Експерт: не варто очікувати зустрічі президентів у Астані раніше кінця лютого

14 Січня 2015, 11:35

На сьогодні не досягнуто жодних продуктивних домовленостей щодо врегулювання конфлікту на Донбасі, а тому зустріч голів держав «нормандського формату» у Астані 15 січня перенесли. Таку думку у коментарі Тиждень.ua висловив політичний експерт Інституту Євро-Атланичного співробітництва Володимир Горбач.

«Причина непроведення зустрічі 15 січня в Астані полягає в тому, що сторони не змогли домовитися про жодні умови, які би дозволили бути присутніми на цій зустрічі вищим керівникам держав і урядів. Тобто якщо не плануються жодні документи до підписання, а стало очевидно, що на цьому етапі неможливо досягти якоїсь домовленості, то і сенсу відривати себе від поточних справ також немає», – вважає Горбач.

На його думку, варіантів дипломатичного вирішення конфлікту наразі не знайшли

«Наразі не знайдено універсальну формулу, яка б влаштувала і жертву (Україну), і агресора (Росію). Це означає, що на сьогодні немає про що говорити. Залишається інший сценарій, який полягає у виснаженні ресурсів, щоб змусити агресора припинити свої дії», – додав експерт.

За його словами, не варто очікувати багатосторонньої зустрічі за участі лідерів України та Росії раніше кінця лютого.

«Наступна зустріч у такому форматі або можливо і в іншому відбудеться вже після Мюнхенської конференції з питань безпеки (6-8 лютого 2015 року) і після зустрічей з питань безпеки у США, які ініціював Барак Обама. Вони відбудуться приблизно за тиждень або за 10 днів після Мюнхенської конференції. Там і будуть розглядатися найголовніші стратегічні питання, зокрема і питання врегулювання кризи на Донбасі і українсько-російського конфлікту. Вже після цих міжнародних форумів може відбутися зустріч у «нормандському форматі», – зауважив Горбач.

Водночас, співдтректор програм зовнішньої політики та мінародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков вважає, що перед зустрічами у «нормандському форматі» можуть відбутися консультації у «мінському форматі».

«Між «нормандським форматом» та форматом у Астані, який відклали, має відбутися так званий «мінський формат». Вірогідно, міністри закордонних справ, які зустрілися 12 січня у Берліні, говорили і про це», – зауважив Пашков.

На його думку, причиною перенесення консультацій також є невиконання мінських домовленостей.

«Про умови, які мають скластися для зустрічі, говорити важко. Не виключено, що перенесення – це позиція російської сторони, але найголовніша перешкода – це невиконання мінських домовленостей, які фактично залишилися на папері. Їхня реалізація є найголовнішою, а найбільш принциповим питанням цих домовленостей є питання кордону. Наступне – виведення військ. Виконання мінських угод є каменем спотикання. Цим і зумовлена перспектива зустрічі в Астані», – додав експерт.