Назвали лауреаток Жіночої літературної премії

14 Червня 2024, 09:55

13 червня на церемонії в Лондоні благодійний фонд Жіночої премії, яка «створює рівні можливості для жінок у світі книжок», оголосив обох лауреаток Жіночої літературної премії 2024 року.

Лауреаткою Жіночої премії з художньої літератури 2024 року, обраним з шести номінантів, стала американська письменниця В. В. Ґанешанантан за роман «Ніч без братів».

Голова журі премії з художньої літератури Моніка Алі так пояснила рішення своїх колег:

«Ніч без братів» — це визначний, переконливий і глибоко зворушливий роман, який свідчить про інтимні й епічні трагедії громадянської війни в Шрі-Ланці. У своїй насиченій, виразній прозі Ґанешанантан створює яскраве відчуття часу і місця, а також незабутніх персонажів. Її прагнення до складності та чіткого морального аналізу в поєднанні з захопливою розповіддю роблять «Ніч без братів» шедевром історичної белетристики».

До короткого списку премії з художньої літератури цьогоріч, крім роману Ґанешанантан, потрапили книги Енн Енрайт «Кропив’янка, кропив’янка», Кейт Ґренвілл «Невгамовна Доллі Маундер», Ізабелли Гаммад «Входить привид», Клер Кілрой «Солдат-матрос», Оба Рей Лескюра «Річка Схід, річка Захід».

Першою лауреаткою Жіночої премії з нон-фікшн стала канадська журналістка і письменниця Наомі Кляйн за книгу «Двійник: Подорож у дзеркальний світ».

Голова журі премії з нон-фікшну Сюзанна Ліпскомб так пояснила цей вибір:

«Це визначне і багатошарове дослідження, сповнене гумору, проникливості і досвіду. Кляйн пишо водночас глибоко особисто і разюче всеохопно. «Двійник» — це сміливий, гуманний і оптимістичний заклик до зброї, який виводить нас за межі чорного і білого, за межі правого і лівого, запрошуючи натомість обійняти простір між ними».

До короткого списку премії з нон-фікшну цьогоріч, крім дослідження Кляйн, потрапили книги Лори Каммінґ «Удар грому: мемуари про мистецтво та життя», Норін Масуд «Рівне місце», Тії Майлз «Усе, що вона несла: Пригоди лантуха Ешлі», Мадгуміти Мурґія «Залежно від коду: Життя в тіні ШІ», Сафії Сінклер «Як сказати Вавилон: Ямайські мемуари».

Обидві переможниці отримають приз у розмірі 30 000 фунтів стерлінгів, а також Ґанешанантан — лімітовану бронзову статуетку «Бессі», створену і подаровану художницею Грізель Нівен, а Кляйн — лімітовану скульптуру «Шарлотта», подаровану благодійним фондом Шарлотти Ейткен.

Нагадаємо, що Жіноча літературна премія, що мала різні назви, одна з найпрестижніших літературних премій Великої Британії, була заснована 1996 року. Цією премією щороку нагороджують письменницю будь-якої національності за найкращий роман, написаний англійською мовою, і опублікований у Великій Британії попереднього року. В різні роки переможницями цієї премії ставали Зеді Сміт, Чімаманда Нґозі Адічі, Барбара Кінґсолвер, Медлін Міллер, Алі Сміт, Сюзанна Кларк та інші.