Експерт: Молдова краще за Україну підготувалась до безвізового режиму з ЄС

15 Листопада 2011, 14:37

Попеску використав останні звіти щодо прогресу в переговорах між ЄС та Молдовою, ЄС та Україною з питань безвізового режиму.  Для порівняння двох країн автор оцінив  успіхи та досягнення в таких сферах як безпека документів, включаючи біометрію, нерегулярна міграція, включаючи реадмісію, суспільний порядок та безпека, а також зовнішні відносини та фундаментальні права. Кожен із блоків було розподілено на окремі пункти. За кожним пунктом відповідно до досягнень країнам ставились бали. Загалом, в результаті дослідження Молдова отримала 14,5 балів, а Україна – 9,5. Таким чином, Молдова виконала більше умов, необхідних для безвізового режиму, ніж Україна.

Зокрема, Молдова досягла кращих  результатів у питанні реадмісії. Так, якщо у ЄС особливих питань стосовно угод про реадмісію не виникало з Молдовою, то спірні питання між Україною та ЄС все ще перебувають під розслідуванням. При цьому, Україна лише послідовно заявляє про свою готовність до співпраці.

В питаннях міграції Україна також відстає від Молдови. І хоча країна зробила багато для прийняття законодавства про охорону кордону, проте, його норми не було повністю імплементовано.
Молдова має більші результати в сенсі законодавчого регулювання питання біженців, міграційної політики, імплементації угод про реадмісію, встановлення механізму для моніторингу потоку мігрантів. У свою чергу Україна була більш успішною в створенні інституцій для контролю міграції, в укладенні угод про реадмісію (зокрема, з Росією, Молдовою, Туреччиною, Туркменістаном, Узбекистаном, В’єтнамом угоди вже було укладено, а також ведуться переговори з Білорусією, Центральною Азією, Афганістаном, Китаєм, Індією та ін.). Крім того,Україна вже підготувала План для Національної Стратегії Міграції.

Молдова, також випереджає Україну за готовністю законодавства щодо запобігання торгівлю людьми та щодо боротьби з відмиванням грошей.

Крім того, в Молдові вже близько 10 років існує антикорупційна агенція (її незаангажованість теж викликає питання), тоді як в Україні про її створення лише говорять.  Молдова також більше вжила заходів для імплементації міжнародних документів з прав людини та боротьби з тероризмом. Разом з тим, Україна була більш успішною у сфері співпраці є Євроюстом, у сфері захисту інформації, боротьбі з наркотиками, та виконала 12 з 25 антикорупційних вимог GRECO(групи держав по протидії з корупцією при Раді Європи).

За висновком експерта, найбільшими проблемами для України все ще залишається імплементація угоди ЄС про реадмісію та введення біометричних паспортів, які Молдова почала випускати в січні 2011 року. Таким чином, в плані біометричних паспортів Україна перебуває на кілька років позаду Молдови.

Водночас, як зазначає Ніку Попеску, хоча прийняття законів є позитивним кроком, проте найбільше випробування Молдова та Україна пройдуть під час їх втілення в життя. Так, зокрема, наступні звіти ЄС щодо успіхів, потрібних для укладення угод про безвізовий режим, будуть більше зосереджені на тому, як закони втілюються в життя, з якою швидкістю та якою мірою.