Дослідження: землю в Європі захоплює великий бізнес, багаті іноземці та спекулянти

19 Квітня 2013, 11:50

Відповідно до результатів дослідження, половина всіх сільгоспугідь в ЄС наразі зосереджені в 3% великих господарств, які мають площу більше 100 га. У деяких країнах Європи власність на землю є такою ж нерівною як і в Бразилії, Колумбії та на Філіппінах.

За словами 25 авторів звіту, найбільше це помітно в колишніх радянських республіках.

«В Україні 10 величезних агрохолдингів наразі контролюють приблизно 2,8 млн га. Тільки один олігарх контролює до 500 тис га. Китайські компанії активно переїжджають в Болгарію, а представники близькосхідних країн є найбільшими виробниками в Румунії», – пише Guardian з посиланням на текст звіту.

Читайте також: Чорноземи наказано притримати. Кому вигідне продовження мораторію на продаж сільгоспземель?

Концентрація землі в руках все меншої кількості власників посилюється. У Німеччині з 1,2 млн у 1966-67 роках кількість земельних наділів скоротилась до 299 тис 100 господарств у 2010 році. Площа угідь, покритих фермами менше двох гектарів кожна скоротилася з 123 тис га в 1990 році до 20 тис га у 2007 році. В Італії 33 тис господарств наразі охоплюють 11 млн га, а у Франції – більше 60 тис га сільгоспугідь щороку відводяться на місця для доріг, супермаркетів і зростання міст. В Андалусії (Іспанія) кількість ферм скоротилося більш, ніж на дві третини до менше 1 млн в 2007 році. У 2010 році 2% землевласників володіли половиною землі.

«Це  – безпрецедентна динаміка концентрації землі і повзучого захоплення землі. Вона погіршується існуючою ситуацією, коли багато молодих людей хочуть залишитися в своїх містечках або зайнятися сільським господарством, але не можуть зберегти або отримати доступ до землі», – сказав член дослідницької групи професор  Ян Дуве  Ван дер Плоег з Університету Вагенінген.

«Три найбільш актуальних земельних питання у сьогоднішній Європі – концентрація землі, захоплення земель і нездатність молодих людей отримати доступ до землі для ведення сталого сільського господарства взаємопов'язані і досить подібні проблем, які ми зараз бачимо в Африці, Латинській Америці та Азії», – підсумував він.