Експерти назвали ініціативу про ліквідацію КС примітивною та недоречною

21 Липня 2013, 15:34

«Це – абсолютно неграмотний і непрофесійний підхід… Так, проблема справді існує, але це не означає, що її треба вирішувати в такий примітивний спосіб… Треба змінювати підходи до формування Конституційного Суду, вносити зміни до КС, а не передавати (функції КС. – Ред.) судам загальної юрисдикції», – заявив він.

Козюбра пояснює, що судді загальної юрисдикції, у тому числі Верховного Суду, не впораються із функціями КС.

«Судді судів в загальної юрисдикції не готові до цих повноважень і Верховний Суд в тому числі. Це – не властиво нашій системі і суддям, що підтверджує нинішній склад КС, де більшість суддів – із судів загальної юрисдикції», – зазначив Козюбра.

На його думку, до складу КС повинні входити як конституціоналісти-теоретики, так і практики.

«Судді судів загальної юрисдикції вищих інстанцій повинні входити до суду, однак вони повинні складати близько третини складу КС. Наприклад, у Польщі в складі конституційного трибуналу немає жодного судді. З 15 суддів трибуналу 12 – теоретики: 9 професорів та три (по-нашому) доценти. Ще троє – адвокати. Це – також негативно, вони (теоретики. – Ред.) не повинні домінувати в КС», – зазначив екс-суддя КС, додавши, що Україна пішла по «азіатському шляху» у формуванні складу КС.

Політолог Вадим Карасьов також критикує ініціативу опозиції.

«Зрозуміло, що КС повинен існувати як і в будь-якій країні. Проблема в тому, в якій якості він існуватиме. Це (ініціатива опозиції. – Ред.) – ще один піарний вистріл, вистріл «по горобцях», – вважає він.

«Ця ідея – абсолютно недоречна, тому що потрібно думати не про ліквідацію КС, а про створення нового суду. І треба виводити ідею конституціоналізму в маси, а не знищувати її», – додав він.

Нагадаємо, фракції ВО "Батьківщина" і ВО "Свобода" у Верховній Раді розробили законопроект, яким ініціюють внесення змін у Конституцію в частині ліквідації Конституційного Суду й передачі його повноважень Верховному Суду. Опозиційний законопроект пропонує змінити механізм обрання суддів на посаді. Всі рішення щодо обрання, звільнення суддів, за законопроектом, пропонується передати Вищій раді юстиції. При цьому, її склад пропонується скоротити до 15 членів, 10 з яких обираються з'їздом суддів, а 5 – парламентом. Законопроект пропонує обмежити повноваження президента в частині створення або ліквідації судів і передати їх парламенту шляхом затвердження спеціальних законів. Крім того, проект закону пропонує скасувати повноваження прокуратури із загального нагляду.

Наразі фракції зібрали під цим законопроектом 127 підписів з необхідних 150 для реєстрації в парламенті.