Експерт: західні компанії не розроблятимуть Чорноморський шельф на суперечливій території

25 Січня 2012, 17:25

За словами експерта, площа Паласа, де нафтогазові компанії мають намір почати розробку, розташована у неузгодженому економічному секторі Чорного моря між Україною та Росією, тому в процесі видобутку газу можуть виникнути додаткові юридичні суперечності між сторонами.

«Навряд чи якась західна компанія захотіла би брати участь в розробці шельфу на невизначеній території. Та і не треба переоцінювати значення Паласу. Це не те родовище, яке має велике значення для Росії», – заявив експерт.

На його думку, Україна з Росією намагаються придумати те, що важко в’яжеться з міжнародним правом, оскільки видобувна площа має бути зоною чиєїсь відповідальності.

«Тоді було б зрозуміло, з урядом якої країни мати справу, коли спільне підприємство, яке, можливо, буде створене, підпише «Угоду про розподіл продукції», – додав він.

За словами Гончара, дві країни могли б розмежувати Палас на західний, який належав би Україні, і Палас східний, який належав би Росії.

«Якщо трапиться розлив нафти – хто відповідатиме, у чиїй зоні лихо відбулося?», – сказав Гончар.

На його думку, найкращим варіантом могла бути розробка шельфи на чітко визначеній території України.

«Коли мало місце невирішене питання щодо розмежування економічних секторів з Румунією, то спірна ділянка не розроблялася ніким, ні Україною, ні Румунією. Теоретично можна припустити, що потрібно було б створити спільне українсько-румунське підприємство. Але ж чия сфера відповідальності буде у цьому секторі,? Вона не визначена, – пояснив Гончар.

Як повідомлялося раныше, на думку енергетичного експерта Олександра Нарбута, активний видобуток газу у Чорному морі може розпочатися не раніше 2014 року.

ТОВ "Газпром" активізував свою позицію щодо співробітництва з Україною з освоєння шельфу Чорного моря.

Нагадаємо, на зустрічі представників компаній в Москві 18 січня ТОВ "Газпром" і НАК "Нафтогаз-України" домовилися про активізацію співробітництва з освоєння структури Паласу на шельфі Чорного моря.

Спільно розробляти її міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко запропонував Газпрому ще в серпні 2010 року. Угоду про співпрацю між НАК і російською монополією було підписано в грудні того ж року. Тоді ж сторони повинні були створити СП, але досі цього не зробили.