Фірташ об’єднує свої облгази в єдиний холдинг

7 Листопада 2013, 09:44

"Group DF на сьогодні володіє низкою пакетів акцій окремих облгазів. Ведуться переговори з власниками цих активів з тим, щоб консолідувати їх в якійсь холдингової структурі", – цитує Краснянського "Коммерсантъ-Украина".

Джерело в Group DF повідомило, на сьогоднішній день Фірташ володіє акціями в 31 розподільчій газовій компанії, з яких у 21 у нього пакети, що перевищують 50%.

 За словами співрозмовника видання, зараз Group DF готує документацію з консолідації облгазів для Антимонопольного комітету.

"Очікується, що всі необхідні процедури завершаться до кінця 2013 – початку 2014 року", – сказав джерело.

На думку голови аналітичного департаменту ІК Eavex Capital Дмитра Чуріна, за рахунок створення єдиної компанії Group DF зможе знизити витрати на управлінські витрати і залучити кошти на модернізацію облгазів, зношеність основних фондів яких сягає 70%.

"На рівні групи завжди зручніше взаємодіяти з банками та закордонними кредиторами. Укрупнення активів створює структуру, до якої буде більше довіри . Крім того, залучити кошти на модернізацію буде набагато простіше", – вважає він.

Джерело в Group DF пояснило, що в компанії сьогодні діє п'ятирічна програма модернізації облгазів.

"Коли ми купили облгази, вони були повністю розукомплектовані. Автомобілі, обладнання, диспетчерські, комп'ютери, навіть форма та інструменти – все було старе, і ми зараз змінюємо все це, приводимо у відповідність з європейськими стандартами", – зазначив співрозмовник видання.

Оскільки Дмитро Фірташ – не єдиний акціонер в цілому ряді облгазів, не всі компанії очолює менеджмент, лояльний підприємцю, каже директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. Відтак, на його думку, Group DF не може проводити єдину й узгоджену політику на роздрібному ринку газу.

"Об'єднавши ж усі активи в одну компанію і поставивши там свій менеджмент, бізнесмен отримає фактичний контроль над 70% роздрібного ринку газу", – підрахував голова правління альянсу "Нова енергія України " Валерій Боровик.

У той же час поява монополіста суперечить прийнятим Україною зобов'язанням перед Енергетичним співтовариством, яке вимагає демонополізації ринку газу та існування безлічі незалежних гравців, зазначає Омельченко. На його думку, проведена консолідація в перспективі може ускладнити відносини з енергоспівтовариством і негативно позначитися на планах щодо створення газового хаба в Україні.

Як відомо, ще в 2008 році структури власника Group DF Дмитра Фірташа викупили контрольні пакети акцій семи українських облгазів у бізнесмена Олега Бахматюка: "Закарпатгаз", "Чернівцігаз", "Волиньгаз", "Чернігівгаз", "Івано-Франківськгаз", "Львівгаз" та "Сумигаз". Пізніше Фірташу вдалося отримати контроль над " Вінницяоблгазом" і "Черкасигазом". Потім він придбав у заступників голови "Нафтогазу" Володимира Якубенка та Вадима Українського компанію "Газтек", яка контролювала "Хмельницькгаз", "Житомиргаз", "Миколаївгаз", "Рівнегаз", "Дніпропетровськгаз" і "Запоріжгаз". У 2012 році "Газтек" збільшив свою частку в облгазах, які йому належали, а також придбав частки в "Севастопольгаз", "Кримгаз", "Луганськгаз", "Харківміськгаз" і ряд пакетів дрібніших міськгазів.