат Старого світу дає немало приводів для статистичних узагальнень. Дехто, не відриваючись від телевізора, підраховує хвилини, голи, кількість передач, кутових і офсайдів. Комусь ближча буквальна бухгалтерія – витрачене й зароблене під час Євро: якщо до початку цьогорічного форуму говорили про прибутки, то наразі все більше фахівців торочать про фінансові втрати. Натомість Тиждень вирішив зосередитися на пливкій футбольній «валюті» – емоціях, що їх відчували причетні до свята після дебютних перемог і поразок.

Перший гол

У матчі-відкритті Швейцарія – Чехія господарі чемпіонату продемонстрували швидкісний атакувальний футбол. Перша половина гри пройшла перевагою швейцарців. Проте понад усі похвали грав того вечора голкіпер Петер Чех. А в другому таймі спрацювала давня аксіома: «Не забиваєш ти – забивають тобі». Молодий Вацлав Сверкош, який вийшов на заміну Яну Коллеру, досяг успіху. Після невдалої спроби суперника створити штучне положення поза грою Томаш Галашек перекинув м’яч на хід Вацлаву, який вийшов сам на сам із воротарем господарів і точно пробив у правий нижній кут, що й дало змогу отримати потрібний слов’янам результат.

Перша травма – перші сльози

Та для швейцарців усе могло скластися інакше. Якби на останній хвилині першого тайму в зіткненні зі Зденеком Григерою не отримав прикру травму капітан команди Александр Фрай. До цього нападник збірної Швейцарії неабияк попсував нерви Чеху (між іншим, він і Україні ледь не забив, коли ми перемогли швейцарців у 1/8 фіналу на чемпіонаті світу-2006). Здавалося, гол у виконанні Фрая неминучий, але потім сталося зіткнення з Григерою. Оглянувши Александра, лікарі винесли вирок: швейцарець має покинути поле. Очевидно, Фрай уже тоді знав, що до м’яча на чемпіонаті йому більше не торкнутися. Тому й не приховував своїх сліз – сліз болю й розчарування.

Перший скандал

У поєдинку Німеччина – Польща поляків поховав дубль Лукаша Подольскі. Цей форвард досі має подвійне (німецьке й польське) громадянство. 23-річний спортсмен не втомлюється підкреслювати, що народився в Польщі і дуже любить цю країну. «Свого часу я прийняв рішення грати зазбірну Німеччини, і воно було правильним. Проте в моїх грудях завжди битимуться два серця», – говорить він дещо пафосно, хоча й щиро. Забивши перший гол, Подольскі особливих радощів з цього приводу не виявив. Та й після другого м’яча Лукаш напрочуд мляво відсвяткував перший дубль турніру.

Ця історія миттєво отримала політичне продовження. Варшавський політик Мирослав Оржеховскі (лідер «Ліги польських родин» – правих консерваторів) запропонував за такий «злочин» позбавити футболіста польського громадянства. Лукаш назвав ці погрози смішними. До речі, в німецький тріумф вагомий внесок зробив партнер Подольскі Мирослав Клозе, який віддав Лукашу гольо ву передачу. Клозе народився й до 14-ти років жив у Польщі.

Перший розгром

Напередодні поєдинку фаворитів Єв ро Голландії та Італії великого рахунку не передбачалося. Статистика впевнено свідчила на користь підопічних Роберто Донадоні – за останні 30 років італійці зіграли з представниками країни корів, вітряків і тюльпанів 8 матчів, в яких шість разів перемагали, й двічі команди розходилися миром. Але підсумковий рахунок на табло змусив чутливих італійських уболівальників зайтися плачем. Чинні чемпіони світу були розбиті вщент. Підопічні колись блискучого нападника, а нині успішного тренера Марко ван Бастена спромоглися на без перебільшення видатну гру. Спочатку відзначився реактивний Рууд ван Ністелрой. За ним підійшла черга Веслі Снайдера. А в другому таймі розгром завершив Джованні ван Бронхорст. Судячи з усього, голландцям сподобалося засмучувати фаворитів – своїми потужними атаками вони не забари- лися прикро вразити французів. У підсумку – 4:1 на користь «пома- ранчевих».

Перший гет-трик

Hat-trick з англійської перекладається як «трюк із капелюхом». Наприкінці ХIХ – початку ХХ ст. джентльмени на знак захоплення грою футболіста, який забивав в одному матчі три голи, дружно кидали на поле свої капелюхи. Цей елемент вбрання з буденного життя поступово зник, а термін залишився. Перший гет-трик на Євро- 2008 вдався іспанцеві Давидові Вільї – він розгромив росіян усього за 55 хвилин ігрового часу. При цьому наші сусіди мали далеко не безпорадний вигляд. Просто в кожному епізоді вони трохи не дотягували до завзятих іспанців. І навіть гол Романа Павлюченка, який розмочив суху серію Вільї, до зламу на користь росіян так і не привів.

Перший «український» гол

Перед протистоянням Хорватія – Німеччина всі традиційно ставили на «німецьку машину». Та не так сталося, як гадалося. Слов’яни здолали суперника з рахунком 2:1, а перший гол забив капітан донецького «Шахтаря» Даріо Срна. Загалом саме в хорватській команді наразі найбільше футболістів, які коли-небудь виступали у нашій першості. У цьому поєдинку Срну замінив Йєрко Лєко, котрий захищав кольори столичного «Динамо», а воротар хорватів Стіпе Плетикоса свого часу виступав за «Шахтар». Також у заявці підопічних Славена Біліча є Огнен Вукоєвіч – у нинішнє міжсезоння він перейшов до київського «Динамо». А на додаток за бурхливу реакцію за підкат Лєко наприкінці поєдинку був вилучений з поля півзахисник німців Бастіан Швайнштайгер – ось і перше видалення в турнірі.

Перша злива, перша втрата

До 15-ї хвилини матчу Швейцарія – Туреччина погодні умови були просто нестерпними. А згодом вони стали катастрофічними: сильний дощ став подібним до тропічної зливи. Добре, що відмінна дренажна система газону витримала стільки води. У спортивному сенсі цей поєдинок став примітним з двох причин: тут відбулася перша вольова перемога чемпіонату. Підопічні Фатіха Теріма, програючи після голу швейцарця Хакана Якіна, змогли в другому таймі спочатку поновити рівновагу, а потім на 93-й хвилині, в компенсований арбітром час, забити звитяжний м’яч. Завдяки цьому Швейцарія на Євро-2008 першою втратила всі шанси на вихід із групи.

Перші у чвертьфіналі

В авангарді щасливчиків до плейофф пробилася збірна Португалії, здолавши спочатку турків (2:0), а потім і чехів (3:1). За добу до неї приєдналися наші суперники з відбору до ЧС-2010 хорвати (перемогли Австрію – 1:0 та Німеччину – 2:1). Наступного дня більш ніж упевнено цей крок зробила Голландія. А звання найнаполегливішої команди європершості заслужили турки. По тому, як вони феєрично переграли господарів чемпіонату, настала черга чехів пакувати валізи. Під рівномірний дощик турецька збірна спокійно пропустила два м’ячі. Але знайшла в другому таймі ресурси, аби прокинутися, зрівняти рахунок і за кілька хвилин до фінального свистка втретє приголомшити збірну Чехії. Чим знову довела, що палке бажання перемогти цілком спроможне компенсувати командні недоліки. До речі, в матчі Чехія – Туреччина був за- фіксований ще один рекорд – од- разу чотири футболісти показали найвищу швидкість на чемпіонаті – 28,5 км/год. Між них – Ян Коллер, якому 35 (!) років.