Експерт: демонстрація Януковичем змін у релігійній політиці зумовлена виборами

22 Березня 2012, 16:34

Другу причину цієї зустрічі Юраш бачить як елемент передвиборчого сюжету.

«Активізація спілкування президента з лідерами релігійних громад – з явно передвиборчим сюжетом. Напередодні чергових парламентських виборів Партія регіонів і Віктор Янукович намагаються мінімізувати для себе негативні моменти стосовно всіх аспектів, у тому числі і релігійних. Соціологія показує критичне падіння рейтингу і президента і провладної партії у східному регіоні, який є плацдармом і основною електоральною базою Партії регіонів. В той же час треба думати про конструктивні сюжети для виборців і в інших регіонах. Зокрема, до Ради церков і релігійних організацій входять всі основні релігійні структури, які мають найчисельніше представлення саме на Заході і в центрі України. Відповідно цей новий тренд у політиці Віктора Януковича має засвідчити перед всіма релігійними організаціями, що вони є рівні перед законом. Хоча ще два роки тому в ЗМІ чи не найпоширенішою була тема в контексті релігійної політики президента Януковича – його фаворитизування і однозначні симпатії Московському патріархату. А тому зараз, коли треба дбати про покриття електорального поля в масштабах всієї держави, потрібне звернення до Ради церков і релігійних організацій, яких було формально вчергове запевнено, що всі є рівними перед законом і тому якихось побоювань щодо релігійної політики мало б не бути. Про те, як це є на місцях, відомо багатьом», – заявив Юраш.

На думку релігієзнавця, в оточенні Януковича є кілька посадовців, які «намагаються зробити його політику більш адекватною».

«Віктор Янукович у своїй внутрішній політиці проходить значну еволюцію: від відвертого проросійського політика з антиєвропейською риторикою, а зараз стає промотором євроінтеграції і в якійсь мірі її гарантом. Подібне відбулося і з релігійною політикою – від особи, яка була воцерковлена Московським патріархатом, однобічна ворожа до багатьох інших церков релігійна політика Віктора Януковича зараз стає більш виваженою. Як на мене у цьому йому допомагають три особи:Юрій Богуцький, який ще за президентства Ющенка в його секретаріаті відповідав за релігійні питання і зараз є заступником міністра культури з релігійної ділянки, Богатирьова і Анна Герман, які позбавили цих комплексів первинної ворожості, і намагаються змінити у настановах Януковича щодо релігійної сфери і зробити його політику більш адекватною», – зауважує експерт.

Щодо мотивації глав церков, які перенесли зустріч у Брюсселі, хоч дехто був уже напівдорозі до Бельгії, Юраш зазначив:

«Важко говорити про глибинну внутрішню мотивацію, чому так було вирішено. Мені здається, що спрацював підхід, коли лідери релігійних організацій не захотіли сваритися із керівництвом держави, нагнітати ситуацію з багатьох міркувань, аби, зокрема, показати свою добру волю до співпраці навіть у такий спосіб. Якби вони зігнорували цим запрошенням і поїхали в Брюссель, це був би ще один козир на шальках терезів тих, хто все таки продовжує переконувати Януковича у необхідності провадження не збалансованої політики толеранції української поліконфесійності, а переформатування релігійної політики держави за зразками Росії і Білорусі, де державна влада виділяє явного партнера своїй політиці і саме з ним провадить всі справи».

Нагадаємо, 21 березня, президент провів зустріч з керівниками церков і релігійних організацій. Заради цієї зустрічі Всеукраїнській раді церков та релігійним організаціям довелось скасувати зустріч із європейськими чиновниками у Брюсселі.

Голови українських церков зазначили, що задоволені зустріччю з президентом.