Формування більшості у новій Раді: тиск, підкуп і кадрові торги

9 Грудня 2012, 23:30

Найбільше скаржилися у партії Віталія Кличка. Зокрема, на початку листопада УДАР заявляв про тиск на новообраних до нової Верховної Ради мажоритарників і списочників. Начальник штабу й 5-й номер списку УДАРу Віталій Ковальчук зазначав, що вже відчуваються спроби влади сформувати майбутню більшість, – почався тиск і погрози.

Новообраний народний депутат по округу №144 Сергій Каплін, котрий балотувався від партії УДАР, пізніше заявив, що за входження до владної більшості у новому парламенті йому пропонували $5 мільйонів. За його словами, з такою пропозицією йому подзвонили з невідомого номера.

За словами депутата від об’єднаної опозиції Сергія Пашинського, йому "називали фантастичні ціни – до десяти мільйонів доларів за тушку. Хоча в минулому скликанні були в 5 разів, а то й на порядок менші".

Депутат від НУ – НС, яка знову обрана до парламенту, повідомила, що до офісу її чоловіка увірвалися невідомі у масках і проводять обшук. За словами Оробець їй на мобільний зателефонували з прихованого номера і запропонували "вирішити питання шляхом політичних переговорів".

"Дали зрозуміти, що відбувається. Почалася "індивідуальна робота" з народними депутатами зі створення більшості під Януковича", – зазначила Оробець. 

За словами опозиціонера Миколи Томенка, Партія регіонів внесла в список потенційних тушок сім депутатів від "Батьківщини".

"Кандидатури подають губернатори. Включається обласна податкова, обласна міліція і прокуратура. І йдуть по слабких місцях. Картотека є на кожного – щодо бізнесу, щодо сплати податків, щодо всього іншого. Наш кандидат із Сумщини Ірина Купрейчік відкрито сказала, що губернатор зустрічався, порадив перейти в більшість, щоби не було проблем із бізнесом. Тобто, фактично на першому етапі працюють губернатори, на другому – правоохоронні органи і активно податкова", – розповів він.

Він додав, що така сама стратегія застосовується до УДАРу та інших опозиційних сил.

І попри те що опозиція поки не може сформувати парламентську більшість, керівник її центрального виборчого штабу Олександр Турчинов переконаний, що згодом вдасться переформатувати більшість у новому парламенті на свою користь.

На думку опозиціонерів, у Верховній Раді не буде стабільної більшості. Такої думки дотримуються і деякі політологи та експерти.

Читайте також: Нова реальність: після виборів опозиція сперечається, а влада намагається "змайструвати" більшість

На відміну від попередніх скликань після виборів-2012, за словами комуністів, партія влади не зовсім може розраховувати на їх підтримку. До того ж, лідер КПУ Петро Симоненко виключив входження фракції до складу будь-яких коаліцій у Раді.

Втім, один зі способів маніпуляцій для залучення комуністів до голосування з регіоналами може служити й той факт, що зміни регламенту Ради ставлять під сумнів формування фракції КПУ у новому парламенті.

Згідно з новою редакцією закону про регламент, для формування фракції необхідна участь не тільки депутатів, обраних за партійним списком, але й тих, хто переміг в мажоритарних округах. Як відомо, жоден з кандидатів, висунутих КПУ в мажоритарних округах, не здобув перемоги на виборах.

Триває наразі обговорення кадрових питань, зокрема, призначення спікера та віце-спікерів Ради, розподіл парламентських комітетів і навіть формування нового Кабміну. Ці питання також можуть стати "ціною" голосу окремих депутатів.