Експерт: відкриття представництва Всеукраїнської ради церков при ЄС лякає владу

25 Березня 2012, 17:39

За словами експерта, статус такого представництва – неформальний.

«Воно виконує інформаційно-репрезентативну функцію… Втім, найбільша користь для лідерів релігійних громад в Україні від інституалізації такого представництва – вони мали би на випадок будь-яких критичних сценаріїв розвитку ситуації в Україні можливість безпосередньої апеляції до євроструктур. Тобто фактично таке представництво мало би за задумом (можливо, це і найбільше лякає українську владу) бути стримуючим щитом в сенсі можливої будь-якої інтервенції в законодавчу сферу України. Що я маю на увазі… Українське релігійне законодавство в цілому є дуже ліберальним, хоча давно виникають спроби на різному рівні внести принципові зміни, якщо не взагалі переписати закон про свободу совісті і релігійної організації. Зокрема, як мінімум, внести право юридичної особи для церков або взагалі по-іншому переформатувати церковно-держані стосунки, наприклад, за стандартами теперішньої Росії. Звичайно, це принесе пониження статусу багатьом церквам і релігійним структурам, які не мають таких впливів, як наприклад Московський патріархат, тому в цьому ніхто не зацікавлений», – заявив Юраш.

Крім цього, експерт вважає, що Всеукраїнська рада церков матиме можливість «засвідчити, що релігійні організації України цілою громадою підтримують європрагнення Української держави».

Водночас Юраш запевняє, що в релігійному середовищі переважно побутує одностайна позиція щодо євроінтеграції.

«Я не зустрічав в Україні, що вказує на певну інтелектуальну слабкість релігійного поля, жодної серйозної дискусії серед релігійних діячів щодо євроінтеграційних намірів України. Складається враження, що всі підтримують. Навіть формально на рівні очільників церков не виступав проти. Категорично в цій площині виступають фундаменталістські печерні братства і певні громадські групи Московського патріархату. Тому я не бачу наразі ширококонфліктної ситуації щодо євроінтеграції. Можливо, в процесі діяльності представництва виникатимуть певні питання в організаційному плані, зокрема, як воно функціонуватиме, хто представлятиме, фінансуватиме тощо. Однак, це вже питання до вирішення і розробки», – зазначив він.

Експерт також вважає, що в контексті євроінтеграційних прагнень України «напевно немає більш зацікавленої сторони, ніж Янукович, його команда, уряд, щоб це представництво існувало».

«Щоб представники церкви підтвердили на своєму рівні перед європейською спільнотою, що дійсно у нас є порядок хоча б у цій ділянці суспільного життя і консолідовано ще раз підкреслили потребу і можливість для українського суспільства інтегрувати у європейське співтовариство», – підсумував релігієзнавець.

Нагадаємо, патріарх Української православної церкви Київського патріархату Філарет під час зустрічі глав церков і релігійних організацій із президентом Віктором Януковичем заявив, що Всеукраїнська рада церков хоче відкрити представництво при Європейському Союзі.