НОВИНИ

Експерт: Режим Януковича не судитиметься з Газпромом у Стокгольмі заради своєї безпеки

Символізм виставлення Газпромом рахунку НАК Нафтогаз України ще раз підтверджується тим, що ані рейтингова агенція Fitch, ані фондові ринки фактично не реагують на цю новину, як ризик для держбюджету. Про це у коментарі Тиждень.ua заявив економіст Максим Бугрій.

На думку Бугрія, погроза Газпрому – тактичний хід у нафтогазових переговорах. Він погоджується з думкою інших експертів, що Кремль використає цю суму боргу (нехай навіть не безпосередньо) як актив, що може бути внесений російською стороною у спільне підприємство з управління ГТС України.

«Не забуваємо, що переговори щодо створення консорціуму на базі газотранспортної системи проходять активно, до того ж – у двосторонньому форматі, не зважаючи на неодноразові пропозиції ЄС долучитися до цих переговорів – українські урядовці пояснювали раніше не запрошення європейців до переговорів відмовою росіян», - зауважив Бугрій.

Він вважає, що ні Росії, ні режиму Януковича не буде вигідно порушувати питання про перегляд газової угоди 2009 року у Стокгольмському арбітражі.

По-перше, відзначає економіст, юридично, ні одна зі сторін насправді не впевнена у результаті перегляду.

«По-друге, вочевидь, перегляд ціни на російський газ спонукатиме до ревізії Харківських угод 2010 року. А це насправді не вигідно ні Росії, ані чинній українській владі, бо, як це не парадоксально, саме Харківськими угодами ця влада насправді за великим рахунком замінила євроатлантичну безпекову парасольку на російську, «безпека» у цьому контексті стосується звичайно не безпеки України, а безпеки режиму», - зазначив Бугрій.

Врешті решт, відзначає він, угода з Shell буде не настільки великою проблемою для Кремля, бо «фактичний протекторат над Україною, який зараз складається, означатиме також і контроль над цією угодою».

«Не виключено, до речі, що ми побачимо російські банки у якості провайдерів фінансування для українських альтернативних енергетичних проектів», - додав експерт.

Нагадаємо, російський Газпром виставив Нафтогазу рахунок на суму близько $7 млрд за недобір природного газу в 2012 році, виходячи з передбаченою контрактами вимогою take or pay.

Водночас у Нафтогазі підкреслюють, що компанія в повному обсязі оплатила отриманий від російської компанії газ за раніше виставленими рахунками. При цьому Нафтогаз неодноразово повідомляв російську компанію про намір знизити закупівлі природного газу у 2012 році.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.