Експерт: Відмова України від позаблокового статусу – питання часу

12 Жовтня 2013, 22:00

Експерт відзначає, що Україна оточена країнами, що входять до військово-політичних блоків – ОДКБ (Організація Договору про колективну безпеку, РФ і Білорусь) і НАТО (Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія, Болгарія, Туреччина), які активно нарощують свої воєнні арсенали.

«Загалом воєнний бюджет країн Альянсу на 2013 рік становить близько $850 млрд. Однією з вимог членства в ньому є військові витрати на рівні не меншому від 2% ВВП. І хоч ця вимога часто не виконується членами організації, воєнний бюджет найбільшого європейського сусіда України – Польщі із її 38,4 млн населення і 120-тисячною контрактною армією на 2013 рік заплановано на рівні $8,5 млрд. Близько чверті буде спрямовуватися на модернізацію армії», – зазначає Дуда.

Оборонний бюджет другої за розмірами європейської сусідки України і також члена НАТО Румунії (з населенням 21,8 млн осіб і армією в 90 ти.с осіб) хоч і значно менший від польського, але також майже вдвічі перевищує український. У 2012 році видатки на оборону Румунії склали $2,14 млрд, у 2013 році заплановано $3,4 млрд. Румунія також успішно продовжує поетапну модернізацію своїх озброєнь, перший був завершений у 2007 році, другий має бути реалізований до 2015 року, третій – до 2025 року.

«У сусідній Росії, яка є стрижневою державою ОДКБ й водночас постійним джерелом агресії проти Україні в торговельно-економічній, енергетичній чи інформаційній сфері, 2013 року військовий бюджет становив $71,2 млрд – це майже у 38 разів більше, аніж в Україні  в абсолютному вимірі, й утричі з лишком у відношенні до обсягу ВВП», – пише Дуда, додаючи, що військові видатки РФ стрімко зростають.

Експерт наголошує, що затиснутій між двома потужними військовими блоками Україні навряд чи вдасться зберегти нейтралітет і позаблоковість.

«У цих умовах потрапляння України до одного із військово-політичних блоків – ОДКБ чи НАТО – це лише питання часу. І саме в такому контексті слід проводити суспільну дискусію щодо майбутньої парадигми гарантування безпеки країни. Вибір стоїть не між інтеграцією до НАТО чи збереженням позаблокового статусу, а між інтеграцією до базованого на демократичних принципах євроатлантичного альянсу, що, як показує попередній досвід, справді є безпековою парасолькою для своїх членів, та перспективою втягування в російський ОДКБ, покликаного насамперед задовольнити неоімперські амбіції Кремля», – резюмує Дуда.

Детальніше читайте у матеріалі «Ілюзія нейтралітету» у №41 «Українського тижня».