Експерт: активний видобуток газу у Чорному морі може розпочатися не раніше 2014 року

25 Січня 2012, 13:59

На його думку, найбільш вигідним для України буде залучення компаній мейджерів, сильних гравців у світі, які мають досвід, технології, уміння динамічно вести проекти. За його словами, для України сьогодні важливо не стільки зробити проект розробки шельфу максимально дешевим, скільки знайти тих партнерів, які зможуть максимально швидко, на високому технологічному рівні його реалізувати.

«Якщо буде вестися мова про партнерство із західними компаніями, то потрібен додатковий час на розвідку, від 6 до 9 місяців. На введення в акваторію Чорного моря плавучих бурових установок до буріння першої свердловини має пройти рік, чи трохи більше року», – пояснив експерт.

За його словами, не менш важливим є і те, наскільки Україна готова поділитися інформацією геологорозвідки з потенційними партнерами.

«Мінестерство енергетики і вугільної промисловості реалізувало нещодавно 6-місячний проект спільно з міжнародною структурою IHS CERA. Впродовж півроку американська структура не змогла отримати геологічну інформацію, оскільки вона знаходиться в іншому відомстві, у Міністерстві екології та природних ресурсів. Якщо все відбуватиметься в такому ж ключі, проект розвиватиметься дуже повільно, – відзначив фахівець.

У свою чергу, НАК «Нафтогаз-України» не зможе видобувати газ самостійно, оскільки репутація компанії дуже підірвана. «Кредитний рейтинг компанії НАК «Нафтогаз – України» знаходиться на тому рівні, коли жоден з розсудливих інвесторів кредит не надасть. Окрім, звичайно, Газпрому і російських банків тому, що у них є ціль – контроль усього газового ринку в Україні», – сказав Нарбут.

У той же час, на думку експерта, Україна має усі технологічні можливості здійснювати видобуток газу самостійно. Але для цього потрібно робити газовий ринок конкурентним, корегувати ціни продажу газу, аби державні та напівдержавні компанії мали додаткові інвестиційні ресурси для нарощування видобутку. 

Як повідомлялося раніше, ТОВ "Газпром" активізував свою позицію щодо співробітництва з Україною з освоєння шельфу Чорного моря.

Нагадаємо, на зустрічі представників компаній в Москві 18 січня ТОВ "Газпром" і НАК "Нафтогаз-України" домовилися про активізацію співробітництва з освоєння структури Паласу на шельфі Чорного моря.

Спільно розробляти її міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко запропонував Газпрому ще в серпні 2010 року. Угоду про співпрацю між НАК і російською монополією було підписано в грудні того ж року. Тоді ж сторони повинні були створити СП, але досі цього не зробили.