«Самого поняття проведення місцевого референдуму немає в правовому полі в Україні. Це – політична акція, яку хтось називає референдумом», – заявив він, нагадавши, що в Україні немає закону про місцеві референдуми.
«Без наявності відповідного законодавства це буде абсолютна імітація народного волевиявлення, не кажучи про те, що саме воно й оголошено було в антиконституційний спосіб», – додав він.
Водночас незаконним є не лише процес ухвалення рішення про проведення референдуму, але й відповідне положення «Про проведення загальнокримського референдуму» 16 березня 2014 року.
«Зокрема, списки виборців хочуть брати невідомо які, оскільки ЦВК заблокувала реєстр виборів. І, до речі, дуже правильно зробила безвідносно до політичних оцінок ситуації. ЦВК має виключне право надавати дані реєстру, згідно із законом. Будь-який доступ до реєстру непередбачений до закону, це порушення ЦВК законодавства. Оскільки референдум – незаконний, то це могло призвести до несанкціонованого доступу (до реєстрів. – Ред.)», – зауважує Черненко.
Щодо заяви представників «влади» Криму, що у такому разі вони використають списки виборців з попередніх місцевих виборів, голова КВУ зазначив:
«Ви ж розумієте, що такі списки виборців – старі, вони не відображають повну картину… Хтось помирає, комусь виповнилось 18 і так далі».
«Вивчаючи положення про референдум, який прийняла ВР Криму, можна сказати, що з таким успіхом можна нічого не проводити, а написати результати референдуму в столовці кримського Радміну. Зокрема, формування комісій – за 4 дні, передача списків – за два дні… Жодні нормальні вибори чи референдум за такою процедурою проводитися не можуть. Можна вже говорити щодо організації цього процесу – це буде повний хаос, безконтрольність. За такий короткий термін організовано зробити відповідний процес просто неможливо», – вважає Черненко.
Крім цього, голова КВУ зазначив, що положення про референдум не передбачає і нормального контролю.
«Спостерігачі ніби й передбачені, але жодним чином не прописані ні їхні повноваження, ні їхня процедура», – сказав він.
В Україні такий випадок з прийняттям подібних незаконних рішення щодо референдуму – безпрецедентний, зазначає Черненко.
«Щось подібне було в Абхазії, Придністров’ї», – додав він.
Як відомо, Верховна Рада АРК 6 березня ухвалила рішення щодо входження автономії до складу РФ, а також звернулася до президента Росії й Федеральних Зборів РФ із пропозицією про початок процедури входження АРК до складу Російської Федерації як суб'єкта РФ.
Крім того, Верховна Рада АРК ухвалила рішення перенести референдум про статус Автономної республіки Крим з 30 на 16 березня.
Пізніше стало відомо, що депутатам ВР Криму не надавали проекти постанов, а спікер Володимир Константинов перед голосуванням зачитав тільки ті пункти, які стосувалися питань, що виносяться на референдум.
Згодом в. о. президента Олександр Турчинов зупинив рішення Верховної Ради Криму про призначення референдуму про приєднання АРК до Росії.
Служба безпеки, у свою чергу, почала досудове розслідування у зв'язку з ухваленням депутатами Верховної Ради Криму про входження автономії до складу Російської Федерації. Крім того, ГПУ оскаржила рішення про призначення референдуму в Криму.