Freedom House розкритикував парламентські вибори і помітив зростання авторитаризму в Україні

18 Червня 2013, 16:23

З восьми рейтингів, які досліджувались організацією, Україна потрапила у два – із погіршенням ситуації з виборчим процесом і демократією.

«Парламентські вибори в Україні були затьмарені широкомасштабними зловживаннями адміністративним ресурсом, непрозорим фінансуванням виборчої кампанії і підкупами. Водночас більше 400 кандидатів відсіяні до виборів, половина з них – на підставі незначних технічних порушень», – йдеться у повідомленні.

Також у доповіді йдеться про зростання авторитаризму в Україні, який наразі поки «не призвів до явного переслідуванню неурядових організацій або обмеження публічних зібрань».

«Однак розширене спостереження неурядових організацій за парламентськими виборами в жовтні не запобігло системному зловживанню адміністративним ресурсом, непрозорому фінансуванню виборчої кампанії і упередженому висвітленню на користь правлячої Партії регіонів», – наголошують в організації.

У Freedom House зауважили, що попри адмінресурс "Партії регіонів не вдалося забезпечити кваліфікаційну більшість голосів, необхідну для прийняття конституційних поправок, і тоді президент Віктор Янукович проштовхнув суперечливий закон, що дозволяє приймати конституційні поправки через референдум».

Також у Freedom House зауважили, що у 17 з 29 країн, розглянутих у дослідженні, зареєстровано загальне погіршення ситуації в країнах перехідного режиму, і тільки 6 країн добилися загального поліпшення.

Зокрема протягом 2012 року деспотичні режими в Євразії активно боролися з демократичними змінами – репресіями, підміною судової системи, рішучими нападами на виявлених супротивників – адвокатів, страйкарів, блогерів-дисидентів, релігійних нонконформістів, екоактивістів, правозахисників або лідерів опозиційних партій тощо.

«У результаті управлінські установи в автократичних країнах регіону все гірше справлялися зі своїми обов'язками, втрачали незалежність і слабшали перед корупцією», – підкреслює Freedom House.

Згідно з повідомленням, Росія «виступала в авангарді як зразок для наслідування».

«З поверненням Владіміра Путіна на президентський пост російська влада розширили заходи, спрямовані на залякування членів політичної опозиції та активістів з організацій громадянського суспільства. У той час як попередні заходи перешкоджали роботі або обмежували дії громадянського суспільства в Росії, новий цикл ініціатив був розроблений для нейтралізації або знищення будь-яких груп, що мають яке-небудь, навіть непряме, ставлення до політичної або суспільно-політичній сфері», – йдеться у повідомленні.

Freedom House наголошує, що, «розв'язавши війну проти цивільного суспільства, Путін використовував контроль над законодавчою владою, ЗМІ та судовою системою».