ЄС ігнорує проблеми з правосуддям у Сербії

28 Грудня 2011, 16:19

У липні Комісія направила до Белграда експертів, які мали спостерігати за перебігом судових процесів в країні. Йшлося про розгляд скарг суддів та прокурорів на те, що після заміни всього сербського судового персоналу вкінці 2009 року, їм до 2011 року так і не дозволили повернутися на свої посади. Спостерігачі мали визначити чи приймалися рішення в цих процесах згідно з конституційними нормами.

Звіт спостерігачів, який отримало видання Die Süddeutsche Zeitung, свідчить про те, що рішення не були правовими. Таку процедуру в звіті називають «хрестоматійним прикладом насмішки над правосуддям». А права потерпілих суддів та прокурорів на справедливий судовий розгляд «серйозно порушено».

Крім того, експерти вказали на надмірний та неправомірний вплив політики на судову систему. При цьому, у звіті вказується, що судочинство лише формально є незалежним. Звіт було складено у вересні. А вже в жовтні у своїй офіційній доповіді про Сербію, говорячи про ту саму справу з суддями, Комісія оцінила ситуацію як «задовільну». А комісар з питань розширення Штефан Фюле зазначив, що Сербія, досягла «величезного» прогресу у реформуванні судової системи.

Це різко контрастує з враженнями спостерігачів. Експерти у звіті зазначили, що процеси можна вважати несправедливими, оскільки вони частково керувалися тими ж людьми, які прийняли оригінальне рішення про скорочення. А сам процес не керувався конституційними нормами. При цьому, частими були випадки перекручування доказів на користь відповідачів (влади). Майже у всіх слуханнях було порушено принцип «презумпції невинності».

Тепер комісар Фюле повинен пояснити Європарламенту протиріччя між офіційною оцінкою та звітом фахівців. Запит на пояснення такого розриву подала парламентар від зелених Франциска Брантнер. «Якщо вона хоче зберегти свій авторитет для подальшого розширення, Комісія повинна це дуже добре пояснити», – заявила Брантнер. Вона вимагає, щоб Комісія зробила критичні доповіді фахівців доступними громадськості, оскільки вони грають важливу роль в оцінці заявки на членство країни