Джавеліни для України. Огляд інопреси про намір США надати летальну зброю

2 Серпня 2017, 15:54

В останній день липня американське видання Тhe Wall Street Journal з посиланням на власні джерела повідомило, що Пентагон і Державний департамент США розробили план поставок в Україну протитанкових ракетних комплексів та іншого озброєння для стримування агресії Росії. Проте це рішення ще чекає на схвалення президента США Дональда Трампа. У Кремлі різко відреагували на такі можливі наміри. Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що поставки можуть спровокувати загострення ситуації на Донбасі  та не будуть сприяти мирному врегулюванню конфлікту.

Що за зброя

Ймовірний пакет військової допомоги буде включати в себе зенітне озброєння, яке матиме виключно оборонне призначення. Воно покликане протистояти новим видам сучасних озброєнь, якими Москва забезпечує бойовиків на Донбасі, пише The New York Times. Його постачатимуть через те, що останнім часом посилилися бойові зіткнення між українськими військами та підтримуваними Росією бойовиками, а Вашингтон таким чином хоче зробити крок для стримування агресивних військових дій з боку Москви.

Два роки тому, зазначає видання, вісім колишніх високопоставлених американських чиновників закликали адміністрацію Барака Обами направити до України оборонні озброєння і устаткування на суму $3 млрд, в тому числі протитанкові ракети, розвідувальні безпілотні літальні апарати, броньовані Humvee  та радари, які можуть визначати місцеперебування ракет і артилерії противника. Обама вирішив не надавати саме летальну допомогу, незважаючи на важку ситуацію на Донбасі.

Занепокоєння

Рішення Пентагону та Держдепартаменту з'явилось у рамках ескалації американсько-російської кризи, пише оглядач Лєонід Бершидский у Bloomberg View. Він зазначає, що це є привабливою перспективою як для США, так і для російських генералів, які, можливо, зможуть випробувати найсучасніші озброєння один проти одного, що, на думку автора, може призвести до того, що конфлікт у сході Україні стане ще кривавішим.

У статті WSJ згадується, що США постачатимуть Україні протитанкові ракети Javelin і, можливо, зенітні системи. "Оскільки на сході України не ведеться повітряна війна, останні є зайвими на даний момент і навряд чи будуть задіяні, якщо тільки Росія не розпочне повний наступ. Javelin – це ще одне питання. Українці хочуть їх з дуже практичних міркувань", – йдеться у статті.

Як пише британське Daily Telegraph, радник Терези Мей з національної безпеки Марк Седвілл застеріг владу Великої Британії щодо небезпеки посилення конфронтації між Україною і Росією у зв'язку з планами Пентагону забезпечити українську армію протитанковими озброєннями. Наразі американські дипломати та військові чекають від Трампа дозволу на поставки Україні озброєнь, які захистили б країну від агресивних намірів Москви.

Військові стверджують, що ці озброєння зможе захистити українських військових від озброєння, яке Росія постачає бойовикам на Донбасі. Однак Марк Седвілл попереджає: "Дуже важливо не розбурхати пожежу конфлікту. По ту сторону східного кордону спостерігається досить сильна ажитація".

Україна вже неодноразово просила поставити їй протитанкові установки, однак країни Заходу боялись це зробити, щоб не спровокувати Кремль і не привести до ескалації конфлікту, який забрав вже понад 10 тисяч життів. 

Але якщо США вирішать озброїти України, на Британію буде чинитися тиск з тим, щоб вона теж приєдналася до цих поставках. Але, як повідомляє Daily Telegraph, у вівторок представник британського МЗС заявив, що політика Лондона залишається незмінною: британська допомога обмежується постачанням нелетальних видів обладнання, озброєнь і тренінгу, а вирішення цього конфлікту має досягатися тільки мирним шляхом.

Коли буде ухвалене остаточне рішення

Ще до появи статті WSJ американська журналістка Ясмін Серхан в колонці для The Atlantic міркувала про те, чи змінять поставки зброї США Україні ситуацію на Донбасі. Зокрема, журналістка наводить слова генерала ВПС США Пола Сельва, який у своєму зверненні до комітету Сенату у справах збройних сил сказав, що надання летального оборонної зброї Україні – це "більше ніж просто рекомендація військових". Він додав: "Це політичний вибір, який полягає в тому, чи готові ми – або ж ні – надати українському уряду інструменти, необхідні для його захисту".

За словами Пайфера, якщо США нададуть Києву летальну зброю, це не тільки дасть українським військам можливість більш ефективно захищатися, а й змусить Москву погодитися на політичне врегулювання цього конфлікту. "Жоден представник української сторони не стверджував, що вони збираються використовувати силу для того, щоб витіснити росіян і сепаратистів з Донбасу – вони знають, що їм не під силу розгромити Червону армію, – сказав він. – Ідея в тому, щоб дати Києву можливість підняти ціну подальшої агресії для Росії і сепаратистів".

Ймовірно, вважає авторка, Росія розглядає ситуацію інакше. Хоча спецпредставник США по Україні Курт Волкер і наполягає на тому, що надання зброї українським військам не варто розглядати як провокацію, Москва навряд чи поділяє його точку зору. "Є ймовірність того, що Росія піде на ескалацію, і, з моєї точки зору, ми повинні визнати існування таких ризиків", – сказав Пайфер, додавши, що, оскільки росіяни не прагнуть до вирішення конфлікту, він може застрягти на мертвій точці.

Варто додати, що поки лишається невідомо, чи повідомили про пропозицію Пентагону і Держдепартаменту президенту Трампу і якщо так, то як він на неї відреагував. У будь-якому випадку, за словами посадовців у Вашингтоні та Києві, на остаточне рішення з цього питання Білому дому потрібно, ймовірно, кілька місяців.