Як за часів холодної війни. Реакція світу на рішення РФ скоротити дипмісію США

31 Липня 2017, 17:14

Російська влада оголосила про скорочення кількості співробітників американської дипломатичної місії в Російській Федерації. Це рішення Москви стало відповіддю на законопроект про посилення санкцій щодо Росії, ухвалений Конгресом США. Під скорочення потраплять 755 працівників американської дипмісії, включно з громадянами США і російськими співробітниками. Їх штат тепер загалом становитиме 455 осіб – стільки ж, скільки працює в російських діпмісіях у США. Держдепартамент назвав ці дії невиправданими і шкодує про рішення Москви. При цьому американське відомство має намір оцінити вплив обмежень і пропрацювати відповідні заходи у відповідь. 

Ескалація

Подібне скорочення можна порівняти тільки з закриттям американської дипломатичної присутності після революції 1917 року, пише The Washington Post. Автор статті вважає, що це рішення "означає істотну ескалацію російської реакції на американські санкції, введені у відповідь на втручання Кремля в президентські вибори 2016 року".

Американське посольство в Москві не змогло надати інформацію, скільки точно їхніх співробітників працює у Росії. Але за даними Держдепартаменту за 2013 рік, число американської місії в РФ становила 1200 осіб, з яких 333 були американськими громадянами, а 867 – громадянами інших держав, серед яких, ймовірно, багато російського допоміжного персоналу: водії, електрики, бухгалтери та охоронці. Це говорить про те, що більшість з цих 755 осіб, які підлягають скорочень, не будуть вислані з країни, зазначає автор.

"Цей крок підвищує ймовірність нових, можливо, асиметричних дій Сполучених Штатів у найближчі дні", – йдеться в статті.

В стилі холодної війни

Трохи більше року тому після того, як стало відомо про російські зусилля по втручанню в американські президентські вибори, дипломатичні наслідки – розвал відносин між Москвою і Вашингтоном в масштабах, небачених десятиліттями, – дають про себе знати, The New York Times.

"Своїм рішенням наказати сотням американських дипломатів і росіян, які працюють на американське посольство, покинути свої посади, Путін, відомий як великий тактик, але не дуже хороший стратег, знову змінив курс", – мовиться у статті. Поки, як заявили виданню американські чиновники й експерти, він, здається, вважає, що його головний важіль впливу полягає в ескалації суперечки в стилі холодної війни, а не в непомітній спробі маніпулювати подіями, використовуючи суміш з кібератак і інформаційної війни.

"Зараз росіяни дивляться на хаос в Білому домі і бачать тамтешній рівень непередбачуваності, який змушує їх нервувати. Реакцією Росії стало повернення до старих звичок, а висилка дипломатів, звичайно ж, – одна з найстаріших", – розповіла Анджела Стент, директор центру з вивчення Євразії, Росії та Східної Європи Джорджтаунського університету, яка також працювала в Національній розвідувальній раді США у період адміністрації Джорджа Буша-молодшого. 

Постраждають самі росіяни

Рішення Росії різко скороти штат дипломатичних представництв США відіб'ється насамперед на росіянах – тих, хто працює в посольстві і консульствах, а також збирається отримати американську візу.

"Цей крок не особливо зашкодить роботі посольства в сенсі проведення політики Сполучених Штатів, але може вдарити по самим росіянам, оскільки сповільнить процес видачі віз", – сказав BBC колишній американський дипломат Дональд Йенсен, який працював в Москві в 1980-90 роках, пояснивши, що в консульському відділі американського посольства в Москві і в консульствах в інших містах працює безліч найнятих на місці російських громадян, які займаються обробкою візових документів.

Колишній дипломат припускає, що скорочення більше торкнеться саме російських працівників американських дипмісій, ніж дипломатів.

Колишній посол Сполучених Штатів Америки в Росії Майкл Макфол також зазначив у Twitter: "Якщо ці скорочення реальні, росіянам слід очікувати тижнями, а то й місяцями отримання віз на приїзд в США".