Експерт: корупція спричиняє подорожчанням ліків від гепатиту С

19 Серпня 2013, 14:27

За її словами, до того держава досі не виділяла й не виділяє коштів на лікування.

«Цього року пролунали обіцянки урядовців виділити 34,7 млн грн, що вдесятеро менше від суми, потрібної на лікування вже цього року. Але, як завжди, маємо брак коштів у державному бюджеті. Для порівняння, на святкування 1025-річчя Хрещення Русі знайшли 100 млн грн, тобто втричі більше за те, що тільки обіцяють на лікування гепатитів!», – розповіла Маєстат.

Вона пояснила, що повний курс лікування коштує від $14 тис., що більшість українців не можуть собі дозволити.

«Гроші шукають у родичів і друзів. Часто навіть продають житло». – наголосила Маєстат.

Водночас, хворі на гепатит С змушені користуватися гепатопротекторами, що підтримують печінку.

«Стандарт лікування гепатиту С – комбінована терапія з пегільованим інтерфероном альфа та рибавірином. Залежно від генотипу вірусу тривалість терапії може коливатися: у разі першого генотипу – до 48 тижнів, другого та третього – до 24 тижнів. Пегільований інтерферон призначають у вигляді ін’єкцій, які роблять раз на тиждень, а рибавірин застосовують у капсулах, які приймають двічі на день. Оптимальну дозу препарату визначає тільки лікар залежно від ваги пацієнта та інших чинників. Упродовж останніх років активно розробляють нові лікарські препарати; уже апробовано схеми потрійної терапії, ефективної навіть для тих людей, які не відповіли на комбіновану терапію двома препаратами», – розповіла активістка.

За її словами,  після вживання цих препаратів одужання хворого цілком можливе. «Стандартне лікування триває від 6 до 18 місяців. У середньому на терапію щомісяця йде від 10 тис. грн. Такий варіант у разі лікування першого генотипу вірусу дає результати 50/50. Використання новітніх препаратів помітно збільшує шанси на одужання». – вважає Маєстат.

Водночас вона звернула увагу, що на проблемі з гепатитом намагається «нагріти руки» вітчизняня бюрократія

«Чиновники зацікавлені закуповувати ліки за завищеними цінами (відкати – Ред.). У проекті програми вилучено пункт про впровадження механізмів зниження ціни для закупівель з державного та обласних бюджетів. Відсутність конкуренції дає змогу двом виробникам ліків продавати  курси з лікування гепатиту С за завищеними цінами. Наявність державної програми може змінити ситуацію, якщо буде впроваджено практику відкритих тендерів на закупівлю ліків: тоді держава буде змушена сприяти зниженню вартості лікування», переконана Маєстат.

Більше читайте Людмила Маєстат: «Українці хворіють на вірусні гепатити В, С у 10–15 разів частіше, аніж інші європейці»