«Ніколи б не подумав, що Україна відмовиться виконувати взяті на себе зобов'язання. Адже є ж принцип «бери або плати» і на його підставі, якщо не хочеш скористатися якоюсь послугою, все одно повинен за неї розрахуватися», – зауважив Мєдвєдєв.
«Згідно з контрактом 2009 року, Національна акціонерна компанія «Нафтогаз Україна» повинна щорічно купувати у нас 42,5 млрд кубометрів газу. При цьому в минулому році було реалізовано лише 60% від цього обсягу», – пояснив він.
«І те, що українська сторона заздалегідь повідомила, що їй не потрібен весь передбачений угодою газ, нічого не змінює», – додав Мєдвєдєв.
Він звернув увагу на те, що виставлений «Газпромом» рахунок не є відповіддю на контракт Києва з компанією «Royal Dutch Shell».
«Дані події ні в якій мірі не пов'язані», – констатував Мєдвєдєв.
Як відомо, вкінці січня українська сторона підписала з нафтогазовим гігантом угоду про розробку Юзівського родовища (Харківська і Донецька області), запаси якого оцінюються більш ніж в 4 трлн куб м газу.
Нагадаємо, російський Газпром виставив Нафтогазу рахунок на суму близько $7 млрд за недобір природного газу в 2012 році виходячи з передбаченою контрактами вимогою take or pay.
Водночас у Нафтогазі підкреслюють, що компанія в повному обсязі оплатила отриманий від російської компанії газ за раніше виставленими рахунками.
Міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький заявив, що Україна не вважає за доцільне виплачувати "Газпрому" $7 млрд за недобір природного газу. Однак, пізніше він зазначив, що наразі зарано говорити про сплату боргу в $7 млрд Росії, оскільки переговори щодо цього питання досі тривають.
Експерти вважають, що російська сторона використовуватиме виставлений Нафтогазу рахунок як додатковий важель впливу на Україну у втягуванні її у Митний союз.