Головні новини України та світу 23 червня. Коротко

23 Червня 2022, 21:40

Новини регіонів та з фронту за день ви можете почитати тут

Також підписуйтесь на канал Тижня у Telegram

Про Україну

З початку війни росія здійснила кібератаки на 128 організацій у 42 країнах. У 29% випадках атаки були успішні, — Microsoft.

Військові експерти Інституту вивчення війни (ISW) констатують, що активність українських партизанів ускладнює зусилля російських військових у встановленні окупаційного режиму.

Сьогодні у Брюсселі стартує дводенний саміт ЄС, де Україні мають надати статус кандидата в члени Євросоюзи. Більш ймовірно, що історичне рішення буде прийняте 24 червня.

Європарламент схвалив резолюцію на підтримку надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС. Її підтримали 529 депутатів, проти 45. Остаточне рішення Євроради очікують вже сьогодні за підсумками зузстрічі, яка має стартувати о 16:30 за Києвом.

Україні офіційно надали статус кандидата в члени ЄС – повідомив голова Ради Європи Шарль Мішель. 

Системи залпового вогню HIMARS прибули до України, – міністр оборони Олексій Резніков. Також серед новин озброєння перша партія бронетранспортерів M113AS4, які Австралія передає Україні, вилетіла ще минулого тижня на Ан-124 «Авіаліній Антонова», повідомив посол Австралії в Україні Брюс Едвардс.

Туреччина виступає проти незаконної купівлі-продажу українського зерна будь-якою країною і не дозволить ввезення такого зерна на свою територію, – глава МЗС Мевлют Чавошоглу.

Сьогодні Восьмий апеляційний адміністративний суд Львова прийняв рішення щодо заборони чергової проросійської політичної сили – «Прогресивної соціалістичної партії України». – це вже 12-та проросійська партія, яку заборонили з початку вторгнення, повідомили в СБУ.

Глава Мінюсту Денис Малюська повідомив, що міністерство подало новий позов проти росії до ЄСПЛ. В ньому Україна позивається проти російської влади через порушення Європейської конвенції з прав людини у зв’язку із незаконним вторгненням на суверенну територію України. Зокрема, це стосується початку війни, коли російські військові порушували звичаї веденя війни. Крім виведення військ Україна вимагає грошової компенсації.

Про світ

Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон: наша військова розвідка вважає, що найближчими кількома місяцями росія може прийти до такого моменту, коли вже не буде ніякого поступу вперед, бо вона вичерпала свої ресурси. Тоді ми маємо допомогти українцям змінити динаміку. Тією мірою, якою українці спроможні розпочати контрнаступ, його слід підтримати обладнанням, яке вони вимагають від нас.

Парламент Болгарії оголосив вотум недовіри урядові країни на чолі з прем'єр-міністром Кирилом Петковим. Як передає Politico, за відставку кабінету міністрів проголосували 123 депутати з 239. Опоненти Петкова звинуватили його в недостатніх зусиллях у боротьбі з інфляцією та активній підтримці Північної Македонії у її прагненні стати кандидатом на вступ до Євросоюзу. Сам Петков поклав провину на росію, а також на мафію, яка, за його словами, справляє великий вплив на політичну еліту країни.

«Саме війна президента Путіна, яку він розпочав за власним вибором, загострює глобальну продовольчу кризу, а не санкції, як він це стверджує. Дезінформація не може приховати відповідальність кремля. росія повинна припинити використовувати їжу як зброю», — посольство США в Україні. Таким чином Штати відповідають на заяви рф щодо відповідальності Заходу та Україну за можливу продовольчу кризу у світі.

Кількість жертв найбільшого за останні 20 років землетрусу в Афганістані вже перевищила тисячу. Влада країни не може самотужки ліквідувати наслідки катастрофи, ряд держав уже направив в країну гумінітарну допомогу.

Росія намагається сплатити борг за облігаціями в рублях і не визнає майбутній дефолт, який їй загрожує. Зокрема, мінфін рф повідомив про сплату 12,5 млрд рублів і вважає, що виконав зобов'язання. Однак сплату треба було провести у  валюті, чого Росія не може зробити через санкції. Російський мінфін вважає це "форс-мажором", який не дає привід оголосити дефолт.

Естонія буде стерта з мапи, якщо її оборону вестимуть згідно існуючих планів НАТО. Про це розповіла FT глава уряду країни Кая Каллас. Суть у тому, що чинні плани Альянсу передбачають окупацію країни Росією на півроку, а потім звільнення. За словами Каллас, після подій в Україні очевидно, що за цей час росіяни знищать і міста, і культуру, і людей в Естонії.

Туреччина та Ізраїль розпочали роботу над тим, щоб повернути рівень відносин до присутності послів. Про це заявив глава МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу після зустрічі з ізраїльським колегою Яіром Лапідом в Анкарі. Країни взаємно відкликали послів у 2018-му. Причиною напруги є ізраїльсько-палестинське протистояння.

Німеччина оголосила про другий з трьох ступінь надзвичайної ситуації у енергетиці та активувала відповідний план реагування. "Відтепер газ – дефіцитний товар", – заявив міністр економіки Роберт Габек. Другий ступінь означає дозвіл на неринкове реагування. Третій означатиме повноцінну надзвичайну ситуацію та обов'язкове реагування з боку держави. Ціни на газ залишаються високими, а Росія продовжує скорочення поставок.

Автор:
Тиждень

читати ще

показати ще