Експерт: Режим Януковича не судитиметься з Газпромом у Стокгольмі заради своєї безпеки

29 Січня 2013, 13:43

На думку Бугрія, погроза Газпрому – тактичний хід у нафтогазових переговорах. Він погоджується з думкою інших експертів, що Кремль використає цю суму боргу (нехай навіть не безпосередньо) як актив, що може бути внесений російською стороною у спільне підприємство з управління ГТС України.

«Не забуваємо, що переговори щодо створення консорціуму на базі газотранспортної системи проходять активно, до того ж – у двосторонньому форматі, не зважаючи на неодноразові пропозиції ЄС долучитися до цих переговорів – українські урядовці пояснювали раніше не запрошення європейців до переговорів відмовою росіян», – зауважив Бугрій.

Він вважає, що ні Росії, ні режиму Януковича не буде вигідно порушувати питання про перегляд газової угоди 2009 року у Стокгольмському арбітражі.

По-перше, відзначає економіст, юридично, ні одна зі сторін насправді не впевнена у результаті перегляду.

«По-друге, вочевидь, перегляд ціни на російський газ спонукатиме до ревізії Харківських угод 2010 року. А це насправді не вигідно ні Росії, ані чинній українській владі, бо, як це не парадоксально, саме Харківськими угодами ця влада насправді за великим рахунком замінила євроатлантичну безпекову парасольку на російську, «безпека» у цьому контексті стосується звичайно не безпеки України, а безпеки режиму», – зазначив Бугрій.

Врешті решт, відзначає він, угода з Shell буде не настільки великою проблемою для Кремля, бо «фактичний протекторат над Україною, який зараз складається, означатиме також і контроль над цією угодою».

«Не виключено, до речі, що ми побачимо російські банки у якості провайдерів фінансування для українських альтернативних енергетичних проектів», – додав експерт.

Нагадаємо, російський Газпром виставив Нафтогазу рахунок на суму близько $7 млрд за недобір природного газу в 2012 році, виходячи з передбаченою контрактами вимогою take or pay.

Водночас у Нафтогазі підкреслюють, що компанія в повному обсязі оплатила отриманий від російської компанії газ за раніше виставленими рахунками. При цьому Нафтогаз неодноразово повідомляв російську компанію про намір знизити закупівлі природного газу у 2012 році.