Гривня жиє

ut.net.ua
16 Жовтня 2009, 00:00

 

Протягом останніх двох тижнів гривня поступово відвойовувала втрачені позиції. 14 жовтня на міжбанківському ринку долар продавали вже за 8,18–8,23 UAH/USD. Тоді як в кінці вересня торги на міжбанку велися в межах 8,43–8,50 UAH/USD. Природно, що й на готівковому ринку гривня зміцнилася – на 20–30 коп. з початку жовтня.
 
Загалом зараз склалися передумови для подальшого зміцнення нацвалюти. Відтак прогнози щодо курсу 9–10 UAH/USD на кінець року можна сміливо розцінювати як банальне підігрівання валютного ринку фінансовими ділками для подальших спекуляцій.
 
Обіцяний деякими «експертами» ажіотажний попит на валюту, начебто пов’язаний із потребою погашення корпоративним сектором у IV кварталі великих зовнішніх боргів, зійшов нанівець. За інформацією Тижня, близько десяти компаній і банків за останній місяць успішно реструктурували свої борги на загальну суму $3 млрд. Зокрема, НАК «Нафтогаз України» домовилася про відтермінування виплат за євробондами на загальну суму $500 млн, які вона мала здійснити наприкінці вересня. А оскільки на міжбанку все спокійно, немає звичної паніки і на готівковому ринку. 
 
Зрештою, зараз більше ревальваційних чинників, ніж девальваційних. Насамперед на курс гривні позитивно впливає збільшення пропозиції валюти. Зокрема, ринком шириться інформація про те, що Промінвестбанк завів в Україну $500 млн додаткового капіталу й готує їх до продажу.
 
Збільшилися також обсяги валютної виручки експортерів. За даними аналітиків Нацбанку, в серпні обсяги експорту зросли порівняно з липнем на 6,5%. Передусім за рахунок збільшення поставок виробів із чорних металів (19,6%) та продовольчих товарів (15,1%). За словами аналітика BG Capital Євгена Дубогриза, попри те що виробництво металопрокату в Україні у вересні зменшилося, експорт відносно серпня і далі зростав – 1,822 млн тонн проти 1,7 млн. «Понад те, у вересні цього року експортували навіть більше, ніж у вересні минулого, хоча тоді криза на експорт ще не вплинула. Це свідчить про те, що зараз металурги переважно орієнтуються на експорт, а не на внутрішній ринок. За моїми прогнозами, наступного року експорт зросте на 10%», – зазначає аналітик. При цьому середньомісячний обсяг імпорту залишається незмінним. Прогнозується, що попит на невиправдано дорогий імпорт надалі знижуватиметься – українці знайшли йому дешевші українські замінники. Загалом, за даними Держкомстату, від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі України за вісім місяців зменшилося в 3,3 раза – до $3,8 млрд.
 
Позитивно на курс гривні впливатиме зменшення пропозиції гривні. Принаймні доти, доки Нацбанк з подачі уряду не запустить наповну друкарський верстат. Наразі ж можна констатувати дефіцит гривні, що, зокрема, пов’язаний з масованою конвертацією протягом року гривні у валюту (і населенням, і корпоративним сектором) на тлі прогнозів щодо девальвації нацвалюти. Надлишкова гривнева ліквідність банків поступово вимивається. Залишок коштів на кореспондентських і транзитних рахунках банків на 14 жовтня становив 13,7 млрд грн, хоча ще в липні ця цифра сягала 25 млрд грн.
 
Якщо на міжбанківському ринку до кінця року не домінуватимуть валютні спекулянти, а МВФ таки виділить четвертий транш, до грудня гривня цілком може зміцнитися до 7,7–8 UAH/USD.