Експерт: 95,5% голосів виборців забагато навіть для Казахстану

4 Квітня 2011, 14:51

«Те, що результат буде високим було прогнозованим. Але 95% – це все-таки занадто навіть для такої країни, як Казахстан. Це може свідчити про активне застосування адміністративного ресурсу», – зазначив експерт.

При цьому він зазначив, що підтримка Назабраєва в Казахстані дійсно є досить високою. Але «якщо для нормальної демократії достатньо 52% підтримки, то для таких диктатур обов’язково потрібні понад 90%».

«По-інакшому він (керівник держави – Ред.) буде відчувати свою нелегітимність. І в таких умовах, постійно відчуваючи брак легітимності, намагатиметься всіляко підтримувати її різними способами», – вважає Семиволос.

«Всяка диктатура потребує постійного вкладання коштів у свою підтримку, в тому числі у вигляді такої масової підтримки населення», – зазначив експерт.

За словами Семиволоса, інтрига у Казахстані була між двома речами: проводити вибори чи проводити референдум щодо продовження повноважень президента. «Очевидно, було прийнято рішення провести вибори – це все-таки виглядає демократичніше», – заявив він.

Семиволос наголошує, що у Казахстані створена така система влади, в якій просто замінити Назарбаєва практично немає ким.

«Це політичний режим, який незамінний. Тобто в даному випадку, хоче він чи ні, Назарбаєв змушений грати в цю гру, поки в нього будуть сили і можливості. Казахстан – яскравий приклад взаємозалежності: країна є заручником одного диктатора, так само як і диктатор є заручником тієї політичної системи, яку він створив», – пояснює експерт.

Директор Центру близькосхідних досліджень відзначив, що опозиції Казахстану не вдалося заявити про себе під час президентських виборів.  «У цьому форматі опозиція не знайшла ані місця, ані можливості заявити про себе. По великому рахунку їй просто не дали ніяких можливостей для реалізації», – заявив він.

Семиволос прогнозує, що досить скоро у зв’язку зі станом здоров’я Назарбаєва почнуться зміни і трансформації політичної влади. Зокрема, можливе виникнення опозиційних груп  всередині правлячої еліти.

Експерт також не вірить у обіцянки Назарбаєва про модернізацію країни, називаючи їх пропагандою. «А 20 років він чим займався? Я думаю це чергова модна «фішка», – додав він.

Нагадаємо, вчора у Казахстані відбулися вибори президента. За попередніми даними, президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв отримав 95,5% голосів виборців. Назарбаєв перебуває на найвищій державній посаді вже 20 років.